Autor Wątek: Jakie komiksy właśnie czytacie?  (Przeczytany 375925 razy)

bfg i 4 Gości przegląda ten wątek.

Offline sad_drone

Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #510 dnia: Wt, 21 Czerwiec 2022, 15:22:20 »
@hansior Jestem pod wielkiem wrażeniem jak ty człowieku wyczytałeś z mojego posta że oczekuje prostej rozrywki w komiksach :D. Ukaszm dobrze wyjaśnił o co mi chodziło, komiks to jest medium syntezy rysunku i tekstu i jeżeli rysunek w adaptacji nie jest wykorzystywany praktycznie wcale (a tak jest moim zdaniem w burmie, ponieważ większośc to statyczne dialogi których przedstawienie obrazowe nic nie dodaje do treści, szczególnie przy bardzo prosto oddanej mimice postaci) to adaptacja ta nie ma wtedy sensu. Przez sceny akcji miałem oczywiście na myśli wszystko to co nie jest statycznymi kadrami, i pokazanie tego w formie obrazu stanowi jakąś wartość dodaną. Nie świadczy to że komiks jest prymitywną formą sztuki, tylko że jest to forma inna od książki która błyszczy w innych aspektach i wymaga innego sposobu pisania.

Miło mi w każdym razie że udało ci się podbudować sobie ego na głupim dronie który w komiksach lubi tylko wybuchy i strzelaniny :D
« Ostatnia zmiana: Wt, 21 Czerwiec 2022, 15:28:22 wysłana przez sad_drone »
If I Had More Time, I Would Have Written a Shorter Letter.

Bender

  • Gość
Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #511 dnia: Wt, 21 Czerwiec 2022, 16:41:44 »
Podpisuję się. Jestem zwolennikiem swojej własnej teorii: im mniej tekstu tym lepiej dla komiksu.

Offline Death

Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #512 dnia: Wt, 21 Czerwiec 2022, 17:06:15 »
Ja lubię różne. Zbieram nieme tylko dlatego, że są nieme, nawet jeśli interesują mnie tak średnio jak Kong the King. Bardzo lubię od jakiegoś czasu te bez słów.
Ale takie stare opisowe jak właśnie Nestor Burma, Bernard Prince, Valerian, Blueberry są cudowne.

Bender

  • Gość
Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #513 dnia: Wt, 21 Czerwiec 2022, 17:28:48 »
Nie do końca mam na myśli komiksy nieme, ale największy kunszt dla mnie to stworzneie komiksu, który minimalną ilościa tekstu i obrazem potrafi pociągnąć historię. Dzięki temu lepiej dostrzegam obrazek. A przy ścianach tekstu czesto łapałem się na tym, że wyłącznie czytam, praktycznie ignorując obrazki. Inna sprawa, że jak słusznie zauważył sad_drone, w takich przypadkach często niezbyt jest co oglądać. What's the point then? 

Offline Death

Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #514 dnia: Wt, 21 Czerwiec 2022, 18:05:30 »
Wiem, że nie chodzi tylko o nieme. Ale generalnie idąc tym tropem najbardziej minimalną ilością słów jest ich całkowity brak. Więc to dopiero jest kunszt opowiedzieć historię samym obrazem. :)

Ale kunsztem jest również napisać komiks kryminalny, w którym główny bohater, detektyw chodzi po mieście i dedukuje, poznajemy jego myśli, niby nic się nie dzieje, przechodzi przez most, idzie zamgloną uliczką, a ja czytam jak zaczarowany.

Offline sad_drone

Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #515 dnia: Wt, 21 Czerwiec 2022, 18:38:47 »
@Death Jak się podoba to najważniejsze, mi taka forma nie siadła ale intrygi tych kryminałow były solidne i widać że autor scenariusza napracował się nad oddaniem realiów okresu historycznego więc rozumiem że może sie podobać :).
If I Had More Time, I Would Have Written a Shorter Letter.

Offline Rodrigues

Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #516 dnia: Wt, 21 Czerwiec 2022, 22:59:33 »
Jestem z Death teamu  ;) Obie części potrafią oczarować.

Swoją drogą, któryś szanowny krajowy wydawca mógłby wydać te powieści Maleta, żebyśmy mogli sobie porównać z oryginałem  :D

Offline Death

Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #517 dnia: Wt, 21 Czerwiec 2022, 23:48:26 »
Tak sobie patrzę teraz i w sklepie jest ciekawy komentarz. Czyli jednak Tardi coś dodał od siebie w rysunkach czego nie było w powieści.

Online OokamiG

Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #518 dnia: Śr, 22 Czerwiec 2022, 01:53:36 »
Przeczytałem ostatnio 3 komiksy ze świata Star Wars. Ostatni tom Star Wars Komiks to zamknięcie serii, naturalne kontynuacja poprzedniego tomu. Jest ok, wątki podomykane, graficznie przeciętna Star Wars, czyli rysunki, które nie zachwycają, ale nie powodują zgrzytania zębów. Dodatkowo otrzymujemy parę krótkich historii, które opowiadają o różnych bohaterach, np. DJ znany z ósmej części sagi czy rodzice Poe Damerona, jako dostawka mogą być, ale ich długość sprawia ze na jakieś ciekawsze rozwinięcie po prostu nie ma miejsca. Za samym cyklem jednak będę tęsknił. 

Darth Vader Mroczne Wizje- pięć zeszytów, pięć historii, różne spojrzenia na ta kultową postać, z każdą historią mój entuzjazm się zmniejszał, jeszcze pierwsze jest epicka, ma ciekawą perspektywę Vadera jako bohatera, kolejna jest dość zabawna, jednak następne już niczym szczególnym się zbytnio nie wyróżniają, a można by pokombinować z forma, treścią. Strona graficzna jest bardzo rożna, bo za każdy zeszyt powierzony innemu artyście. Tu tez nie ma jakiś ciekawych stylów. Ze strony graficznej to chyba zapadł mi najbardziej w pamięć Vader jako halucynogenny koszmar. Tomik, który zdecydowanie można sobie odpuścić, chyba że bardzo się lubi Vadera. 

No i doktor Aphra. Bardzo żałowałem ze nie dokończono poprzedniej serii, której parę tomików było jednymi z najmocniejszych punktów Star Wars Komiks. W końcu jednak otrzymaliśmy kolejną serie. I znowu jest dobrze. Mamy przygodę, poszukiwania skarbów, dość dobrze nakreślone nowe postacie, humor bohaterki też się przebija przez strony komiksu. Może to nie poziom jej poprzednich przygód, ale na pewno ten tomik czytało mi się najprzyjemniej. Inne tomy kończyłem w 2-3 wieczory, ten od razu wpadł cały. Graficznie ok, wizyta w ruinach nawet klimatycznie przedstawiona. Polecam tym, którym podobała się poprzednia seria, choć ta jest zdecydowanie lżejsza w odbiorze. 

Niedawno skończyłem także cala sagę Metal Batmana, ale większość lektury była zbyt traumatyczna, bym wracał do niej w jakimś podsumowaniu. Po prostu cieszę się, że to już za mną. Snyder gone too far...

Offline hansior

Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #519 dnia: Śr, 22 Czerwiec 2022, 10:32:16 »
@sad_drone Też zgadzam się z Ukaszmem. A Ty sprytnie wyjaśniłeś określenie "sceny akcji". Skoro tak określasz też dialogi, które służą raczej jako komentarz do sytuacji na rysunku - nawet jeśli to jest powiedzmy reakcja na czyjąś mimikę twarzy, czego przykładowo bym się spodziewał po inteligentnie napisanych dialogach - to ja nie mam żadnego komentarzu do dodania.

@Death Nie sądzę, żeby to był "prawdziwy" Jerzy Szyłak. Nie wierzę, żeby osoba zajmująca się zawodowo publikacjami naukowymi pisała komentarze w sklepie internetowym.
« Ostatnia zmiana: Śr, 22 Czerwiec 2022, 10:37:26 wysłana przez hansior »

Offline sad_drone

Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #520 dnia: Śr, 22 Czerwiec 2022, 10:46:25 »
No wlasnie dla mnie te dialogi nie wpadaja w "sceny akcji" poniewaz przedstawienie obrazkowe ich w komiksie nie stanowi dla mnie wartosci dodanej, szczegolnie w sytuacji burmy ktory mimike postaci ma raczej umowna. Ja odnioslem wrazenie po lekturze ze to jest komiks gadajacych glow ktore stoja w kadrze i wypowiadaja swoje tresci dialogowe lub ewentualnie widziny ich przemyslenia w dymkach. Nie widze sensu tego typu adaptacji, tak samo jak na przyllad nie widze sensu przekladania na komiks scenariusza w ktorym dwie osoby siedza w jednym pokoju i ze soba rozmawiaja. Taka fabula sprawdzi sie w ksiazce, teatrze albo filmie (poniewaz w dwoch ostatnich mozna odegrac emocje, co stanowi dla mnie "wartosc dodana"), ale do komiksu lepiej adaptowac moim zdaniem mniej "statyczne" historie.
« Ostatnia zmiana: Śr, 22 Czerwiec 2022, 10:51:03 wysłana przez sad_drone »
If I Had More Time, I Would Have Written a Shorter Letter.

Pimpek

  • Gość
Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #521 dnia: Śr, 22 Czerwiec 2022, 11:08:52 »

@Death Nie sądzę, żeby to był "prawdziwy" Jerzy Szyłak. Nie wierzę, żeby osoba zajmująca się zawodowo publikacjami naukowymi pisała komentarze w sklepie internetowym.

Czemu nie? Swego czasu Jerzy Szyłak był bardzo aktywny na forach komiksowych, pisał też recenzje. Dlaczego nie mógł poczuć potrzeby zarekomendowania komiksu, który go zachwycił w największym sklepie internetowym z komiksami? To taki sam fan i czytelnik komiksu jak Ty czy ja :)

Offline wujekmaciej

Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #522 dnia: Śr, 22 Czerwiec 2022, 11:20:50 »
Na bank to jego komentarz. Jest jeszcze np przy Rapsodii Węgierskiej. Bardzo podobne flow :)

ukaszm84

  • Gość
Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #523 dnia: Śr, 22 Czerwiec 2022, 12:25:35 »
W sumie szkoda, że Szyłak jest mało aktywny w internecie, pamiętam jak na forum gildii był, to była duża wartość, choć czasami dawał się niepotrzebnie wciągać w jakieś słabe przepychanki. Przeczytałem jakiś czas temu jego "Coś więcej, czegoś mniej" i choć wolałbym tam więcej krytycznego opracowania to rozumiem zamysł i chętnie bym autora czytał częściej w jakiejkolwiek formie.

Online perek82

Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #524 dnia: Śr, 22 Czerwiec 2022, 13:53:05 »
Lone Sloane. Tak pod wpływem ostatniego Metal hurlant sobie kupiłem. I dobrze się bawię! Rysunki są (jasna sprawa) spektakularne, pełne detali, kolorów. Majstersztyk. Dużo zabawy z kompozycją na stronie, zmianami orientacji. A fabularnie, jak się człowiek nastawi na takie sci-fi sprzed ok. 50 lat to też daje radę. Łatwiej mi się czyta niż Salambo (ten sam autor), czy Rozbitkowie czasu (podobny gatunek i czas powstania). Zobaczę, jak wejdzie drugi tom.
Trwa zabawa w wybieranie komiksów, które koniecznie trzeba przeczytać. Jeśli lubisz takie akcje, to zajrzyj tutaj:
https://forum.komikspec.pl/komiksowe-top-listy/100-komiksow-ktore-musisz-przeczytac-(przed-smiercia)/