Autor Wątek: Folie ochronne na komiksy  (Przeczytany 36262 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Gazza

Odp: Folie ochronne na komiksy
« Odpowiedź #165 dnia: Śr, 07 Październik 2020, 08:41:58 »
Wziąłem "na próbę" 2x TOPLOAD'y BCW, które pojawiły się na Atomie w rzucie materiałów ochronnych tego producenta.
Moje wrażenia:
- nie są tak przejrzyste jak folia mylar, ale są zdecydowanie pod tym względem lepsze od zwykłych polipropylenowych protektorów w których sklepy rozsyłają zeszyty (widać to na pierwszym zdjęciu);
- na krawędziach (tam gdzie tworzywo jest najgrubsze) widoczne są drobne "pęcherzyki powietrza" - myślałem w pierwszej chwili, że na TOPLOADzie jest jakaś dodatkowa folia ochronna do usunięcia przez użytkownika, ale to jednak nie to i po prostu trzeba się liczyć z tym zjawiskiem - widać to tylko przy szczegółowych oględzinach z bliska więc nie jest to problemem, ale warto odnotować;
- tworzywo z którego są wykonane strasznie przyciąga kurz i wszelkiej maści drobne "ciała obce";
- łatwo również przyjmuje wszelkie rysy więc nie zalecam przesuwania "na płasko" po niepewnych powierzchniach;
- zakupiłem jedyny dostępny w Atomie rozmiar (current/silver) i potwierdzam, że mieści się w nim standardowy, współczesny zeszyt w mylarze z tekturką fullback;
- można pokusić się o umieszczenie w TOPLOAD dwóch zeszytów w sklepowych zestawach ochronnych;
- krawędzie boczne i dolna zeszytu zostają doskonale zabezpieczone przed mechanicznymi uszkodzeniami;
- produkt pozostaje otwarty wzdłuż górnej krawędzi (to chyba oczywiste) więc nie jest to szczelne w 100% zabezpieczenie.
Podsumowując - wymienione przeze mnie "wady" tak naprawdę nie są problemem. Wypisałem je by zainteresowani zdawali sobie sprawę z wszystkich potencjalnych "problemów", które akurat dla mnie nie są aż tak istotne. Wiadomo, że ten produkt to nie slab rodem z np. CGC, ale do lepszej ochrony key issues w kolekcji nadaje się idealnie. Najistotniejszą dla mnie pozostaje cena produktu - Atom życzy sobie 9,99 za sztukę co nie zachęca do zakupu dużej ilości TOPLOADów, ale wiem już, że do ochrony cenniejszych wariantów zakupię sobie kiedyś większą partię - tym samym zestaw ochronny Mylites+FullBack nie wydaje się już wcale taki drogi ;) Polecam wziąć sobie na próbę i ocenić na żywo.
(sorry za marną jakość zdjęć ale robiłem je wieczorem przy sztucznym oświetleniu)

Tak prezentuje się pusty TOPLOAD (widać, że delikatnie "przyciemnia" ;) ):


Moje skarby (gdyby to nie było tak drogie to wysłałbym do gradowania; może kiedyś...):


I jeszcze dwa współczesne zeszyty:
« Ostatnia zmiana: Śr, 07 Październik 2020, 08:46:50 wysłana przez Gazza »

Offline Szekak

Odp: Folie ochronne na komiksy
« Odpowiedź #166 dnia: Śr, 07 Październik 2020, 09:31:37 »
W jakim celu kupuje się je? Jako dodatkowa ochrona czy jak chce się je eksponować? Od góry jest szczelnie zamykany czy się wsuwa i jest szczelina?
Piękno jest w oczach patrzącego.

Offline Gazza

Odp: Folie ochronne na komiksy
« Odpowiedź #167 dnia: Śr, 07 Październik 2020, 10:50:03 »
Ja kupiłem (i będę kupował) jako dodatkową ochronę cennych zdobyczy przed mechanicznymi uszkodzeniami. Widoczna wokół zeszytu "ramka" ma przekrój kwadratowy o wymiarach (na oko 5x5mm) co moim zdaniem całkowicie zabezpiecza zeszyt przed uszkodzeniami np. w skutek upadku itp (sama folia (jakakolwiek) i tekturka tego nie gwarantują).
Do eksponowania bardziej nadaje się to:
https://www.atomcomics.pl/pl/p/BCW-Comic-Book-Showcase-Current-ramka-na-komiksy/158025
Natomiast w TOPLOAD zeszyt prezentuje się również okazale - materiał jest odpowiednio sztywny i przejrzysty, ale nie takie jest jego przeznaczenie.
Zapomniałem wcześniej napisać, że zeszyty zamknięte w TOPLOAD doskonale mieszczą się (wypełniają luki po bokach) w shortboxach.
Od góry jest szczelina przez którą wsuwa się zeszyt do środka. Krawędź ta pozostaje otwarta, ale moje zeszyty w foliach mylar "trzymają się" na tyle dobrze, że nie grozi im samoczynne wypadanie z TOPLOADera - trzeba się postarać by wyjąć go.
Tak jak pisałem - nie są to hermetyczne slaby CGC, ale w połączeniu z folią i tekturką stanowią bliskie ideału zabezpieczenie zeszytu.

Yossarian

  • Gość
Odp: Folie ochronne na komiksy
« Odpowiedź #168 dnia: Śr, 07 Październik 2020, 15:30:29 »
Gazza, jakie te Toploadery są na grubość?
Albo jeszcze inaczej spytam, ile ich wejdzie w klasyczny Short Box? Z 50 się upchnie?
« Ostatnia zmiana: Śr, 07 Październik 2020, 15:32:12 wysłana przez Yossarian »

Offline Gazza

Odp: Folie ochronne na komiksy
« Odpowiedź #169 dnia: Cz, 08 Październik 2020, 09:19:17 »
Zmierzyłem - grubość całkowita to 6mm. Z moich kalkulacji wynika, że w shortboxa wejdzie tak do 60 zeszytów w takim zabezpieczeniu.
Zresztą - looknij na ten filmik ;)

Offline komiksowe_warianty

Odp: Folie ochronne na komiksy
« Odpowiedź #170 dnia: Pt, 09 Październik 2020, 11:56:40 »
Kurde, a MyLar w rozmiarze Standard się nie mieści :( No to już wiem, że toploadery odpuszczam.

Offline Gazza

Odp: Folie ochronne na komiksy
« Odpowiedź #171 dnia: Pt, 09 Październik 2020, 12:04:17 »
Ale jeśli standard to current to się mieści właśnie. Moje weszły. Trzeba delikatnie im pomóc (narożniki Mylites są lekko owalne i wypukłe na zewnątrz (lekko=0,5mm)) i wchodzą gładko jak ....(nie napiszę co w co) ;)

Edit: faktycznie standard to nie current.
« Ostatnia zmiana: Pt, 09 Październik 2020, 12:15:30 wysłana przez Gazza »

Yossarian

  • Gość
Odp: Folie ochronne na komiksy
« Odpowiedź #172 dnia: Pt, 09 Październik 2020, 12:36:34 »
Chyba mnie właśnie wyleczyliście z zakupu.
Teoretycznie to ma służyć ochronie/ekspozycji najcenniejszych komiksów, a wiadomo, że te naprawdę cenne, z golden i silver age'u są szersze niż standardowe, więc na pewno się nie zmieszczą. Bez sensu...

A grubość komiksu ma znaczenie czy wchodzą tam tylko zeszyty do 32 stron?
Bo jeżeli nie da się tam wsadzić staroci, annuali, double-size'ów, TM-Semików, to już w ogóle bezsens...

Offline komiksowe_warianty

Odp: Folie ochronne na komiksy
« Odpowiedź #173 dnia: Pt, 09 Październik 2020, 12:41:27 »
Niestety grubsze zeszyty ciężko wepchnąć. Właśnie spróbowałem z ASM #49 (#850) i ledwo go wcisnąłem. Da się, ale nie jest to wygodne. Także pozostaje kupno większych toploaderów w rozmiarze Golden Age, ale niestety takich Atom nie ma.

Offline Leyek

Odp: Folie ochronne na komiksy
« Odpowiedź #174 dnia: Nd, 11 Październik 2020, 01:21:43 »
Pytanie z pokrewnej dziedziny (byłem pewny że jest na forum dział odnośnie przechowywania komiksów ale nie znalazłem).

Zainspirowany tym postem:

budżetowo najtaniej można popróbować coś takiego

https://www.ikea.com/pl/pl/p/fluns-segregator-bialy-00324132/

Planuję wrzucić europejskie miękkie A4 komiksy (Thorgal, Smerfy itp.) do takich pojemników, raz żeby się nie wyginały, dwa że regał, gdzie mają stać jest część dnia nasłoneczniony. I teraz pytanie czy przy tych komiksach (lakierowane okładki) przejmować się materiałem wykonania (karton bezkwasowy). Planowałem najtaniej i ekologicznie wziąć tekturowe z bezkwasówki (np. https://allegro.pl/oferta/pojemnik-na-dokumenty-gazety-a4-80mm-zielony-7087199781), ale niestety mają głębokość 25,7 cm a półkę mam 24 cm.

W wymiarach i przyzwoite cenowo znalazłem:
- tektura pokryta folią, tyle że w środku już papier (brak info o bezkwasowości): https://allegro.pl/oferta/pojemnik-na-dokumenty-czasopisma-pp-a4-7-5-zielony-9530247799
- lakierowany karton (choć w środku pewnie też papier); brak info o bezkwasowości: https://allegro.pl/oferta/bantex-pojemnik-na-dokumenty-czasopisma-dokumenty-8033852690
- tektura, najlepszy design ale brak info o bezkwasowości i nie wiadomo jaka głębokość: https://allegro.pl/oferta/pojemnik-na-dokumenty-a4-na-czasopisma-9727911322

I trochę droższe z PVC: https://allegro.pl/oferta/pojemnik-na-czasopisma-esselte-zielony-a4-70-7793028919

Najbezpieczniejszy wydaje mi się PVC (najdroższy), ale pewności nie mam.

c08mk

  • Gość
Odp: Folie ochronne na komiksy
« Odpowiedź #175 dnia: So, 02 Styczeń 2021, 12:56:54 »
Jak szukać koszulek na komiksy i gdzie najlepiej? Próbowałem w Gildii ale tam pokazują się tylko koszulki do planszówek i folie zip. Na allegro wygląda to tak jakby jeden producent miał monopol i jest tylko jeden rodzaj (ale w różnych rozmiarach). Pod jakimi hasłami szukać szukać koszulek? W jakich sklepach?
Jeżeli chodzi o jakość to zwykłe "szmatki" mi wystarczą, byle się nie rozwalały na zgrzewach od razu przy pakowaniu. Ostanio kupiłem używany zestaw komiksów z koszulkami i np. takie koszulki wydaje mi się że by mi wystarczyły.
Spoiler: PokażUkryj

I jeszcze pytanie czy można gdzieś sprawdzić trzeci wymiar koszulki (grubość komiksu jaki do niej wejdzie)? Allegro np. pokazuje tylko wysokość i szerokość.
Jeszcze mnie ciekawi czy koszulkujecie komiksy w twardych okładkach? Sam nie mam raczej zamiaru ale ciekawi mnie czy to jest powszechna praktyka.
Ogólnie dopiero zaczynam komiksowanie i tak jak ze świata planszówek mógłbym pisać eseje to tutaj jestem zielony :)

Offline GoNzO

Odp: Folie ochronne na komiksy
« Odpowiedź #176 dnia: So, 02 Styczeń 2021, 13:22:19 »
Jak szukać koszulek na komiksy i gdzie najlepiej? Próbowałem w Gildii ale tam pokazują się tylko koszulki do planszówek i folie zip. Na allegro wygląda to tak jakby jeden producent miał monopol i jest tylko jeden rodzaj (ale w różnych rozmiarach). Pod jakimi hasłami szukać szukać koszulek? W jakich sklepach?
Jeżeli chodzi o jakość to zwykłe "szmatki" mi wystarczą, byle się nie rozwalały na zgrzewach od razu przy pakowaniu. Ostanio kupiłem używany zestaw komiksów z koszulkami i np. takie koszulki wydaje mi się że by mi wystarczyły.

I jeszcze pytanie czy można gdzieś sprawdzić trzeci wymiar koszulki (grubość komiksu jaki do niej wejdzie)? Allegro np. pokazuje tylko wysokość i szerokość.
Jeszcze mnie ciekawi czy koszulkujecie komiksy w twardych okładkach? Sam nie mam raczej zamiaru ale ciekawi mnie czy to jest powszechna praktyka.
Ogólnie dopiero zaczynam komiksowanie i tak jak ze świata planszówek mógłbym pisać eseje to tutaj jestem zielony :)

Te podstawowe koszulki na allegro: https://allegro.pl/uzytkownik/komiks24_pl?string=koszulki

Aby dobrze dobrać rozmiar warto po prostu kupić kilka i podczas pakowania dobierać.

Ja koszulkuję tylko twarde i przesiadłem się na trwalszy sposób, nie trzeba ściągać podczas czytania: https://www.biblioteczne.pl/folia-pcv-do-okladania-ksiazek-45-cm240mb-p-515.html

Miękkich mam mało i nie widzę potrzeby ich koszulkowania, a zeszytówek nie zbieram.



Offline Jeez

Odp: Folie ochronne na komiksy
« Odpowiedź #178 dnia: So, 02 Lipiec 2022, 17:32:03 »
Cześć.
Od jakiegoś czasu niosę się z zamiarem kupna folii na komiksy które mam stojące gołe na półce. Kilka lat temu nabyłem kilkaset folii na komiksy (w jednym ze sklepów komiksowych w pl, nie pamiętam już jakim) TPB oraz mangi, zeszyty to wiadomo folia plus tektura. Ostatnio się przerzuciłem na rynek polski i zabezpieczenia które mam po prostu są za małe na cześć polskich wydań. Poszukuję folie na takie polskie wydania jak:

Ultimate Spider-Man
Batman Knightfall
Spider-Mam historia życia
Spider-Man Epic collection

Aż szkoda patrzeć jak największe gabarytowo pozycje stoją i się kurzą.
Mielibyście może namiary na sklep (najlepiej w pl) albo aukcje na allegro na której można by było kupić takie wymiarowo folie na komiksy?

Z góry dziękuję za pomoc.

Offline sirPablo