Autor Wątek: Komiks jako lektura obowiązkowa - propozycje  (Przeczytany 4357 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Lyricstof

Komiks jako lektura obowiązkowa - propozycje
« dnia: Pt, 28 Luty 2020, 19:06:06 »
W sumie ciekaw jestem jakie komiksy widzielibyście jako lektury obowiązkowe w szkole.
Zaszalejmy i wytypujmy do każdej klasy w szkole podstawowej i szkole średniej.

Oto moje typy:
Jeżeli praca u podstaw to zacznijmy od klasy pierwszej SP
Kl. 1 „Miś Zbyś na tropie”
Kl. 2 „Kubatu. I tak nie uwierzysz”
Kl. 3 „Asteriks. Wyprawa dookoła Galii”
Kl. 4 „Kajko i Kokosz. Szkoła latania”
Kl. 5 „Marzi. Dzieci i ryby głosu nie mają”
Kl. 6 „Corto Maltese. Złoty  dom w Samarkandzie”
Kl. 7 „Persepolis”
Kl. 8 „Thorgal. Alinoe”
Licea / technika
Kl. 1 „Kroniki epizodów wojennych - 1 - Westerplatte: Załoga śmierci”
Kl. 2 „Batman. Zabójczy żart”
Kl. 3 „Rork” „Przybysz”
Kl. 4 „Towarzysze zmierzchu”
Bardzo trudne to typowanie.
Greed is leaking like water. On your way. Hidden lurks lust.

Online perek82

Odp: Komiks jako lektura obowiązkowa - propozycje
« Odpowiedź #1 dnia: Pt, 28 Luty 2020, 19:42:13 »
Ja bym postawił na dojrzalsze tytuły. Coś z zestawu
Maus Persepolis V jak vendetta Habibi Blankets Black hole
Trwa zabawa w wybieranie komiksów, które koniecznie trzeba przeczytać. Jeśli lubisz takie akcje, to zajrzyj tutaj:
https://forum.komikspec.pl/komiksowe-top-listy/100-komiksow-ktore-musisz-przeczytac-(przed-smiercia)/

Offline Pawel.M

Odp: Komiks jako lektura obowiązkowa - propozycje
« Odpowiedź #2 dnia: Pt, 28 Luty 2020, 19:48:32 »
W podstawówce obowiązkowo lekturami powinny być (poza wymienionymi + Kajkiem i Kokoszem, bo to już jest): któraś część Tytusa i "Woda sodowa i nie tylko". Przyznam, że gdybym miał na to wpływ, to korciłoby mnie wrzucenie na listę lektur dwóch komiksów z 2019: Mieszka I i Niezwyciężonego.

Offline PJP

Odp: Komiks jako lektura obowiązkowa - propozycje
« Odpowiedź #3 dnia: Pt, 28 Luty 2020, 19:55:56 »
I-III ->Miś Zbyś, Smerfy, coś Samojlika.
IV-> jest, więc nie ruszam.
IV-VIII->Asteriks, Podróż smokiem Diplodokiem, Antresolka, Na co dybie - najbardziej przystępnym byłby Diplodok, coś z kaczek, Hugo, Binio Bill, Tymek i Mistrz, Kid Paddle,
>VIII-> Corto, adaptacje A. Christie, Thorgal, Usagi, Donżon, od Wydawnictwa Marginesy: https://marginesy.com.pl/sklep/kategorie/314/komiks-powiesc-graficzna, komiksy biograficzno-historyczne wydawane przez UM KP: https://www.kujawsko-pomorskie.pl/biuro-prasowe/informacje-prasowe/31650-wygraj-komiksy-o-naszych-bohaterach
Obowiązkowy komiks w każdej klasie to brzmi kusząco ale bądźmy realistami ;) Znudziło by się to dzieciakom. Wolałbym podział I-III i potem w każdej klasie do VIII a wyżej potraktować jako całość z zapisanymi propozycjami ale też możliwością doboru. Wydawcy powinni się dogadać i zacząć "chodzić" koło odpowiednich posłów, płci żeńskiej i męskiej oraz innych form życia ;) Pojedynczo to chyba tylko Egmont może. Jak najbardziej jest to realne ale trzeba działać. Profil na fejsbuku, projekt listu, zbieramy podpisy i poparcie i jadziem.
« Ostatnia zmiana: Pt, 28 Luty 2020, 19:59:47 wysłana przez PJP »

Bender

  • Gość
Odp: Komiks jako lektura obowiązkowa - propozycje
« Odpowiedź #4 dnia: Pt, 28 Luty 2020, 20:57:31 »
Dla nastolatków typowałbym:
Maus
Hey, Wait...
Black Hole
Jimmy Corrigan
Edena
Beautiful Darkness
Love Bunglers
Arsene Schrauwen

Online Martin Eden

Odp: Komiks jako lektura obowiązkowa - propozycje
« Odpowiedź #5 dnia: Pt, 28 Luty 2020, 21:00:42 »
W pierwszych klasach podstawówki komiks jak najbardziej. Potem młodzież raczej miga się od czytania lektur, kojarzą się one z jakimś przymusem. Liceum dawno za mną, ale chyba młodzież współczesna nie popsuła się aż tak bardzo, by pasjami czytywać doktora Judyma?
Innymi słowy, mam obawy czy komiks jako lektura wypracowałby sobie szeroką rzeszę nieprzymusowych odbiorców. Raczej zawsze znalazłby się 1 biedak, co go na korytarzu reszta przepyta, co tam, co tam.

A wyobrażacie sobie bryki i streszczenia do komiksów dla leniwych licealistów? To w sumie potencjalny segment biznesu do zagospodarowania :). Kolejny krok "dojrzałości rynku".

Poczekamy, zobaczymy, ile te KiK się utrzyma. Każdy kolejny minister uwielbia grzebać w lekturach szkolnych.

Offline sad_drone

Odp: Komiks jako lektura obowiązkowa - propozycje
« Odpowiedź #6 dnia: Pt, 28 Luty 2020, 21:13:10 »
@Martin_eden Liceum przechodziłem względnie niedawno, i z własnego doświadczenia mogę powiedzieć że czytałem tylko te lektury które były dla mnie interesujące (dżuma, wiedźmin, kamienie na szaniec), komiksy też bym pewnie przeczytał gdyby były na liście lektur. Także nie wydaje mi się że jest generalna niechęć do czytania lektur, tylko raczej program jest koszmarnie niedostosowany do współczesnego czytelnika (mało literatury światowej, bardzo stare tytuły, praktyczny brak sci-fi, kryminałów, fantastyki)

Imo cały program lektur powinien ulec radykalnej przebudowie w kierunku zachęcania do czytelnictwa, a nie kształtowania ducha patriotyzmu (bo takie chyba jest aktualne zamierzenie). Komiksy byłby dobrym krokiem w tym kierunku, szczególnie że wymagają mniejszego wysiłku bo czyta się je szybciej.

edit : swoje opinie bazuje na stanie lektur do roku 2015, w sumie nie wiem jak jest teraz, ale domyślam się że niewiele uległo zmianie.
« Ostatnia zmiana: Pt, 28 Luty 2020, 21:18:36 wysłana przez sad_drone »
If I Had More Time, I Would Have Written a Shorter Letter.

Kapral

  • Gość
Odp: Komiks jako lektura obowiązkowa - propozycje
« Odpowiedź #7 dnia: Pt, 28 Luty 2020, 21:14:24 »
Ustawiłem sobie google alert na różne hasła związane z Christą (Kajko i Kokosz itp.) i od roku schodzą mi głównie linki do portalu brainly, czyli takiej samopomocy uczniowskiej. Dziennie po kilka rozpaczliwych pytań w stylu "pomóżcie, jak się nazywają główni bohaterowie bajki Kajko i Kokosz?" albo "napiszcie mi na jutro na jakim instrumencie grał zbój Łamignat?". Oni w ogóle nie otwierają komiksu, chociaż ma tylko 35 stron i można go przeczytać na jednym posiedzeniu w kibelku. Ale oczywiście na tym brainly siedzą tylko najgorsze cymbały i lenie.

Paweł Pogodziński twierdzi natomiast, że odkąd KiK stał się lekturą, dzieciaki chętniej oglądają wystawę "Komiksowa archeologia", bo teraz wiedzą o co chodzi.

Online Martin Eden

Odp: Komiks jako lektura obowiązkowa - propozycje
« Odpowiedź #8 dnia: Pt, 28 Luty 2020, 21:57:35 »
@Sad_drone
Spoko, wyważona opinia, bardzo dużo racji. Też czytałem tylko to, co mnie interesowało.

@Kapral
Jezu, ale dałeś do pieca. Jestem w szoku. Jest gorzej niż myślałem. Potwierdziłeś moje najczarniejsze hipotezy. Tyle dobrego, co z tą wystawą.

Offline pawlis

Odp: Komiks jako lektura obowiązkowa - propozycje
« Odpowiedź #9 dnia: Pt, 28 Luty 2020, 22:30:45 »
Jak dla mnie lektura (przynajmniej w obecnym kształcie) to zło i nie chciałbym krzywdzić tym wielu wartościowych komiksów. Poza tym jest ryzyko, że trzeba przerabiać według klucza-nauczyciela bez możliwości własnej interpretacji (na jednym MFKiG śmiałem się wraz z rodzicami dzieciaków mających KiK jako lekturę, że nauczyciele będą pompować narrację, że Christa pisał to jako manifest patriotyzmu przeciw Germanom :D).

Liceum dawno za mną, ale chyba młodzież współczesna nie popsuła się aż tak bardzo, by pasjami czytywać doktora Judyma?
Od Ludzi bezdomnych proszę się odczepić, bo to jedna z "starych lektur", które mi się przyjemnie czytało (głównie dlatego, że nie było pieprzenia o patriotycznych bogojczyźnianizmach) i jedna z niewielu lektur w liceum, które przeczytałem (BTW dzisiaj ten tytuł jest wybitnie anty-PC, bo Judym bije bezstresowo wychowywanego bachora ;)).

Kapral

  • Gość
Odp: Komiks jako lektura obowiązkowa - propozycje
« Odpowiedź #10 dnia: So, 29 Luty 2020, 11:19:07 »
na jednym MFKiG śmiałem się wraz z rodzicami dzieciaków mających KiK jako lekturę, że nauczyciele będą pompować narrację, że Christa pisał to jako manifest patriotyzmu przeciw Germanom :D).

To już krąży po internecie :)

Offline 79ers

Odp: Komiks jako lektura obowiązkowa - propozycje
« Odpowiedź #11 dnia: So, 29 Luty 2020, 19:18:39 »
Gdybym miał przeczytać Mausa jako lekturę obowiązkową w szkole podstawowej to nie sięgnął bym już później po żaden komiks. Pamiętam jak dawno temu zobaczyłem szarobure  ilustracje Bilala i również odrzuciło mnie to na kilometr  :( Nie chodzi o to żeby dzieciakom i młodzieży dawać same landrynki, ale o to żeby na "dobre" nie zniechęcić takim Bilalem właśnie, Moebiusem, Druilletem i innymi Oryginałami, których nawet starszy odbiorca nie jest w stanie zrozumieć, polubić czy strawić. Zachęcić do poszukiwań, zamiast napastować.

Online jotkwadrat

Odp: Komiks jako lektura obowiązkowa - propozycje
« Odpowiedź #12 dnia: So, 29 Luty 2020, 20:05:27 »
From Hell od deski do deski i odpytywać ze szczegółów.  ;D

Offline Kadet

Odp: Komiks jako lektura obowiązkowa - propozycje
« Odpowiedź #13 dnia: Nd, 01 Marzec 2020, 19:19:58 »
Od Ludzi bezdomnych proszę się odczepić, bo to jedna z "starych lektur", które mi się przyjemnie czytało (głównie dlatego, że nie było pieprzenia o patriotycznych bogojczyźnianizmach) i jedna z niewielu lektur w liceum, które przeczytałem (BTW dzisiaj ten tytuł jest wybitnie anty-PC, bo Judym bije bezstresowo wychowywanego bachora ;)).

U mnie Żeromski był tak w środku stawki lekturowej - nie najgorzej, ale też i nie przynosił mi najwięcej radości. Ale ja to może nie do końca typowy w tym względzie jestem, bo czytałem zawsze wszystkie lektury, a niektóre nawet nadmiarowo. Kazali przeczytać pierwszy tom "Chłopów", to ja ambicjonalnie wszystkie cztery wciągnąłem. "Potop" też w całości przeczytałem - nie wiem, jak z tym było u moich koleżanek i kolegów z klasy (maturę pisałem 10 lat temu).

Tematy Bogoojczyźniane nie sprawiały mi problemu. Może w mojej liście akurat nie było kiepskiej jakości dydaktyzmu, tylko wartościowe pozycje. Ale muszę przyznać, że była jedna lektura, którą przebrnąłem w mękach - "Granica" Nałkowskiej. Styl, tematyka, czy może jakieś nieuchwytne czynniki - w każdym razie książka zupełnie nie w moim guście.

A żeby nie było zupełnie off-topowo: obok wstawiania komiksów na listę lektur wartościowym pomysłem jest wg mnie włączanie fragmentów komiksów do podręczników obok wierszy, kawałków powieści itp. Przy krótkim wyimku jest mniejsze ryzyko, że ktoś się zanudzi i zrazi, a zainteresowani mogą później sobie poszukać całości na własną rękę. Pamiętam, że w podstawówce miałem w książce do polskiego plansze z "Tytusa" i "Kajka i Kokosza". Coś mi się kołacze, że w gimnazjum była strona z "Mausa", ale głowy nie dam.

No i jest jeszcze druga strona medalu, czyli komiksowe adaptacje lektur książkowych. W dzisiejszych komputerowych czasach takie coś chyba raczej się nie sprawdzi jako bryk dla leniwych czytelników, no bo też wymaga trochę wysiłku... Ale pamiętam, że gdy byłem mały to były jakieś próby i taka kolorowa seria - czytałem z niej pomarańczową "Awanturę o Basię" i niebieskiego "Szatana z siódmej klasy", nie znając ich książkowych wersji. Rysunki były tam nawet fajne, bardzo ekspresyjne.
Proszę o wsparcie i/lub udostępnienie zbiórki dla dziewczynki z guzem mózgu: https://www.siepomaga.pl/lenka-wojnar - PILNE!

Dzięki!

Offline Koalar

Odp: Komiks jako lektura obowiązkowa - propozycje
« Odpowiedź #14 dnia: Nd, 01 Marzec 2020, 19:51:09 »
Dla młodszych to coś takiego bym widział:
Skąd się bierze woda sodowa
Łauma
Któryś Tytus

Dla starszych to nic nie widzę, ale też nie znam wielu polskich komiksów. Z zagranicznych nie wybieram, dużo tego.

Ogólnie w szkole na języku polskim (za moich czasów - paręnaście late temu) było nastawienie na książki (tu wliczam poezję itp.), tak jakby ten język polski kończył się na języku pisanym. Fajnie, że komiks się pojawił. A gdzie film, teatr? Mam wrażenie, że szkoła zatrzymała się w rozwoju 100 lat temu. I z jednej strony próbuje realizować swój program, gdzie trzeba przekazać jakieś podstawy, ale z drugiej strony nie zachęca do czytania (i jakiegokolwiek rozwoju kulturalnego), bo te lektury są nierzadko stare, pisane archaicznym językiem, nudne (no i człowiek jest przymuszany do ich czytania, a młodzież tego nie lubi).
pehowo.blogspot.com - blog z moimi komiksami: Buzz, Fungi, PEH.