Autor Wątek: Jak powinno się wydawać komiksy ?  (Przeczytany 10664 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Motyl

Odp: Jak powinno się wydawać komiksy ?
« Odpowiedź #45 dnia: Nd, 19 Wrzesień 2021, 20:50:53 »
Jeśli chodzi o redaktorów i korektorów, to zapraszam na dowolne spotkanie np. z KG, Ongrysem czy Wydawnictwo 23, weżniemy stopki z komiksów, przeczytamy ich imiona i nazwiska, opowiemy sobie, co i kto z nich wniósł do komiksu, może wtedy przestaniesz generalizować?

Dzięki za radę, ale naucz się czytać ze zrozumieniem, bo obserwując twoje posty na forum, masz z tym nie lada problem. Wybacz, ale nie mam zamiaru wchodzić z Tobą w żadne dyskusje. A w kwestii generalizowania napisałem niektórzy wydawcy, nie wymieniłem żadnej konkretnej oficyny, a jakbyś nie był zorientowany, to Cię uświadomię, że jest ich znacznie więcej niż te, o których wspomniałeś.

Offline turucorp

Odp: Jak powinno się wydawać komiksy ?
« Odpowiedź #46 dnia: Nd, 19 Wrzesień 2021, 20:56:49 »
Dzięki za radę, ale naucz się czytać ze zrozumieniem, bo obserwując twoje posty na forum, masz z tym nie lada problem. Wybacz, ale nie mam zamiaru wchodzić z Tobą w żadne dyskusje. A w kwestii generalizowania napisałem niektórzy wydawcy, nie wymieniłem żadnej konkretnej oficyny, a jakbyś nie był zorientowany, to Cię uświadomię, że jest ich znacznie więcej niż te, o których wspomniałeś.

Wzajemnie, od redaktora portalu komiksowego oczekiwałbym większej wstrzemięźliwości w wydawaniu opinii i dokładniejszego czytania cudzych postów.
Wiesz co znaczy skrót "np."?
Wypisujesz tutaj od dłuższego czasu farmazony, a teraz postanowiłeś dołożyć do tego personalne wycieczki w moją stronę?
Słabo, panie redaktorze  ::)

Offline Motyl

Odp: Jak powinno się wydawać komiksy ?
« Odpowiedź #47 dnia: Nd, 19 Wrzesień 2021, 21:02:49 »
Wypisujesz tutaj od dłuższego czasu farmazony

O widzisz, to podobnie jak Ty.

Offline Pan M

Odp: Jak powinno się wydawać komiksy ?
« Odpowiedź #48 dnia: Nd, 19 Wrzesień 2021, 21:13:24 »
Jeżeli wejdzie ten pomysł z jednolitą cenę to zaora naprawdę ładnie rozwinięty na naszym podwórku rynek komiksowy.

Vertigo, Image, DC Rebirth, Marvel Now, oldschoolowe Marvel i DC, Plansze Europy. Rynek bardzo ładnie i elastycznie nam rozkwitnął. Pozostaje  kupować i poszerzać biblioteczkę póki ten cały bubel z jednolitą ceną nie został wprowadzony ku uciesze pomysłodawców. Obawiam się, że niestety prędzej czy później to przejdzie i walnie rykoszetem ale w jakże mądrych wydawców. Mało kto u nas kupuje książki, nie mówiąc o komiksach. Na pewno spora część odbiorców odpadnie bo mało kto będzie chętny bulić ponad 100 zł za co grubsze tomy bez możliwości zniżki przez rok, a po tym roku jak mało kto to kupi, to wydawca tylko na tym straci i skończy się wydawanie różności.


Offline turucorp

Odp: Jak powinno się wydawać komiksy ?
« Odpowiedź #49 dnia: Nd, 19 Wrzesień 2021, 21:18:38 »
O widzisz, to podobnie jak Ty.

Czyżby?
Czyli twoje budowanie narracji z punktu widzenia empikowego czytacza (bo tylko tak można uzasadnić to co wypisujesz) jest porównywalnym farmazonem do mojej opinii na temat potencjalnego "kryzysu rynkowego", który, o ile nastąpi, dotknie tylko części rynku (tej najbardziej skomercjalizowanej) i będzie bardzo łatwy do zastąpienia (przez innych wydawców lub bezpośrednio w postaci oryginalnych publikacji (drukowanych bądź cyfrowych)).
Wypowiadasz się tutaj "pod tezę", mając w zanadrzu jedynie część wydawców, w dodatku tych bazujących głównie na przedrukach i nie ryzykujących własnych pieniędzy, równie dobrze możesz oceniać rynek gastronomii, bazując jedynie na ofercie KFC i McDonalda.

Offline kv

Odp: Jak powinno się wydawać komiksy ?
« Odpowiedź #50 dnia: Nd, 19 Wrzesień 2021, 21:21:46 »
A chciałbyś wszystko teraz kupić? Masz tyle czasu, by to przeczytać, miejsca, by to gromadzić? Kwestia środków na zakup wszystkiego to już inna sprawa, ale to zawsze jest do przeskoczenia - pożyczki, kredyty. I nagle budzisz się w zagraconym domu w stercie nieprzeczytanych komiksów. Zakupoholizm to choroba i można ją leczyć :) W latach 90. rynek był mniejszy, ale i środki przeciętnego konsumenta były skromniejsze. Obecnie musiałbyś zarabiać ponad dyszkę, aby ze spokojem kupić wszystkie miesięczne nowości. Konsumenci komiksów będący obecnie w przedziale 40-50 lat prócz portfeli nie mają też z gumy mieszkań/domów. Jak ktoś nie robi selekcji, to może w komiksach pływać. Powierzchni nie będziesz w nieskończoność powiększał, a jak liczysz się z faktem, że będziesz zbierał kolejne nowości przez X lat, to i tak musisz ograniczyć ich ilość, bo się nie zmieszczą :)
Wybacz, ale ja w ogóle nie o tym....

Offline Darth_Simon

Odp: Jak powinno się wydawać komiksy ?
« Odpowiedź #51 dnia: Nd, 19 Wrzesień 2021, 21:21:51 »
Zastanawiam się jak wydawcy mają skalkulować cenę, gdy będzie można robić rabaty po roku.
Przecież nie wszyscy czytelnicy mają pęd na nowości a w przypadku aż tak dużej różnicy cenowej będą próbowali poczekać. Powstanie za to problem, że dany tytuł za rok może być niedostępny.
A jak kwestie dodruków w takim wypadku.

Albo tego nie wprowadzać albo zakazać rabatów całkowicie (ale to się sklepom nie spodoba bo wszelkiej maści rabaty, black friday'e, wyprzedaże itp. napędzają ruch w interesie i sprzedaż)
Dark side of the Force is the pathway to many abilities some consider to be unnatural - Chancelor Palpatine to Anakin Skywalker

ukaszm84

  • Gość
Odp: Jak powinno się wydawać komiksy ?
« Odpowiedź #52 dnia: Nd, 19 Wrzesień 2021, 21:34:06 »
Vertigo, Image, DC Rebirth, Marvel Now, oldschoolowe Marvel i DC, Plansze Europy.

To jest tylko najbardziej casualowa / mainstreamowa część tego rynku i nie świadczy o jego rozwinięciu bądź nie moim zdaniem. O rozwoju świadczy według mnie to czy jest zadowalająca liczba odbiorców na tytuły polskie, autorskie, z innych miejsc świata niż USA, dla czytelnika poszukującego itd., itp. A pod tym kątem nie byłbym przekonany co do rozwinięcia rynku. Owszem, takie tytuły się pojawiają ale co do zarabiania na nich to raczej średnio. Twoja wypowiedź wydaje mi się niefortunna, bo to tak jakby powiedzieć, że rynek filmowy jest rozwinięty bo ludzie chodzą do kina na MCU a czasem nawet na Tarantino.

Offline starcek

Odp: Jak powinno się wydawać komiksy ?
« Odpowiedź #53 dnia: Nd, 19 Wrzesień 2021, 22:29:45 »
Oj nie, czytelnik będzie zawsze, książki można pozyskać choćby z biblioteki czy antykwariatu, więc nie ma tragedii. Wydawcy też by zostali, oczywiście ci najwięksi. W latach 90. nie było upustów, cena jednolita była w każdej księgarni i jakoś rynek wydawniczy funkcjonował. Problem pojawia się jedynie w kwestii ceny, co innego zapłacić za książkę 40-50 zł, a co innego za komiks 200-250 zł :)
W latach 90. były upusty, były, ale trzeba było poczekać rok lub dwa, by dany tytuł pojawił się w masie upadłościowej księgarni lub innego pośrednika, a następnie wypłynął na stoisku z tanią książką. I tak już pozostało do dzisiaj. Tylko z komiksami tam zawsze było krucho.
Za każdym razem, gdy ktoś napisze: 80-ych, 70-tych, 60.tych, '50tych - pies sra na chodniku w Tychach.

Offline Pan M

Odp: Jak powinno się wydawać komiksy ?
« Odpowiedź #54 dnia: Nd, 19 Wrzesień 2021, 22:51:30 »
To jest tylko najbardziej casualowa / mainstreamowa część tego rynku i nie świadczy o jego rozwinięciu bądź nie moim zdaniem. O rozwoju świadczy według mnie to czy jest zadowalająca liczba odbiorców na tytuły polskie, autorskie, z innych miejsc świata niż USA, dla czytelnika poszukującego itd., itp. A pod tym kątem nie byłbym przekonany co do rozwinięcia rynku. Owszem, takie tytuły się pojawiają ale co do zarabiania na nich to raczej średnio. Twoja wypowiedź wydaje mi się niefortunna, bo to tak jakby powiedzieć, że rynek filmowy jest rozwinięty bo ludzie chodzą do kina na MCU a czasem nawet na Tarantino.

No offence, ale strasznie to brzmi snobistycznie. Jak najbardziej imo świadczy o rozwinięciu bo to są najbardziej pożądane trendy na rynku komiksowym w wymiarze masowego odbiorcy a nie komiks undgerundowy czy krajowy.

Nie mówiąc o tym, że komiks polski to jest sam w sobie egzotyką i niszą w niszy, przy czym moim celem nie jest obrażenie nikogo a stwierdzenie suchego faktu.

Ja się tam cieszę, że można na rynku polskim zakupić np. Authority i Doom Patrol, które i owszem są opatrzone mainstreamowymi markami, ale przy tym są na naprawdę mocnym poziomie wykonania.

Porównanie do MCU imo mocno średnie. Filmowy a komiksowy Marvel to jednak dwie, skrajnie różne bajki. Ten filmowy ma bardzo zachowawczą formułę, a komiksowy? Na naszym rynku wyszły choćby Punisher Max, Staruszek Logan, Elektra Assasin, Spider-man niebieski, Hulk szary, Alias. Bardzo różne ciężarem i konwencją serie, albumy. 

Poza tym od Vertigo i Image to proszę się odczepić  ;D Może i to jest nadal mainstream, ale bardzo dużo zrobił dla amerykańskiego rynku komiksów poza nawiasem wielkiej dwójki i mocno go zróżnicował. No i Plansze Europy to niby taki casual level?  :o Jeżeli Andreas to jest rzekomo casual level, to chyba wymiarem hardcore levelu są tutaj jakieś komiksy z nakładem paruset egzemplarzy na świat. Tylko takie coś z samej definicji nie wykształca żadnych trendów, więc paradoksalnie mało kto traci na tym poza gronem pasjonatów bardzo niszowego komiksu.

« Ostatnia zmiana: Nd, 19 Wrzesień 2021, 23:00:34 wysłana przez Pan M »

ukaszm84

  • Gość
Odp: Jak powinno się wydawać komiksy ?
« Odpowiedź #55 dnia: Nd, 19 Wrzesień 2021, 23:04:48 »
Ale ja nie mam nic zarówno do MCU jak i do Vertigo czy Image, po prostu w mojej opinii nie jest to dobry miernik rozwoju rynku.

Offline starcek

Odp: Jak powinno się wydawać komiksy ?
« Odpowiedź #56 dnia: Nd, 19 Wrzesień 2021, 23:24:39 »
Rynek jest doskonale rozwinięty - nadprodukcja (stąd te forumowe kupki wstydu) świadczy o tym, że jest super. 
Za każdym razem, gdy ktoś napisze: 80-ych, 70-tych, 60.tych, '50tych - pies sra na chodniku w Tychach.

Offline turucorp

Odp: Jak powinno się wydawać komiksy ?
« Odpowiedź #57 dnia: Nd, 19 Wrzesień 2021, 23:36:28 »
Jeżeli Andreas to jest rzekomo casual level, to chyba wymiarem hardcore levelu są tutaj jakieś komiksy z nakładem paruset egzemplarzy na świat. Tylko takie coś z samej definicji nie wykształca żadnych trendów, więc paradoksalnie mało kto traci na tym poza gronem pasjonatów bardzo niszowego komiksu.

A z czego, twoim zdaniem, wzięły się komiksy Millera, Mignoli, Lemire, Moore'a, skąd głównonurtowi scenarzyści czerpią nowe pomysły, a rysownicy biorą nowe rozwiązania graficzne, sposoby kompozycji plansz, elementy narracyjne?
Z amerykańskiego i europejskiego mainstreamu?  ::)

Rynek jest doskonale rozwinięty - nadprodukcja (stąd te forumowe kupki wstydu) świadczy o tym, że jest super. 

Wydawnictwa rekompensują sobie niskie nakłady szeroką ofertą, pozyskaną dzięki tanim licencjom (często kupowanym w pakietach), to nie ma nic wspólnego z "doskonałym rozwojem".

Offline amsterdream

Odp: Jak powinno się wydawać komiksy ?
« Odpowiedź #58 dnia: Pn, 20 Wrzesień 2021, 08:51:48 »
Ostatnio coś odżyły dyskusje na temat jednolitej ceny książki i zastanawiam się czy są ku temu jakieś przesłanki? Z tego co pamiętam, jak jeszcze śledziłem temat, to projekt wylądował w koszu.

Offline misiokles

Odp: Jak powinno się wydawać komiksy ?
« Odpowiedź #59 dnia: Pn, 20 Wrzesień 2021, 09:11:19 »
Co roku ten sam podmiot zgłasza swój projekt ustawy i co roku ów projekt nie przedostaje się do sejmowej wokandy (jak większość projektów obywatelskich). I co roku wokół tego projektu rozpoczyna się dyskusja.