Autor Wątek: Jakie komiksy właśnie czytacie?  (Przeczytany 391194 razy)

0 użytkowników i 4 Gości przegląda ten wątek.

Offline Toranga

Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #540 dnia: Cz, 07 Lipiec 2022, 08:54:31 »
Age of Apocalypse

Rzecz zdecydowanie dla fanów X-Men. Ja akurat jestem więc pasuje mi to, jak na razie (jestem na początku pierwszego tomu), a miałem obawy jak wypadnie powrót do mocnych lat 90-tych.

Offline Nephilim

Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #541 dnia: Cz, 07 Lipiec 2022, 11:11:01 »
Skończyłem wczorajszego wieczora "Morta Cindera" Breccii seniora oraz Oesterhelda.

Dwa lata komiks ten leżał w kartonie z albumami 'do przeczytania' a wszystko przez sprzedawcę z pewnego sklepu komiksowego w Warszawie, sprzedawcę powszechnie uważanego i cenionego który to powiedział coś w ten deseń: "straszna ramota i jedynie dobrze sprawdza się podczas czytania na raty, jeden rozdział co jakiś czas". Zasugerowałem się i choć uwielbiam styl Breccii ojca to zwlekałem. Wczoraj komiks ten zmiótł mnie z planszy. Graficznie to jest absolutny top topów, to wysokiej próby zabawa czernią, konturem, technikami, ujęciami i światłocieniem. Breccia wzbił się na wyżyny realistycznej kreski przelewając jednocześnie na strony obłędną ilość tajemnicy, gotyku, oniryzmu i koszmaru sennego, stroniąc jednako od surrealizmu z jakim mieliśmy do czynienia w jego "Mitach Cthulhu". Scenariuszowo również perełka i mimo, że komiks powstał w pierwszej połowie lat '60, broni się doskonale i nie czuć tej typowej, oldschoolowej ramoty jak w komiksach typu Storm, wczesny Blueberry, Najemnik, Cartland, Bruno Brazil, etc, etc. Oesterheld daje nam perełkę będącą typową historią grozy, w której bohater i zarazem narrator, stary antykwariusz odkrywa tajemnice zaklęte w starych przedmiotach (to tak aby nie spoilerować ;) ). Dialogi ciekawe i naturalne, narracja nie męcząca i nie opisująca kadrów a sam ciąg fabularny i logiczny niezwykle gęsty i intrygujący. Mnie to bardzo kupiło.

"Mort Cinder" to wizualna i literacka uczta dla fanów Poe, Lovecrafta, powieści grozy i fantastyki w szerokim tego słowa znaczeniu. Wielka rzecz!

p.s.
bardzo dziwi mnie, że fachowcy od komiksów uznawani w towarzystwie są w stanie wydać tak kiepski osąd o tak rewelacyjnym komiksie, jednocześnie jarając się Berserkiem  ::)

Pimpek

  • Gość
Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #542 dnia: Cz, 07 Lipiec 2022, 12:57:36 »
A którzy to fachowcy konkretnie?

Offline Nephilim

Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #543 dnia: Cz, 07 Lipiec 2022, 14:43:11 »
A którzy to fachowcy konkretnie?
Nie jest potrzebne takie info ;) Sorry.

Offline donT

Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #544 dnia: Cz, 07 Lipiec 2022, 16:42:00 »
Chcialbym wiecej takich "strasznych ramot" jak Mort Cinder.
 ;)
You know nothing. Hell is only a word. The reality is much, much worse.

Pimpek

  • Gość
Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #545 dnia: Cz, 07 Lipiec 2022, 20:36:10 »
Nie jest potrzebne takie info ;) Sorry.

No byłem ciekaw, bo akurat jeśli chodzi o ten komiks to spotykałem się z samymi pozytywnymi recenzjami. No ale OK, rozumiem, że to taki klasyczny strzał w powietrze :)

Online kv

Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #546 dnia: So, 09 Lipiec 2022, 21:36:04 »
Conan z Cymerii - tom 1 & 2 - wg mnie - dla fanów.
Właściwie to 6 Conanów - co zeszyt to inna facjata  :o

Na plus - nie rozwala się w trakcie czy po  ;)

Offline Sirius

Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #547 dnia: Nd, 10 Lipiec 2022, 21:13:19 »
Zmotywowany ostatnimi zakupami, żeby zmniejszyć kupkę wstydu, przeczytałem w weekend Mrocznych Sędziów: Upadek Martwego Świata od @Studio Lain. Na początek rozczarowanie, myślałem, że to zamknięta historia i pod koniec drugiego tomu mocno się zawiodłem, że na ciąg dalszy w wersji trzeba będzie jeszcze pewnie długo poczekać, o ile w ogóle pojawi się kontynuacja od Studia  :( Na kolejny początek adnotacja, do tej pory omijałem uniwersum Dredda. Jakoś tak z góry zakładałem, że to nie do końca moja bajka, a nawet jeśli to nie chce dać się wciągać w kolejny świat i kolejną kolekcję do zakupów. Jednak z racji, że staram się wspierać SL i licząc, że Mroczni Sędziowie to tylko poboczna historia, kupiłem wspomniany tytuł i muszę przyznać, że chyba dałem się wciągnąć. To znaczy mam wrażenie, że trochę ciężko ocenić mi Mrocznych Sędziów nie znając reszty uniwersum, ale to co pokazali autorzy zachęca do dalszego poznawania tego świata. Jest mrocznie, brutalnie, akcja wartko posuwa się do przodu, rysunki świetnie pasują do opowieści i dodają klimatu. Trochę tylko w całej tej historii mi zgrzyta, że główna bohaterka to 13-latka, uratowana trochę wbrew logice przedstawionego świata. No ale nie zostaje nic innego jak czekać na kontynuację.

Offline Leyek

Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #548 dnia: Nd, 10 Lipiec 2022, 21:38:35 »
"straszna ramota i jedynie dobrze sprawdza się podczas czytania na raty, jeden rozdział co jakiś czas"

Nie do końca się zgodzę z powyższą wypowiedzią, ale jest w niej część prawdy. Choć czytałem już dość dawno temu to też uważam to scenariuszowo jest to jednak ramotka. Graficznie bardzo dobrze, ale scenariusz choć przebija starsze komiksy (nie ma takich głupot jak choćby w Rozbitkach czasu, Bruno Brazil nie wspominając o Storm) to jest momentami średnio strawny i przegadany.

Offline Nephilim

Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #549 dnia: Wt, 12 Lipiec 2022, 20:30:53 »
Nie do końca się zgodzę z powyższą wypowiedzią, ale jest w niej część prawdy. Choć czytałem już dość dawno temu to też uważam to scenariuszowo jest to jednak ramotka. Graficznie bardzo dobrze, ale scenariusz choć przebija starsze komiksy (nie ma takich głupot jak choćby w Rozbitkach czasu, Bruno Brazil nie wspominając o Storm) to jest momentami średnio strawny i przegadany.
Nie zgodzę się, poza tym to nie komiks akcji. Nastrój jakiego wymaga opowieść grozy nosząca znamiona powieści gotyckiej jest tutaj budowany nie tylko za sprawą rewelacyjnych rysunków Breccii ale również scenariusza Oestermana. To troszkę tak jakby mieć pretensje do np "Frankensteina" Branagha, że jest przegadany i zawiera mało akcji. Wg mnie czuć klasę tutaj klasę Oestermana, dailogi są ciekawe a twisty poszczególnych rozdziałów przekonujące. Nie ma naiwniactwa ;)


Offline Leyek

Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #550 dnia: Śr, 13 Lipiec 2022, 23:15:14 »
Przeczytane w weekend:

Błękit w zieleni - szczerze polecam jak ktoś się jeszcze waha. Ciekawy rysunek + naprawdę dobra fabuła. Upraszczając można by ten komiks nazwać mrocznym La la land, choć w komiksie są też inne wątki niż tylko miłość do muzyki dla której podporządkowuje się całe życie. Główny "zły" o dziwo bardzo podobny do "stwora" z pierwszego tomu Departamentu Prawdy. Moja ocena: 8/10.

Jak rozmawiać z dziewczynami na prywatkach z najnowszego zbiorku Gaimana od Egmontu - opowiadanie będące podstawą było nominowane do jednej z najważniejszych nagród SF - Nebula albo Hugo. Kiedyś je czytałem i nie zapadło mi w pamięci. I z komiksem będzie raczej tak samo. Jedyny plus to rysunki duetu Ba/Moon. Scenariusz niczym się nie wyróżnia, standardowa historyjka z motywem SF, bez większego przesłania czy skłaniania do przemyśleń. Ocena 6+/10 (za rysunki, z innymi nie dałbym więcej niż 5/10)

Offline Pan M

Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #551 dnia: Cz, 14 Lipiec 2022, 13:00:59 »
Niedawno zakończyłem Fatale Eda Brubakera z ilustracjami Seana Phillipsa. Całość to sprawne połączenie kryminału noir z lovecraftowskim horrorem. Co prawda najbardziej noir jest pierwszy tom i potem dochodzi większy miks gatunkowy, jak nawet western, aczkolwiek całość jest wciąż spięta klamrami nie wychodzącymi za bardzo poza przyjęta historię. Czyta się to naprawdę świetnie, historie można traktować zarówno jako dosłowny horror, ale nie będzie też raczej głupim intepretowanie jej bardziej symbolicznie. Wszystko dzięki głównej bohaterce, tytułowej Fatale o imieniu Josephine. Główna bohaterka to kobieta żywioł, symboliczne uosobienie najbardziej zmysłowych cech kobiecość ale też zarazem kobieta z krwi i kości. Zwana również Jo, kobieta musi zmierzyć się z kultem przedwiecznych starych istot i przełamać klątwę własnych moc, które są zgubne dla mężczyzn. Dialogi i fabuła to solidny poziom Brubakera, aczkolwiek finał i tak pozostawia czytelnika z masą niedopowiedzeń. Chciałoby się zrozumieć z tego więcej, z drugiej strony to jednak struktura lovecraftowskiego horror narzuca tutaj taki a nie inny niedosyt informacji w finale. Rysunkowo jest naprawdę solidnie. Phillips nadaje świetnego klimatu całości i doskonale uwypukla najważniejsze cechy całości. Niestety cykl to zaledwie 5 tomów, gdzie najgrubszy liczy 160 stron. Chciałoby się więcej, ale jeżeli miałby nastąpić bardzo gwałtowny spadek jakości to lepiej, że skończyło się to w takim momencie. Jedna z najlepszych serii Image Comics, będąca jednym z wielu dowodów, że traktowanie tego wydawnictwa w masowej świadomości komiksiarzy jako spadkobiercy Vertigo jest zasłużone.

Online kv

Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #552 dnia: Pt, 15 Lipiec 2022, 17:04:47 »
Hellblazer tom 3 wg Delano - rany, po takim tomie kusi mnie, żeby rzucić w cholerę kupowanie dalszych tomów  >:(
Dawno się tak na Hellblazerze nie zanudziłem... ciągle tylko
Spoiler: PokażUkryj
wynurzenia głównego bohatera lub innych, a akcji  to tu prawie nie uświadczysz. Dopiero końcówka tomu to coś ciekawszego, ale jak ktoś tutaj szukał kapkę okultyzmu to tu nie uświadczy.

Konkludując: mało Hellblazera w Hellblazerze. Chyba Delano nie miał już pomysłu na H.

Mam nadzieję, że Carey lepiej to poprowadzi w następnym wydawanym runie.

Online Darth_Simon

Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #553 dnia: Pt, 15 Lipiec 2022, 17:05:19 »
Wojna z Korpusem Sinestro
Dark side of the Force is the pathway to many abilities some consider to be unnatural - Chancelor Palpatine to Anakin Skywalker

Offline donT

Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #554 dnia: Pt, 15 Lipiec 2022, 17:24:32 »
Hellblazer tom 3 wg Delano - rany, po takim tomie kusi mnie, żeby rzucić w cholerę kupowanie dalszych tomów  >:(
Dawno się tak na Hellblazerze nie zanudziłem... ciągle tylko
Spoiler: PokażUkryj
wynurzenia głównego bohatera lub innych, a akcji  to tu prawie nie uświadczysz. Dopiero końcówka tomu to coś ciekawszego, ale jak ktoś tutaj szukał kapkę okultyzmu to tu nie uświadczy.


Dzieki za opinie. Jedynke Delano wsysnalem prawie na raz, weszla gladziutko, bez popity. Dwojka z kolei wymeczyla mnie okrutnie. Pierwszy zeszyt z Annuala i cala to Fear Machine - meka i krzyz panski... ze szkaradnymi w wiekszosci rysunkami.
Po tym jak Egmont znaczaco podniosl cene 3 tomu, mocno zastanawialem sie nad zakupem. Chyba jednak odpuszcze i wroce do Hellblazera jak zacznie sie run Carey'a i inne nowsze rzeczy (jesli w ogole beda). Komiksy staja sie zbyt drogie, aby kupowac je tylko po to aby miec calosc serii czy runu.
You know nothing. Hell is only a word. The reality is much, much worse.