Autor Wątek: Ekskluzywność wydania  (Przeczytany 4190 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline PJP

Ekskluzywność wydania
« dnia: Nd, 28 Lipiec 2019, 22:09:59 »
Ostatnio spora część dyskusji zahacza o różne mniej i bardziej ekskluzywne wydania komiksów. Co przesądza o ekskluzywności wg Was? Zapraszam do głosowania!

Online misiokles

Odp: Ekskluzywność wydania
« Odpowiedź #1 dnia: Nd, 28 Lipiec 2019, 23:14:41 »
Głosowanie jest tak ekskluzywne, że nawet nie widzę ankiety :(

Offline LordDisneyland

Odp: Ekskluzywność wydania
« Odpowiedź #2 dnia: Pn, 29 Lipiec 2019, 00:04:05 »
Dużo osób głosuje na format...swoją drogą ciekawym, jak przedstawiałoby się np wielkoformatowe, ze wszech miar ekskluzywne wydanie ,,Jeży" Dębskiego ;)
,, - Eeeeech.''

Bender

  • Gość
Odp: Ekskluzywność wydania
« Odpowiedź #3 dnia: Pn, 29 Lipiec 2019, 07:41:24 »
Żadna z wymienionych cech nie przesądza o ekskluzywności. To są dodatkowe atrybuty (poza formatem czy nakłądem, które są kategorią a nie opcją). A ekskluzywne wydanie może nie mieć żadnego z nich i nadal być ekskluzywne.
« Ostatnia zmiana: Pn, 29 Lipiec 2019, 07:45:45 wysłana przez Bender »

Offline Lafar

Odp: Ekskluzywność wydania
« Odpowiedź #4 dnia: Pn, 29 Lipiec 2019, 08:02:48 »
Dla mnie raczej chodzi o zestaw cech - papier, format, szycie, oprawa, dodatki. Nakład jest drugorzędny, jak wydadzą Supermana na papierze toaletowym z nakładem 15 sztuk to chyba nie ma co mówić o ekskluzywności. Chęć posiadania takiej rzeczy wynika raczej z bycia kolekcjonerem lub po prostu zależy komuś na zawartości na tyle, że jest w stanie przymknąć oko na resztę. Myślę, że raczej większość głosujących chciałaby zagłosować na więcej niż jedną opcje.

Kapral

  • Gość
Odp: Ekskluzywność wydania
« Odpowiedź #5 dnia: Pn, 29 Lipiec 2019, 09:17:47 »
Nie ma najważniejszego parametru, jakim jest... ZAPOROWA CENA.

W zasadzie wszystkie te rzeczy, które wymienił PJP, mają tylko usprawiedliwić zaporową cenę :)
« Ostatnia zmiana: Pn, 29 Lipiec 2019, 10:53:18 wysłana przez Kapral »

Itachi

  • Gość
Odp: Ekskluzywność wydania
« Odpowiedź #6 dnia: Pn, 29 Lipiec 2019, 11:21:57 »
Najwięcej głosów na ten moment posiada "nakład" (słusznie) oraz dodatki (słusznie).

Można natomiast jak Mandioca albo Studio Lain albo Ongrys, oferować do swoich produktów dodatkowe rzeczy, mając odpowiednie kontakty, chęci i zaangażowanie w zaproponowanie jak najpełniejszego wydania. Nie zawsze musi to iść w parze z nie wiadomo jaką podwyżką ceny. Są sytuacje gdzie wystarczy popytać, zainteresować się i można jakieś bonusy uzyskać, ewentualnie dokupić w razie zdecydowania.

Sam oddałem głos na nakład, ponieważ nikt nie przekona mnie że ekskluzywny komiks może iść w parze z wielotysięcznym nakładem. Czy to samochód, czy to zegarek te najdroższe zawsze mają ustalony pułap produkcji. CR7 nie wyda na kolejną furę 15 baniek wiedząc że będzie jednym z tysięcy posiadaczy tego cacka, wyda na taki (jak z zeszłym roku) który będzie miało raptem kilka osób. Było tak od zawsze, jest i obecnie.

Poruszając się po ryku komiksowym, każdy z Nas ma jakieś wyobrażenie ile według niego sztuk na rynku to dużo, a ile mało i sam podejmuje decyzje czy wchodzić to znając takie a nie inne dane.

Bender

  • Gość
Odp: Ekskluzywność wydania
« Odpowiedź #7 dnia: Pn, 29 Lipiec 2019, 11:38:31 »
Skoro nikt Cię nie przekona, to nie ma co dyskutować ;). Ale ekskluzywny nie musi być z definicji limitowany. A przynajmniej nie w naszym tłumaczeniu słowa exclusive (czyli z definicji "wyłączny"). Jak rozumiem u nas mówimy odpowiedniku słowa deluxe / luksusowe. Ja też skłaniam się ku pewnemu zestawowi cech. Bo jak powiedziałem, jak dostaniesz nakład 100 egz z którego będą wypadać kartki to jednak średni ten ekskluziw.  Jak dla mnie główną cechą jest najdzwyczajna jakość, w powiązaniu z innymi wybranymi cechami.
Sporo z dopicowanych wydań płytowych jak najbardziej zasługuje na miano luksusowych a są w ciągłej produkcji.
« Ostatnia zmiana: Pn, 29 Lipiec 2019, 11:40:05 wysłana przez Bender »

Itachi

  • Gość
Odp: Ekskluzywność wydania
« Odpowiedź #8 dnia: Pn, 29 Lipiec 2019, 11:45:18 »
Bazujmy na realiach i zdrowej sytuacji, a nie przykładach nie mających większego pokrycia w rzeczywistości ;)

Oczywiście istnieje prawdopodobieństwo że ktoś wyda samochód bez przedniej szyby albo książkę z wypadającymi kartkami albo zegarek bez jednej ze wskazówek, możliwość jest.

W zdecydowanej większości przypadków ekskluzywność wyróżnia się czymś od zwykłych wydań, dlatego wskazałem na obie najliczniejsze wybierane opcje, z którymi się zgadzam. Należę jednak do grupy, dla której nakład jest kluczową informacją (jedną z wielu, przy okazji).

Bender

  • Gość
Odp: Ekskluzywność wydania
« Odpowiedź #9 dnia: Pn, 29 Lipiec 2019, 12:15:33 »
Bazujmy na realiach i zdrowej sytuacji, a nie przykładach nie mających większego pokrycia w rzeczywistości ;)

Czemu? Zdarzają się fabryczne błędy czy niechlujstwo, czy przypadkiem nie narzekano tu na pogniecione strony w Thorgalu?  To tak jakbyś sobie kupił sofę z ekskluzywnej linii, która na środku miałaby plamę.

Itachi

  • Gość
Odp: Ekskluzywność wydania
« Odpowiedź #10 dnia: Pn, 29 Lipiec 2019, 12:23:37 »
I? Błąd fabryczny to błąd fabryczny, wymieniasz na nowy egzemplarz albo zwracasz zgodnie z prawem i otrzymujesz zwrot gotówki. Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale autor wątku miał na myśli (chyba) co według Nas decyduje o ekskluzywności. Nie skupiam się więc na jakiś wątkach pobocznych :)

Online Murazor

Odp: Ekskluzywność wydania
« Odpowiedź #11 dnia: Pn, 29 Lipiec 2019, 12:26:49 »
Ale ekskluzywny nie musi być z definicji limitowany.
Dokładnie, wg mnie najfajniej wydany komiks to Hellboy Library i nie jest limitowany, a uważam go za mega ekskluzywny. Powiększony format, świetny papier i druk, materiał okładki, tłoczenia, dodatki.

Czyli spełnia z ankiety:
Dodatki
Renoma twórcy
Papier
Szycie lub klejenie
Renoma wydawnictwa
Twarda okładka
Format wydania
Kolorowe wydanie


Ani cena, ani nakład go nie ogranicza. Dodruki na bieżąco.

Offline Szekak

Odp: Ekskluzywność wydania
« Odpowiedź #12 dnia: Pn, 29 Lipiec 2019, 12:32:33 »
To kwestia tego jak ktoś rozumie ekskluzywność. Można ją rozumieć jako unikatowość czegoś, albo bardziej patrzeć na to jako coś luksusowego i w zależności od tego będzie się liczyć nakład czy jakość wydania.
Piękno jest w oczach patrzącego.

Offline tuco

Odp: Ekskluzywność wydania
« Odpowiedź #13 dnia: Pn, 29 Lipiec 2019, 13:19:58 »
zgodnie z tym, co napisał Bender, problem leży w tym, że znaczenie słowa, o którym dyskutujecie, jest w języku polskim rozmyte. wedle swego źródła, powinno raczej oznaczać "coś przeznaczonego dla zamkniętej grupy osób" (nakład!), natomiast może oznaczać również "elegancki, luksusowy" (całą reszta cech...)

Kapral

  • Gość
Odp: Ekskluzywność wydania
« Odpowiedź #14 dnia: Pn, 29 Lipiec 2019, 13:25:45 »
Rzeczywiście, po polsku słowo "ekskluzywny" ma aż trzy znaczenia:
1. przeznaczony dla zamkniętej grupy osób
2. odgradzający się od ogółu albo od osób spoza pewnego kręgu
3. luksusowy, elegancki

Ale np. po angielsku "exclusive" ma tylko dwa pierwsze:
1. limited to only one person or group of people
2. expensive and only for people who are rich or of a high social class

Znaczy, że polska ekskluzywność jest bardziej inkluzywna od angielskiej :)