Autor Wątek: Jakie komiksy właśnie czytacie?  (Przeczytany 387771 razy)

0 użytkowników i 4 Gości przegląda ten wątek.

Offline Konrad

Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #495 dnia: Nd, 19 Czerwiec 2022, 22:28:12 »
@Arne i @kv
Finałowy 4 tom Sagi Orków w oryginale jest zapowiedziany na listopad. Elemental pewnie wyda w przyszłym roku.
https://www.cross-cult.de/titel/ork-saga-4-die-schlacht-um-tirgas-lan.html


Offline Random_Hero

Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #496 dnia: Pn, 20 Czerwiec 2022, 12:26:10 »
Ja wziąłem się w końcu za Knightfall Prolog - ale się to fajnie czyta i taki fajna nostalgiczna podróż do czasów dzieciństwa i TM-Semic

Offline Death

Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #497 dnia: Pn, 20 Czerwiec 2022, 22:09:20 »

Ależ mistrzowski komiks. 190 stron łażenia po Lyonie i Paryżu, rozmów, dedukcji. Niby nic się nie dzieje, a oderwać się nie idzie. Mnóstwo świetnie zarysowanych postaci, bardzo dobrze napisanych dialogów, a historia jest tak wielowątkowa i zagmatwana, że trzeba być uważnym czytając. Zaczyna się w obozie jenieckim u Adolfów, później postacie przemierzają zamglony Lyon, a w połowie opowieści przenosimy się do Paryża. Czuję się jakbym zobaczył 3-4 godzinny europejski film na TVP Kulturze. Zresztą 3-4 godziny ten komiks czytałem, bo jest mnóstwo tekstu. Pierwszy tom Nestora Burmy był bardzo dobry czyli 8 na 10, drugi jest o 2 klasy lepszy. Literatura. Dzieło. Arcy-dzieło. 10/10
Mordę być może masz Ty, chamie grantem od pługa oderwany.

Offline starcek

Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #498 dnia: Pn, 20 Czerwiec 2022, 22:41:29 »
No właśnie, mnóstwo tekstu. Gdy chcę sobie poczytać opowiadanie lub powieść, to kupuję książkę, a nie komiks. To moje chyba największe zeszłoroczne komiksowe rozczarowanie.
Za każdym razem, gdy ktoś napisze: 80-ych, 70-tych, 60.tych, '50tych - pies sra na chodniku w Tychach.

Offline Death

Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #499 dnia: Pn, 20 Czerwiec 2022, 22:56:11 »
A kto to przyszedł? Pan Maruda.
Niszczyciel dobrej zabawy i uśmiechów dzieci. :D
Jak się czyta retro komiks typu Blueberry, Valerian czy Nestor Burma, to należy się liczyć z tym, że będzie dużo tekstu. :)
Mordę być może masz Ty, chamie grantem od pługa oderwany.

Offline sad_drone

Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #500 dnia: Wt, 21 Czerwiec 2022, 02:03:15 »
@Death Zgadzam się ze starcekiem, dla mnie główny problem nestora burmy jest taki że forma komiksu nie stanowi żadnej wartości dodanej dla przeniesienia ksiązkowej fabuły. Ten komiks (i pierwszy tom) to praktycznie wyłącznie statyczne dialogi z dymkami przeładowani tekstem, w fabule brak scen akcji które mogłyby uzasadnić przełożenie na język komiksu, dodatkowo same rysunki są tylko poprawne i niespecjalnie w moim odczuciu budowały klimat kryminału noir. Nie każdą książke moim zdanie da się (i powinno się) przełożyć na język komiksu, a jak do oddania fabuły potrzeba zawalić pół strony tekstem to jest to dla mnie znak że w tej sytuacji ta adaptacja nie ma sensu.

A taki blueberry to w porównaniu do burmy wydaje się być prawie niemym komiksem :D
If I Had More Time, I Would Have Written a Shorter Letter.

Offline hansior

Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #501 dnia: Wt, 21 Czerwiec 2022, 07:36:52 »
@Death zachęciłeś mnie. Może i kupię, ale odstrasza mnie wysoka cena.
To są komiksy, jakie lubię. Jeśli dialogi są napisane w inteligentny sposób, mogą być ciekawe. A w takim przypadku to, że fabuła się na nich opiera daje świetny efekt. To jest większa rozrywka niż wybuchy i strzelaniny. Dodatkowo fajnym rezultatem jest to, że czytelnik dłużej delektuje się komiksem. O wiele trudniej jest stworzyć takie dzieło.

A argumenty mówiące o tym, że komiks nie powinien mieć dużo tekstu można potraktować jako życzenie fanów prostej rozrywki oczekujących, że komiksy nie powinny z natury być czymś więcej niż komiksami akcji. Czy film oparty na dialogach powinno się krytykować, że zbyt przypomina sztukę teatralną?

Offline laf

Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #502 dnia: Wt, 21 Czerwiec 2022, 08:10:50 »
A kto to przyszedł? Pan Maruda.
Niszczyciel dobrej zabawy i uśmiechów dzieci. :D
Ej, to mój tekst!!! Poza tym właściwe jego zastosowanie jest następujące:
Pan maruda, niszczyciel dobrej zabawy, pogromca uśmiechów dzieci  ;)
;)

Offline starcek

Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #503 dnia: Wt, 21 Czerwiec 2022, 09:39:13 »
W tym komiksie ktoś po drodze zapomniał, że w adaptacji liczą się najbardziej środki wyrazu z nowego medium, a nie z pierwowzoru. Zresztą co sie będę rozpisywał - sad_drone celnie to opisał.

Nie przekładałbym życzenia mniejszej ilości tekstu na zwykłe zapotrzebowanie na komiks akcji (albo film). Coś tu po prostu nie zagrało. Z filmowego repertuaru bez trudu znajdziemy "przegadane" filmy, a jednak są uznawane za wybitne - pierwszy z brzegu: Dwunastu gniewnych ludzi. Są też komiksy w ogóle bez tekstu, które trudno uznać za akcyjniaki.

Ale i tak się miotam czy brać trzeci tom, czy nie,  gdy wyjdzie...
Za każdym razem, gdy ktoś napisze: 80-ych, 70-tych, 60.tych, '50tych - pies sra na chodniku w Tychach.

Offline rzodkiew

Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #504 dnia: Wt, 21 Czerwiec 2022, 09:42:16 »
Nie znam literackiego oryginału Burmy i nie wiem jak się ma do niego komiks. Wiem natomiast, że komiksy dzielę z grubsza na takie, które mnie wciągnęły lub nie. Obie części wydane przez Scream zdecydowanie mnie wciągnęły a ilość tekstu w ogóle mi nie przeszkadzała. Za każdym razem po przeczytaniu całości rozpoczynałem lekturę od nowa, bo czasem tak mam. A ponieważ Death przypomniał mi o tym komiksie, to urządzę sobie w tym tygodniu seans powtórkowy z obu części.

Poza tym wczoraj skończyłem Collected Toppi: Japan. Ale to jest dobre. Te opowieści po prostu płyną, inaczej nie umiem tego wyrazić.

Offline hansior

Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #505 dnia: Wt, 21 Czerwiec 2022, 10:12:55 »
Zresztą co sie będę rozpisywał - sad_drone celnie to opisał.

Nie przekładałbym życzenia mniejszej ilości tekstu na zwykłe zapotrzebowanie na komiks akcji (albo film).

Ten komiks (i pierwszy tom) to praktycznie wyłącznie statyczne dialogi z dymkami przeładowani tekstem, w fabule brak scen akcji które mogłyby uzasadnić przełożenie na język komiksu, dodatkowo same rysunki są tylko poprawne i niespecjalnie w moim odczuciu budowały klimat kryminału noir.

Sad_drone narzeka na brak scen akcji, które jego zdaniem powinny być w komiksach. A Ty piszesz, że celnie to opisał. Moim zdaniem to prymitywne podejście do formy komiksu deklasujące go jako równoprawny gatunek.

Offline nori

Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #506 dnia: Wt, 21 Czerwiec 2022, 10:29:33 »
Ostatnio wzięło mnie na Christę, wreszcie przeczytałem ciurkiem Kajtka i Koka w kosmosie, w edycji kolorowej, a dodatkowo zaliczyłem Kajko i Kokosza od Szkoły latania do końca. Puchar, Szranki i Wojów będę dopiero czytał, mimo, że posiadam zarówno wcześniejsze albumowe wydania Egmontu jak i KAWu, to zamówiłem sobie Złotą Kolekcję, właśnie godzinkę temu paczka przyszła. :)  Deficyt na półkach, ale niektóre serie no po prostu nie da się, i trzeba czasem zdublować. :)
8studs blog o klockach LEGO, komiksach i filmach.

Offline starcek

Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #507 dnia: Wt, 21 Czerwiec 2022, 11:25:00 »
@hansior
Przyjąłem, że sceny akcji są zdefiniowane u niego jako wydarzenia posuwające fabułe do przodu - ale faktem jest, że chwilę potem pisałem juz o  filmie akcji, czyli z zupełnie innym postrzeganiem scen akcji. Ach ten mój brak konsekwencji.

Jak to jest, że Blueberry i Valerian też potrafia mieć sporo tekstu,  a jednak o wiele lepiej się bronią jako komiksy?

Ale też zrobię powtórkę z lektury Burmy.  :-D
Za każdym razem, gdy ktoś napisze: 80-ych, 70-tych, 60.tych, '50tych - pies sra na chodniku w Tychach.

ukaszm84

  • Gość
Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #508 dnia: Wt, 21 Czerwiec 2022, 12:02:32 »
Ja Burmy jeszcze nie czytałem, czeka sobie na półce, więc odniosę się tylko ogólnie. Co do zasady też nie lubię ścian tekstu, bo często to oznacza, że autor nie rozumie po prostu istoty tego konkretnego medium, które jest tekstowo-wizualne i te dwa elementy muszą się uzupełniać. Nie znaczy to, że rozbudowane dialogi zawsze są czymś złym, czasami są one czymś całkowicie uzasadnionym koncepcyjnie. Nie znaczy to również, że muszą być sceny akcji. Długie opisy lub dialogi złe są wtedy jeśli dublują coś, co można zobaczyć na rysunkach albo jeśli ekspozycja jest zrobiona po linii najmniejszego oporu, czyli jedna postać referuje coś drugiej itd. W komiksie tekst i rysunki muszą się uzupełniać. Gdybyśmy mogli przeczytać wszystkie teksty z komiksu bez patrzenia na rysunki i byśmy wszystko zrozumieli to po co wtedy rysunki? I na odwrót, jeśli oglądając komiks bez czytania wszystko rozumiemy to po co wtedy teksty, taki komiks mógłby być niemy. Bardzo dobrze (choć nie idealnie, zdarzały się niepotrzebnie zbyt rozbudowane monologi wewnętrzne bohaterów) robił to Frank Miller w swoich najlepszych czasach. Samym kadrowaniem potrafił pokazać emocje postaci, nie mówiąc nawet o innych narzędziach, które wykorzystywał. Ale może w Burmie tak wiele tekstu jest świadomym wyborem i ma to sens.

Offline Death

Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #509 dnia: Wt, 21 Czerwiec 2022, 13:09:46 »
Dla mnie Ulica Dworcowa 120 jest tak samo magiczna jak Corto Maltese czy Klezmerzy. Niewiele jest takich komiksów. Burma przemierza zamglone miasto, wchodzi do kafejki, rozmawia z redaktorem jakiejś gazety, później snuje się po mieście, przechodzi przez most i unika patroli policyjnych, bo wciąż jest zmobilizowany i nie może tak po prostu opuszczać miejsca, w którym go umieszczono. Bo w tle jest II WŚ. Godzina policyjna, po której nawet światła w mieszkaniach muszą być zgaszone, a główny bohater potajemnie opuszcza szpital i powoli, bardzo powoli rozwiązuje śledztwo. Ta ilość tekstu w dymkach ma też sens, bo znaczna część to przemyślenia i dedukacje detektywa. Znakomicie pasuje do postaci.
Zresztą autorzy zdają sobie sprawę z tych ścian tekstu i zauważycie, że przychodnie czasem patrzą na Burmę gadającego do siebie jak na wariata - humor, jeśli już się pojawia też jest fajny. To nie jest komiks o gadających głowach, plansze są świetnie zaprojektowane, a Tardi to pierwsza liga. Dla mnie perełka.
Mordę być może masz Ty, chamie grantem od pługa oderwany.