Autor Wątek: Jakie komiksy właśnie czytacie?  (Przeczytany 376211 razy)

bababatman (+ 1 Ukrytych) i 2 Gości przegląda ten wątek.

ukaszm84

  • Gość
Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #525 dnia: Śr, 22 Czerwiec 2022, 15:09:45 »
Dni piasku

Zacznę od tego, że to nie jest mój ulubiony typ historii. To jest wyciskacz łez, moralitet, takie ciepłe kluchy trochę. Kilka zaprezentowanych w tym komiksie rozwiązań uważam za bardzo tanie. Jak ktoś lubi takie historie to nie będzie dla niego minusem, dla mnie było sporym, ale zwyczajnie ja nie byłem odbiorcą docelowym.
Mimo to, w tych ramach, uważam ten tytuł za dobry i nie żałuję zakupu. Plusów jest bardzo wiele. Perfekcyjny warsztat - rysunkowy, kolorystyczny, narracyjny. To wszystko wygląda jak wzór z Sèvres dobrego komiksu środka i nawet z dużą dozą złej woli ciężko by się było do czegokolwiek przyczepić. Pięknie to płynie. Scenariuszowo również wszystko jest świetnie rozpisane, jedyne do czego bym się przyczepił to sporadyczne gadanie głównego bohatera samemu ze sobą, w którym to monologu oczywiście informuje czytelnika co teraz zrobi i dlaczego. Nie zdarza się to często ale kłuje, bo to duże pójście na łatwiznę. Kolejnym wielkim plusem jest nieprzeorana przez (pop)kulturę sytuacja historyczna. Jako, że nie mam o tym żadnego pojęcia nie jestem w stanie ocenić czy nie ma odstępstw od faktów, ale widać ogromną dbałość o to, żeby wszystko wyglądało wiarygodnie. Ciekawa jest również swoista paralela między głównym bohaterem a autorką w kontekście tego jak zmienia się spojrzenie protagonisty na fotografię. Tworzenie komiksu opartego na faktach niesie ze sobą podobne zagrożenie manipulacją jak robienie zdjęć. Bardzo jestem ciekawy czy autorka zrobiła to świadomie, myślę że tak i bardzo dobrze to o niej świadczy. Komiks jest również rewelacyjnie wydany, nic bym nie zmienił w jego formie fizycznej.

Podsumowując jak ktoś lubi takie historie jestem przekonany, że będzie zachwycony. Ja nie przepadam, wolę więcej szaleństwa, ale warsztatowo to prawie ideał, więc ode mnie 7/10.

Offline Death

Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #526 dnia: Śr, 22 Czerwiec 2022, 22:08:31 »
@Death Nie sądzę, żeby to był "prawdziwy" Jerzy Szyłak. Nie wierzę, żeby osoba zajmująca się zawodowo publikacjami naukowymi pisała komentarze w sklepie internetowym.
To nie chodzi nawet o nazwisko. Po prostu ciekawe jest info z tym dodaniem czegoś od siebie w rysunkach przez Tardiego. Ale tak, bankowo to ten Szyłak, kto siedział latami na gildii, ten zna jego niepodrabialny styl pisania. :)

Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #527 dnia: Śr, 22 Czerwiec 2022, 22:33:08 »
Lone Sloane. Tak pod wpływem ostatniego Metal hurlant sobie kupiłem. I dobrze się bawię! Rysunki są (jasna sprawa) spektakularne, pełne detali, kolorów. Majstersztyk. Dużo zabawy z kompozycją na stronie, zmianami orientacji. A fabularnie, jak się człowiek nastawi na takie sci-fi sprzed ok. 50 lat to też daje radę. Łatwiej mi się czyta niż Salambo (ten sam autor), czy Rozbitkowie czasu (podobny gatunek i czas powstania). Zobaczę, jak wejdzie drugi tom.


  Mi się wszystkie trzy bardzo podobały a nie należę raczej do czytelników, którzy przedkładają wygląd nad treść, Vuzz w każdym razie na liście zakupowej leży. Dziwi mnie tylko, że Loane Sloane lepiej się czyta niż Salambo, to drugie to adaptacja powieści historycznej i fabułę ma raczej jasną, chociaż oczywiście specyficznie podaną. Za to niektóre te nowelki w obydwu Sloanach to kompletny bełkot.

Offline misiokles

Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #528 dnia: Śr, 22 Czerwiec 2022, 23:33:03 »
Salambo to jeden z niewielu komiksów, które nie mogę skończyć i noszę się z zamiarem sprzedanie. Za to Lone Sloane weszło dość gładko.

Online perek82

Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #529 dnia: Cz, 23 Czerwiec 2022, 15:41:37 »
Salambo czytałem parę lat temu. Pamiętam, że mnie ten tytuł wymęczył. I go sprzedałem szybko. Od tamtej pory gust się zmienił i chętnie bym podszedł do tematu jeszcze raz. Ale no nie za obecną cenę. Następny w kolejce jest Yans, który też kiedyś z bólem wchodził ale nowe wydanie się pojawiło, to spróbuję. Nowe tytuły coraz droższe, więc trzeba będzie w starociach grzebać 😀
Trwa zabawa w wybieranie komiksów, które koniecznie trzeba przeczytać. Jeśli lubisz takie akcje, to zajrzyj tutaj:
https://forum.komikspec.pl/komiksowe-top-listy/100-komiksow-ktore-musisz-przeczytac-(przed-smiercia)/

Offline hansior

Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #530 dnia: Pt, 24 Czerwiec 2022, 07:11:10 »
W sumie może i macie trochę racji co do "prawdziwości" Szyłaka. To by było fajne, gdyby jednak nie zrezygnował z pisania o komiksach. Nawet jeśli byłby to robione w tak specyficzny sposób :)

Offline starcek

Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #531 dnia: Pt, 24 Czerwiec 2022, 10:06:08 »
Tym razem klasycznie z wysokiego C – Żyd Fagin.

No i wszystko ładnie, znowu Londyn, XIX wiek, rozpisanie na wiele stron życia Fagina, który tak jednoznacznie został opisany przez Dickensa. Komiks w założeniu – co wynika ze słów samego autora – miał rzucić nowe światło na jego postać, dzielnie burzyć zdradliwe stereotypy. Tak, wiem, Eisner wielkim twórcą był, ale niestety robienie utworu pod konkretną tezę, a do tego jeszcze czerpiącego z literatury (nic to, że uznawanej za popularną) to karkołomna sztuka. Tym razem ten piruet lekko nie wyszedł. Wybielając jednych, oczernia się innych, tam gdzie tworzy się opowieść na nowo – niemal połowa dzieła – czuję, że wszystko jest grubymi nićmi szyte. Prawdziwa, smakowita opowieść zaczyna się w chwili, gdy na scenę wkracza Olivier Twista i jego losy już opisane przez Dickensa. I to cukierkowate  zakończenie. Litości!!!

Zdecydowanie dla miłośników klasycznej kreski, lecz niestety kolejna lektura do której nie powrócę. Tyle, że zaraz za Oliviera Twista chwycę.  ;D
Za każdym razem, gdy ktoś napisze: 80-ych, 70-tych, 60.tych, '50tych - pies sra na chodniku w Tychach.

Offline chch

Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #532 dnia: Pt, 24 Czerwiec 2022, 11:55:01 »
Tym razem klasycznie z wysokiego C – Żyd Fagin.

No i wszystko ładnie, znowu Londyn, XIX wiek, rozpisanie na wiele stron życia Fagina, który tak jednoznacznie został opisany przez Dickensa. Komiks w założeniu – co wynika ze słów samego autora – miał rzucić nowe światło na jego postać, dzielnie burzyć zdradliwe stereotypy. Tak, wiem, Eisner wielkim twórcą był, ale niestety robienie utworu pod konkretną tezę, a do tego jeszcze czerpiącego z literatury (nic to, że uznawanej za popularną) to karkołomna sztuka. Tym razem ten piruet lekko nie wyszedł. Wybielając jednych, oczernia się innych, tam gdzie tworzy się opowieść na nowo – niemal połowa dzieła – czuję, że wszystko jest grubymi nićmi szyte. Prawdziwa, smakowita opowieść zaczyna się w chwili, gdy na scenę wkracza Olivier Twista i jego losy już opisane przez Dickensa. I to cukierkowate  zakończenie. Litości!!!

Zdecydowanie dla miłośników klasycznej kreski, lecz niestety kolejna lektura do której nie powrócę. Tyle, że zaraz za Oliviera Twista chwycę.  ;D
Miałem podobne odczucia. Nie mam nic przeciwko pisaniu prequela rozwijającego historię bohaterów książki, ale tam Eisnera zmienia treść samego Olivera Twista, pokazując go na siłę jako złodzieja, wyrachowanego naciągacza i oszusta. Tak, jakby nie dało się napisać nic dobrego o Faginie, nie nurzając przy okazji Olivera w błocie...

Online donT

Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #533 dnia: Pt, 24 Czerwiec 2022, 12:15:10 »
Arab Przyszlosci 2 czyli ciag dalszy przygod malego Riada na bliskim wschodzie. Bardzo interesujaca, madra, zabawna (a chwilami straszna) opowiesci o dorastaniu w zamordystycznej Syrii. To niczego sobie wyzwanie - byc chlopcem o anielskich, blond wlosach w takim kraju, zwlaszcza na prowincji. Mlody Riad nie daje sobie jednak w kasze dmuchac i radzi najlepiej jak potrafi. Tak jak przy czesci pierwszej - czyta sie fenomenalnie dobrze, a oderwac sie od lektury jest cholernie trudno. Bawie sie swietnie i wiem juz teraz, ze chce wiecej.
« Ostatnia zmiana: Pt, 24 Czerwiec 2022, 13:05:28 wysłana przez donT »
You know nothing. Hell is only a word. The reality is much, much worse.

Offline starcek

Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #534 dnia: Pt, 24 Czerwiec 2022, 12:37:29 »
[...] Tak, jakby nie dało się napisać nic dobrego o Faginie, nie nurzając przy okazji Olivera w błocie...
Olivier chyba o jednak mógł tak być przedstawiony, bo właśnie w takim charakterze pracował dla Fagina? Ja to odebrałem jako część, gdzie Eisner wiernie trzyma się ksiązki. Tyle, że tej klasyki powieściowej nie czytałem, więc nie moge tego potwierdzić.
Za każdym razem, gdy ktoś napisze: 80-ych, 70-tych, 60.tych, '50tych - pies sra na chodniku w Tychach.

Online donT

Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #535 dnia: Śr, 06 Lipiec 2022, 12:44:03 »
Primordial

Komiks ten skusil mnie nazwiskami na okladce - Lemire & Sorrentino, z posrod ktorych pierwszego lubie umiarkowanie, drugiego troche bardziej. Dodatkowo Image zapowiadalo ten tytul jako mind-bending, a mi takie rzeczy bardzo podchodza. Primordial to komiks dziejacy sie w alternatywnej lini czasowej, gdzie wyscig o podboj kosmosu, w wykonaniu USA & ZSSR zakonczyl sie niepowodzeniem. Obie strony wyslaly w kosmos psa Laike (ruskie) i 2 malpki (jankesi), po czym bardzo szybko porzucilo dalsze badania i pozamykaly swe programy kosmiczne.
Spoiler: PokażUkryj
Zwierzatka jednak nie zginely, tak jak sadzono na ziemi. Przezyly ale...wlasciwie to nie wiadomo co sie z nimi stalo. Zostaly wessane do kosmicznego krolestwa halucynogennych grzybkow, zbudowaly landrynkowy statek, ktorym wrocily na ziemie ponad pol wieku pozniej - to najlepsze co mi przychodzi do glowy.

Zapowiadalo sie bardzo intrygujaco i smakowicie, ale po lekturze okazalo sie, ze jest to komiks o niczym. Doslownie. Plot jest slabiutki, cieniutki i tak na prawde - nie wiadomo o co w tej historii chodzi. Autorzy postawili na narracje obrazem, ktora przewaza i ktora dodatkowo utrudnia interpretacje. A zeby jeszcze bardziej skomplikowac - historia dzieje sie w kilku liniach czasowych. Komiks konczy sie pozostawiajac wiecej pytan niz odpowiedzi. Wizualnie jest bardzo ok, ale to wlasciwie jedyny plus Primordiala. Srogi zawod, nie polecam. Chyba, ze fanbojom Lemire'a i Sorrentino.
You know nothing. Hell is only a word. The reality is much, much worse.

Offline Takesh

Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #536 dnia: Śr, 06 Lipiec 2022, 12:52:09 »
Kryzys na nieskończonych ziemiach już za mną. Kawał świetnego komiksu. Tak się powinno robić wielkie crossovery, mega eventy itp. Jest rozmach, mnóstwo postaci, a i tak wszystko jest dokładnie poukładane, logiczne (jak na sh) i ciekawie podane. Plus graficznie również jest mega.

Jak pisałem wcześniej, czytam Supermana z ery Byrne'a. W Supermanie #3 zaczyna się 3 częściowa historia powiązana z crossoverem "Legends". Dokładnie rozdziały od 17 do 19. Samego Legends nie czytałem, chyba w naszej kolekcji ma być.
W każdym bądź razie czytając te 3 numery nie mam wogóle poczucia zagubienia. Sama historia jest w miarę autonomiczna, a to co powinien czytelnik wiedzieć jest opisane w dosłownie paru słowach. Całkiem dobrze się bawiłem przy tych numerach i czasy Supermana od restartu Byrne'a polecam wszystkim fanom dobrego sh.

I naszła mnie refleksja odnośnie właśnie crossoverów. W innym temacie forumowicze psioczą na jakość i konstrukcję Wojny Światów z Marvela. Wtedy takie duże eventy można było czytać na wiele sposobów i nikt się nie gubił. Główna seria jest w miarę kompletna, a serie poboczne i historie w regularnych seriach uzupełniają ją, ale spokojnie można je czytać bez znajomości głównego eventu. Tak też się działo przez wiele lat, ale coraz częściej czytanie głównego eventu jest niewystarczające i wiele wątków jest urwanych, żeby zmusić czytelnika do kupienia pozostałych serii. Niestety trend ten moim zdaniem tylko szkodzi wydawnictwom. Pokazuje też słabość redaktorów i scenarzystów, którzy nie potrafią, bądź (co gorsze) nie chcą ułatwić czytelinkom i dać więcej przyjemności z czytania. Czy tylko kasa? Gdzie sztuka, artyzm, które jednak w takich eventach też były? Czy to ja jestem już za stary??

Kiedyś to było....

Offline chch

Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #537 dnia: Śr, 06 Lipiec 2022, 13:14:24 »
Sekret nadludzkiej siły Alison Bechdel

Po licznych pozytywnych recenzjach, opiniach i wręcz wpisywaniu Fun Home do kanonu powieści graficznych, wszelakich must read itd. postanowiłem przeczytać coś tej autorki. Trafiłem na ten komiks i wymęczył mnie strasznie. Po przeczytaniu 30 stron odłożyłem go na później, po paru tygodniach o niego wróciłem, teraz jestem na 230 stronie i mogę napisać, że to strasznie chaotyczna rzecz. Autorka wrzuciła zbyt wiele grzybów do tego barszczu. Zaczyna się od opisu mody na fitness i jogę oraz drogi Alison przez różne dyscypliny sportowe i zestawy ćwiczeń, ale pojawiają się równolegle:
- relacje z ojcem (jeśli dobrze rozumiem to poświeciła na to osobną książkę, więc po co to powtarza)
- relacje z matką (jw.)
- opisy relacji z partnerkami życiowymi
- opisy życiorysów pisarzy i pisarek (domyślam się, że ulubionych autorów/ek Alison) - tego w ogóle nie rozumiem, jeśli już chciała opisać życiorysy tych osób to czemu nie poświęciła na to jednego rozdział, tylko tak skacze po wątkach wrzucając nagle jedną-dwie strony o Colleridgeu, Emersonie, Kerouacu czy M. Fuller...
- uzależnienie od alkoholu i leków
- wizyty u terapeutów
- polityka
- feminizm
- mizoginia
- homoseksualizm
- buddyzm
- przemyślenia natury egzystencjalnej (częsta próba autodiagnozy swoich przypadłości psychicznych)

Minie trochę czasu zanim dam szansę kolejnej pozycji tej autorki.

Offline radioblackmetal

Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #538 dnia: Śr, 06 Lipiec 2022, 13:34:05 »
Jakiś czas temu przeczytałem "Fun House" , o relacjach autorki z ojcem. Rzeczywiście to był wiodący temat komiksu ale inne wątki (część które wymieniłeś) także się pojawiały. Możliwe, że ta autorka ma taki wielotematyczny styl. "Fun House" w sumie nawet mi się podobał (chociaż nie zgadzam się z wszystkim co autorka przedstawia) ale jednak nie na tyle by sięgnąć po inne jej komiksy. Swoim postem utwierdzasz mnie, że to była dobra decyzja.
Tolerancja nie oznacza akceptacji.


The darkness will swallow everything

Offline starcek

Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #539 dnia: Śr, 06 Lipiec 2022, 15:17:38 »
Aldobrando

Ależ to jest wspaniały kawał precyzyjnej komiksowej roboty. Historia rozwija się powoli, co jakiś czas dorzucana jest kolejna porcja wiadomości o świecie, w który wkroczył poczciwy Aldobrando, by za chwilę się okazało, że jednak na to, co już wiedzieliśmy, należy spojrzeć inaczej. I tak do samego końca. Pychota. A wszystko wspaniale zilustrowane – po szybkim przekartkowaniu myślałem, że to nie moja bajka, a było zupełnie inaczej. Kraina fikcyjna, a ja miałem wrażenie, że patrzę na dworaków lub arystokrację włoska z czasów np. Medyceuszów. Oczywiście nie byłbym sobą, gdybym nie zauważył, że jednym kadrze rysownik zapomniał o pewnej obroży – ale skoro ujęcie jest z daleka, więc można go obronić, że po prostu nie cyzelował akurat tego ujęcia, a w jednym miejscu miałem wrażenie, że dymki dialogów powinny być w innej kolejności – ale pewnie się czepiam. No i to zakończenie… Ale taka konwencja, więc nie, nie razi.

Teraz muszę kupić to cudo, bo książkę muszę oddać do biblioteki.
Za każdym razem, gdy ktoś napisze: 80-ych, 70-tych, 60.tych, '50tych - pies sra na chodniku w Tychach.