Autor Wątek: Jak powinno się wydawać komiksy ?  (Przeczytany 10519 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

brvk

  • Gość
Odp: Jak powinno się wydawać komiksy ?
« Odpowiedź #15 dnia: Cz, 16 Wrzesień 2021, 21:51:17 »
? ? ?
Miało być o tym, jak wydane komiksy chcielibyśmy kupować. Ja superbohaterów nie kupuję, od lat nie czytam i obecnie nawet za tzw. pół darmo bym raczej nie wziął, bo ani nie mam miejsca, ani czasu na czytanie, więc ten wycinek komiksowego świata dla mnie mógłby nie istnieć. No offence.

Offline xanar

Odp: Jak powinno się wydawać komiksy ?
« Odpowiedź #16 dnia: Cz, 16 Wrzesień 2021, 22:05:56 »
No nie, pytanie było takie jak w temacie czyli "Jak powinno się wydawać komiksy ?" a nie " jak wydane komiksy chcielibyśmy kupować" i nie ma w pytaniu nic o tym jakich komiksów nie powinno się wydawać. Czytanie ze zrozumieniem to już nawet nie leży tylko gdzieś zapadło się pod ziemię.
Twój komiks jest lepszy niż mój

brvk

  • Gość
Odp: Jak powinno się wydawać komiksy ?
« Odpowiedź #17 dnia: Cz, 16 Wrzesień 2021, 22:14:27 »
Dobra, mój wpis jeszcze raz w skrócie:

Jak powinno wydawać się komiksy? Euro na wypasie, pojedyncze na miękko, pulpę na słabym papierze, byle tanio, a superbohaterów wcale, bo to już musiałby być papier tak złej jakości, że lepiej tę celulozę przeznaczyć na cele wyższe.

Czytanie ze zrozumieniem, aha.

Offline xanar

Odp: Jak powinno się wydawać komiksy ?
« Odpowiedź #18 dnia: Cz, 16 Wrzesień 2021, 22:52:25 »
Nie powinno się wydawać w ogóle komiksów europejskich bo ja nie kupuje  ::)
Twój komiks jest lepszy niż mój

Offline Megatron

Odp: Jak powinno się wydawać komiksy ?
« Odpowiedź #19 dnia: Pt, 17 Wrzesień 2021, 00:06:03 »
Gdzie szukać oszczędności, a gdzie nie.

90% dodatków nam serwowanych można zastąpić kodem do pobrania pdf. Są rzeczy warte drukowana, jak pełnowartościowe grafiki, których gdzie indziej nie znajdzemy, warianty okładek, okolicznościowe rzeczy, ale nie zapchaj szkice średnich artystów. Tutaj porównanie Hellboy do BBPO. W pierwszym chcę dodatki, a w pobocznych seriach niekoniecznie. Wydawcy pewnie dlatego decydują się na dodatki, bo to dużo stron b&w potaniających koszt na stronę. Sam jednak nie zwracam na to uwagi, nie przeliczam jak gruby jest tom i ile kosztuje. Dodatki to tykająca bomba, wydawca zapychając mi półkę doprowadzi do sytuacji, że skończy mi się miejsce na hobby i odpadnę z puli nabywców. Także więcej skondensowanej treści bez rozwadniania.

Stare superhero spokojnie bym chciał na offsecie. Do takiego papieru były te komisy przygotowywane, a błyszczące epiki Egmontu są trochę dziwne przez to w odbiorze.

Na miękko ze skrzydełkami zamiast dużej części hc i sc z obwolutą. Na twardo duże integrale, skrzydełka tam gdzie redukcja do sc może odbić się na stabilności komiksu w pionie, a zwykłe sc gdzie się da. Taki typowy amerykański TBP to optymalna forma.

Obwoluty to dodatkowy koszt i element komiksu który bardzo łatwo uszkodzić. Osobiście ich niecierpię.

Nie warto szukać oszczędności na formacie. Lubię powiększone komiksy, bo sam jestem duży. Mikroskopijnego Berserka od JPF nie da się czytać i kupuję wydanie angielskie pomimo istniejącego wydania polskiego. Strata dla wydawcy. Niech top komiksowy będzie w powiększeniu, a reszta w standardzie.

Co kuleje w komiksowie?

Nie mamy średnich wydawców. Mali nie chcą współpracować ze sobą. Odbija się to na możliwościach zakupu licencji, nakładach i ich cenach oraz na braku pewności kiedy spodziewać się kolejnych części.

Online misiokles

Odp: Jak powinno się wydawać komiksy ?
« Odpowiedź #20 dnia: Pt, 17 Wrzesień 2021, 05:59:00 »
Nie rozumiem ostatniego akapitu, czemu współpracy małych wydawców zmieniłaby w jakikolwiek wymienione czynniki.

Offline Lyricstof

Odp: Jak powinno się wydawać komiksy ?
« Odpowiedź #21 dnia: Pt, 17 Wrzesień 2021, 09:08:48 »
Forma wydania nie jest czynnikiem najważniejszym, jeżeli chcę bardzo coś przeczytać w rodzimym języku to kupię. Oczywiście są ostatnio pewne blokady, które mogą czytelnika odstraszyć. To jak wydają polscy wydawcy jest odbiciem tego jak wydają inni wydawcy, na zachodzie, gdziekolwiek, czyli tak, żeby się sprzedało. ;)

Greed is leaking like water. On your way. Hidden lurks lust.

Offline Megatron

Odp: Jak powinno się wydawać komiksy ?
« Odpowiedź #22 dnia: Pt, 17 Wrzesień 2021, 15:53:12 »
Nie rozumiem ostatniego akapitu, czemu współpracy małych wydawców zmieniłaby w jakikolwiek wymienione czynniki.

Dino i Biedra zaorały osiedlowych sprzedawców. Większość naszych wydawców nie ma funduszy by porządnie pociągnąć z wydawaniem serii.

Online misiokles

Odp: Jak powinno się wydawać komiksy ?
« Odpowiedź #23 dnia: Pt, 17 Wrzesień 2021, 18:41:01 »
To w końcu nie chcą czy chcą ale nie mają funduszy?

Offline Pan M

Odp: Jak powinno się wydawać komiksy ?
« Odpowiedź #24 dnia: Nd, 19 Wrzesień 2021, 11:29:27 »
Komiksy powinno się wydawać odpowiednio do ich treści, rangi i sławy, nakładu oraz oczekiwań klientów. Tyle że zwłaszcza w ostanim podpunkcie zwykle nie ma zgody, więc ciężko o złoty środek.

Ja klasykę euro najbardziej lubię w błyszczących wypasionych integralach z dodatkami. Pojedyncze tomy wolę na miękko, nawet grubasy,  jak "Poranek ściętych głów", którego samo trzymanie w dłoni jest przyjemnością. Pulpę w rodzaju Conana, Dylana Doga albo Cicca DumDum chętnie przyjąłbym na szmaciakach za 10 ziko, zaś superbohaterów nie powinno wydawać się wcale, są ważniejsze zastosowania dla najgorszego rodzaju papieru.

Superhero to też Alan Moore, Grant Morrison, Mark Waid, Matt Fraction, Chip Zdarsky. Ostatnie czym bym określił twórczość tych panów to zastosowanie dla najgorszego rodzaju papieru.

Cicca Dum Dum większym priorytetem od Alana Moore'a? Co kto lubi ale wyszło cokolwiek głupio.

Poza tym superhero jest zwyczajnie popularne, już na pewno bardziej od europejskiego komiksu, więc będzie tych serii na naszym rynku jeszcze więcej, no chyba, że durne pomysły na jednolitą cenę rynku książkowego zabiją też przy okazji rynek komiksowy. Tylko wtedy jak superhero dostanie po dupie, to aż strach pomyśleć co zostanie z europejskiego komiksu... 

Offline Dracos

Odp: Jak powinno się wydawać komiksy ?
« Odpowiedź #25 dnia: Nd, 19 Wrzesień 2021, 11:50:39 »
to aż strach pomyśleć co zostanie z europejskiego komiksu... 

Thorgal

Offline death_bird

Odp: Jak powinno się wydawać komiksy ?
« Odpowiedź #26 dnia: Nd, 19 Wrzesień 2021, 12:03:25 »
zaś superbohaterów nie powinno wydawać się wcale, są ważniejsze zastosowania dla najgorszego rodzaju papieru.

Ciekawe ile wydawnictw wytrzymałoby taki eksperyment jak koniec przygody z tym koniem pociągowym komiksowa jakim jest SH. Można nie lubić schabowego z ziemniakami, ale pytanie czy restauracje wyszłyby na swoje gdyby mogły serwować wyłącznie sushi i foie gras.
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".

brvk

  • Gość
Odp: Jak powinno się wydawać komiksy ?
« Odpowiedź #27 dnia: Nd, 19 Wrzesień 2021, 12:11:28 »
Kurczę, moja notka o superhero miała być ciut złośliwa, ale wniosek z całości miał płynąć taki, że nie optuję za jednym sposobem wydawania, wolałbym zróżnicowaną jakość edytorską, dostosowaną do moich prywatnych preferencji i sympatii.

Nie spodziewałem się takiej wiwisekcji. Oczywiście, że nie stawiam erotycznej pulpy nad (niektórymi) komiksami Alana Moore'a, ale przecież nie sposób wymienić i posegregować każdej pozycji, którą się ma lub chciałoby mieć.

Na koniec uroczyście przysięgam nigdy już nie drwić z komiksów, w szczególności z szeroko pojętego superhero, zwłaszcza na forum komiksowym. Informuję jednocześnie, że wchodzę w wiek średni, którego przypadłością jest postępująca skleroza, więc może się przydarzyć, że nie wytrzymam w powyższym postanowieniu.

Offline Pan M

Odp: Jak powinno się wydawać komiksy ?
« Odpowiedź #28 dnia: Nd, 19 Wrzesień 2021, 12:18:24 »
Kurczę, moja notka o superhero miała być ciut złośliwa, ale wniosek z całości miał płynąć taki, że nie optuję za jednym sposobem wydawania, wolałbym zróżnicowaną jakość edytorską, dostosowaną do moich prywatnych preferencji i sympatii.

Nie spodziewałem się takiej wiwisekcji. Oczywiście, że nie stawiam erotycznej pulpy nad (niektórymi) komiksami Alana Moore'a, ale przecież nie sposób wymienić i posegregować każdej pozycji, którą się ma lub chciałoby mieć.

Na koniec uroczyście przysięgam nigdy już nie drwić z komiksów, w szczególności z szeroko pojętego superhero, zwłaszcza na forum komiksowym. Informuję jednocześnie, że wchodzę w wiek średni, którego przypadłością jest postępująca skleroza, więc może się przydarzyć, że nie wytrzymam w powyższym postanowieniu.

Jaki szyderczy ton  ;D Trzeba się liczyć z ewentualnymi komentarzami jak się trafia w takie tony. Poza tym walenie w sh jako głównego chochoła zła komiksowego, jest zwyczajnie tendencyjne, nudne i i to nawet pomimo częściowo trafnych wniosków na temat gatunku. Nie mam nic do ludzi, którzy lubią po prostu mangi, europejski komiks, ale już ziewam jak widzę kolejnych gości od komiksów indie czy tam europejskich co superhero się brzydzą i podchodzą do niego tylko w stroju szambo nurka.


Offline 79ers

Odp: Jak powinno się wydawać komiksy ?
« Odpowiedź #29 dnia: Nd, 19 Wrzesień 2021, 12:19:56 »
Wydawać dobrze, dużo i tanio  :o