Autor Wątek: Elemental  (Przeczytany 143709 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Death

Odp: Elemental
« Odpowiedź #150 dnia: Nd, 29 Listopad 2020, 10:56:45 »
To Amber wziął okładkę z innego wydania i zmienił tytuł na taki z dupy. Oryginalny tytuł tego tomu to Karabin w wodzie. Wiem, bo przedtem sprawdzałem. A okładka z pierwszego wydania.

Offline amsterdream

Odp: Elemental
« Odpowiedź #151 dnia: Nd, 29 Listopad 2020, 11:00:20 »
Czyli wszystko jasne. Chociaż nie da się ukryć, że okładka Amberu miała swój urok, jeden z moich ulubionych artów Hermanna.

Online misiokles

Odp: Elemental
« Odpowiedź #152 dnia: Nd, 29 Listopad 2020, 13:43:21 »
To Amber wziął okładkę z innego wydania i zmienił tytuł na taki z dupy.

Heh, aż mi się przypomniało thorgalowskie Nad jeziorem bez dna :)

Offline tuco

Odp: Elemental
« Odpowiedź #153 dnia: Nd, 29 Listopad 2020, 20:14:26 »
To Amber wziął okładkę z innego wydania i zmienił tytuł na taki z dupy. Oryginalny tytuł tego tomu to Karabin w wodzie. Wiem, bo przedtem sprawdzałem. A okładka z pierwszego wydania.
Czyli wszystko jasne. Chociaż nie da się ukryć, że okładka Amberu miała swój urok, jeden z moich ulubionych artów Hermanna.
Amber ma tyle grzechów na sumieniu, że aż mi żal obciążać go grzechem cudzym. mieli pecha*, by wydać swojego pierwszego Jeremiaha w momencie, gdy seria przeżywała kolejną zmianę designu. tom 22 był pierwszym, który Dupuis wydał w edycji "bez ramek" na okładce. co ciekawe i znamienne, Amber podaje, że oba swoje tomy oparł o edycję Strip Art Features (co poniekąd tłumaczy okładkę tomu 22). nie jestem teraz w stanie sprawdzić szczegółów (bedetheque mi się nie ładuje...), ale nie wiem, czy to nie było jakieś wydanie w EN, bo Amber podaje oryginalne tytuły po angielsku, a nie podaje z jakiego języka jest tłumaczenie; samo wydawnictwo już chyba dawno nie istnieje, a było zdaje się jakąś post-jugosłowiańską efemerydą.
(największym grzechem Amberu była wówczs jakość tłumaczenia, które naprawdę wołało o pomstę do nieba)

* pech mógł być równie dobrze jakąś "okazją po taniości", która trafiła się decydentowi amberowemu od dawnego kolegi z Serbii czy Chorwacji (nie wiem, to czysta spekulacja)

Offline Death

Odp: Elemental
« Odpowiedź #154 dnia: Nd, 29 Listopad 2020, 20:23:10 »
Faktycznie, nie ładuje się. Ale sprawdzałem rano. To wydanie  na którym wzorował się Amber ukazało się rok po premierowym. A tytuł sobie zmienili sami.

ramirez82

  • Gość
Odp: Elemental
« Odpowiedź #155 dnia: Nd, 29 Listopad 2020, 20:26:16 »
tom 22 był pierwszym, który Dupuis wydał w edycji "bez ramek" na okładce. co ciekawe i znamienne, Amber podaje, że oba swoje tomy oparł o edycję Strip Art Features (co poniekąd tłumaczy okładkę tomu 22). nie jestem teraz w stanie sprawdzić szczegółów (bedetheque mi się nie ładuje...)

Sprawdzałem rano, wg BD, o ile nie mieli tam błędu, tom 22 taką okładkę jak była w Amberze, miał tylko w wydaniu SAFu.

Offline tuco

Odp: Elemental
« Odpowiedź #156 dnia: Nd, 29 Listopad 2020, 20:38:27 »
Sprawdzałem rano, wg BD, o ile nie mieli tam błędu, tom 22 taką okładkę jak była w Amberze, miał tylko w wydaniu SAFu.
BD wrócił. oryginalnie t.22 ma okładkę taką jak Elemental, Amber miał z SAF z 2002. piszą też, że wydanie limitowane po angielsku. amber ssie, ssał i ssać będzie!

Offline Lyricstof

Odp: Elemental
« Odpowiedź #157 dnia: Nd, 29 Listopad 2020, 21:52:25 »
Rzeczywiście wygląda to tak jakby Amber tłumaczył z angielskiego. W tomie 20 podane jest nazwisko tłumacza: Ewa Witecka, a w tomie 22 brak informacji o tłumaczu. Z tego wniosek, że chyba były obydwa tłumaczone z angielskiego.

Sprawdzałem rano, wg BD, o ile nie mieli tam błędu, tom 22 taką okładkę jak była w Amberze, miał tylko w wydaniu SAFu.

Taką samą okładkę 22 tomu wykorzystał też hiszpański Dolmen Editorial, a co ciekawe grafikę z tej okładki wykorzystał niemiecki Carlsen Comics w tomie 19 pt. Gefährliche Grenzen, czyli Niebezpieczne granice, u nas Strefa Graniczna.
Greed is leaking like water. On your way. Hidden lurks lust.

Offline tuco

Odp: Elemental
« Odpowiedź #158 dnia: Nd, 29 Listopad 2020, 23:30:58 »
Rzeczywiście wygląda to tak jakby Amber tłumaczył z angielskiego. W tomie 20 podane jest nazwisko tłumacza: Ewa Witecka, a w tomie 22 brak informacji o tłumaczu. Z tego wniosek, że chyba były obydwa tłumaczone z angielskiego.
tom 22: Maciej Pintara (.....ktokolwiek widział, ktokolwiek wie.......)

Offline JonasCrow

Odp: Elemental
« Odpowiedź #159 dnia: Pn, 30 Listopad 2020, 00:24:51 »
tom 22: Maciej Pintara (.....ktokolwiek widział, ktokolwiek wie.......)

88 książek na koncie https://lubimyczytac.pl/tlumacz/13017/maciej-pintara

Offline tuco

Odp: Elemental
« Odpowiedź #160 dnia: Pn, 30 Listopad 2020, 00:38:23 »
88 książek na koncie https://lubimyczytac.pl/tlumacz/13017/maciej-pintara
to dużo czy mało? widzę większość jednego autora, niejakiego cusslera. (nie żebym się znał).
abstrahując,
raczej dociekamy kwestii, z jakiego języka tłumaczył jeremiaha.
i dlaczego amberowe komiksy tak źle się czyta. (ale chyba tą złą sławę robiła bardziej tłumaczka tomu 20, nie pamiętam już dokładnie).

Offline Randal63

Odp: Elemental
« Odpowiedź #161 dnia: Pn, 30 Listopad 2020, 02:46:38 »
to dużo czy mało? widzę większość jednego autora, niejakiego cusslera. (nie żebym się znał).
abstrahując,
raczej dociekamy kwestii, z jakiego języka tłumaczył jeremiaha.
i dlaczego amberowe komiksy tak źle się czyta. (ale chyba tą złą sławę robiła bardziej tłumaczka tomu 20, nie pamiętam już dokładnie).
Tak się składa , że czytałem większość powieści Cusslera, tłumaczenia naprawdę świetne. Tłumaczył prawie samą klasykę np. Ludlum ,Clancy, Norton czy Timothy Zahn i Philip Dick. Cenię bardzo tego tłumacza.

Offline tuco

Odp: Elemental
« Odpowiedź #162 dnia: Pn, 30 Listopad 2020, 09:49:33 »
Tak się składa , że czytałem większość powieści Cusslera, tłumaczenia naprawdę świetne. Tłumaczył prawie samą klasykę np. Ludlum ,Clancy, Norton czy Timothy Zahn i Philip Dick. Cenię bardzo tego tłumacza.
ok, nie czytam sensacyjniaków, dicka też już ze 25 lat nie czytałem albo i więcej. wierzę, że tłumacz jest wporzo. w takim razie ja mam chyba fałszywe wspomnienia, albo te złe wspomnienia wiążą się z t.20, tłumaczonym przez pannę. muszę odświeżyć sobie lekturę. przepraszam tłumacza i dzięki za zwrócenie uwagi, Randal.

Offline Randal63

Odp: Elemental
« Odpowiedź #163 dnia: Wt, 01 Grudzień 2020, 01:58:19 »
 Na FB Elemental umieścił planszę której autorem jest bodajże Alfonso Font. Czy pochodzi to z albumu
"Prisoner of the Stars" ? Czyżby to była pozycja w planach wydawnictwa ? Może ktoś coś wie na ten temat.

ramirez82

  • Gość
Odp: Elemental
« Odpowiedź #164 dnia: Wt, 01 Grudzień 2020, 04:46:55 »
Na pewno kolejny komiks Fontt jest w planach. Jaki? Na razie nie ujawnili.