Autor Wątek: Egmont 2022  (Przeczytany 499752 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline radef

Odp: Egmont 2022
« Odpowiedź #1980 dnia: Śr, 29 Czerwiec 2022, 21:36:42 »
Co do jakości komiksów Egmontu - trzeba powiedzieć, że TK nie powiedział całej prawdy i jednak czasami pewne kombinacje ze strony wydawnictwa były.  Np. swego czasu nagle obniżyli albumy najtańszych serii (Asteriksa, Kajka i Kokosza, Smerfów) o 5 mm. Oczywiście, w tym momencie warto podkreślić, że każda droższa seria zachowała swój format, więc nadal argument o kolekcjonerskim aspekcie komiksów Egmontu da się obronić.

Natomiast z papierem w komiksach Egmontu jest bardziej skomplikowana sprawa, szczególnie że obecnie są drukowane w paru różnych drukarniach. Czasami także różnice pomiędzy poszczególnymi gramaturami papieru są mało dostrzegalne, a czasem po prostu jakość zależy od producenta, czy może nawet od pory roku. Np. parę lat temu zdarzały się takie sytuacje, że w miesiącu X komiksy były na papierze o ciut niższej gramaturze papieru, a w miesiącach wcześniejszych i późniejszych był niewiele, ale jednak ciut lepszy papier. I zawsze mnie to zastanawiało, czy ma sens, żeby była to planowa akcja Egmontu. Tym bardziej że tego typu falowanie zdarzało się parę razy. Bardziej bym obstawiał, że po prostu drukarnia musi się zmieścić w pewnych "widełkach" i dlatego czasem zdarzają się te drobne różnice.
Kacza Agencja Informacyjna - newsy, recenzje, artykuły nie tylko o komiksach Disneya

ukaszm84

  • Gość
Odp: Egmont 2022
« Odpowiedź #1981 dnia: Śr, 29 Czerwiec 2022, 21:48:16 »
Co do jakości komiksów Egmontu - trzeba powiedzieć, że TK nie powiedział całej prawdy i jednak czasami pewne kombinacje ze strony wydawnictwa były.  Np. swego czasu nagle obniżyli albumy najtańszych serii (Asteriksa, Kajka i Kokosza, Smerfów) o 5 mm.

Swoją drogą jest jedno z najbardziej nie fair zagrań Egmontu dla mnie subiektywnie, choć biznesowo to się broni. Ale ja na przykład skończyłem na półce z Asteriksami ułożonymi nie po kolei bo miałem część większych a jak potem dokupowałem to już mniejsze. Nawet gdybym miał wszystkie większe na bieżąco to i tak nowe wychodzą pomniejszone, więc nadal byłaby to kaszana.

Online xanar

Odp: Egmont 2022
« Odpowiedź #1982 dnia: Śr, 29 Czerwiec 2022, 21:50:01 »
Ale epiców czy omnibusów? Gdyż chyba epiki były dość budżetowymi wydawnictwami.

Pierwsze epici były drukowane na grubym pożółkłym papierze, takie coś ale offset czy coś i tak jakość spadała, dawali inny papier, rotowali tymi drukarniami, dawali coraz cieńszy aż doszło do tego, że epic, który miał taką samą liczbę stron były dwa raz cieńszy niż te pierwsze. Aktualnie papier nawet nie jest biały tylko z domieszką jakiegoś brudu, ale przynajmniej nie prześwituje za bardzo.
Twój komiks jest lepszy niż mój

Offline misiokles

Odp: Egmont 2022
« Odpowiedź #1983 dnia: Śr, 29 Czerwiec 2022, 21:58:07 »
Swoją drogą jest jedno z najbardziej nie fair zagrań Egmontu dla mnie subiektywnie, choć biznesowo to się broni.

To nie do końca wina Egmontu. Jak praktycznie wszystko w realu - produkt o parametrach x,y,z wygląda inaczej od różnych producentów. Podobnie jak papier - gramatura na zamówieniu może być i 200 g, ale tak naprawdę wyniesie 195 gram i jest to zgodne ze wszystkimi normami. Podobnie jak na ketchupie waga jest 200 g +/- 10%. Tak więc w jednej drukarni A papier o danych fabrycznych parametrach od dostawcy xyz może się różnić od papieru w drukarni B, która bierze papier o tych samych parametrach ale od innego providera. I stąd się mogą brać różnice końcowe. Takich rzeczy nie przeskoczysz.

ukaszm84

  • Gość
Odp: Egmont 2022
« Odpowiedź #1984 dnia: Śr, 29 Czerwiec 2022, 22:15:11 »
To nie do końca wina Egmontu. Jak praktycznie wszystko w realu - produkt o parametrach x,y,z wygląda inaczej od różnych producentów. Podobnie jak papier - gramatura na zamówieniu może być i 200 g, ale tak naprawdę wyniesie 195 gram i jest to zgodne ze wszystkimi normami. Podobnie jak na ketchupie waga jest 200 g +/- 10%. Tak więc w jednej drukarni A papier o danych fabrycznych parametrach od dostawcy xyz może się różnić od papieru w drukarni B, która bierze papier o tych samych parametrach ale od innego providera. I stąd się mogą brać różnice końcowe. Takich rzeczy nie przeskoczysz.

No nie, nie znam tej roboty od kuchni, ale takie różnice w wymiarach nie biorą się z przypadku, to są znaczące różnice. Przykładowo Thorgal, również w miękkiej oprawie, wychodzi od lat w takim samym formacie. To ewidentnie była świadoma decyzja biznesowa Egmontu.

Offline radef

Odp: Egmont 2022
« Odpowiedź #1985 dnia: Śr, 29 Czerwiec 2022, 22:44:17 »
To nie do końca wina Egmontu. Jak praktycznie wszystko w realu - produkt o parametrach x,y,z wygląda inaczej od różnych producentów.
To jest akurat wina Egmontu. "Widełki" w przypadku rozmiarów książek to jest bodajże 2 mm i tego typu różnice są dostrzegalne na półkach, jak akurat obok siebie położy się książkę z górnej części "widełek" i z dolnej. Normalnie jednak nie jest to widoczne. Czasem np. też są różnice wynikające z trochę innych miar stosowanych w Polsce i na świecie, i przez to Asteriksy drukowane poza Polską są minimalnie niższe (ale to też są te 2-3 mm).
Natomiast w przypadku komiksów A4 Egmont w którymś momencie kilka lat temu z przyczyn oszczędnościowych obniżył format o 5 mm. W przypadku wszystkich droższych serii - HC-ków i droższych SC zachowano stary format, i tak np. "W poszukiwaniu ptaka czasu" cały czas jest w równym formacie na półce. Natomiast najtańsze SC i wszystkie nowe serie są wydawane już w niższym formacie, co np. widać doskonale po takich "Smerfach".
Kacza Agencja Informacyjna - newsy, recenzje, artykuły nie tylko o komiksach Disneya

Offline Hobgoblin

Odp: Egmont 2022
« Odpowiedź #1986 dnia: Cz, 30 Czerwiec 2022, 13:59:40 »
Pamiętaj, że Egmont przetrwał okres komiksowej smuty, ma więc doświadczenie na przeżycie w trudnych czasach. Np. idzie wyraźnie z komiksy dla najmłodszego czytelnika i pieniądze ze sprzedaży mogą mu wystarczyć by przeżyć recesje. Mogą w każdej chwili przestać wydawać superhero i wznowić za 5 lat. Wiedzą dobrze, że każde inne wydawnictwo jest mniejsze i ma większe prawdopodobieństwo wykrawienia się na śmierć.

Pewnie masz racje. Ale takie przejście do formy przetrwalnikowej wiązałoby się dla nich z poważną restrukturyzacją w firmie. Wynagrodzenie, zatrudnienie, zlecenia wszystko in minus dla pracowników i kontrahentów. Także myślę, że do końca byłby duży opór przed przejściem w hibernacje albo próby jej ograniczania. Możliwe tez, że liczą się "znajomości" w tym biznesie w sensie są długoterminowe układy (choćby nieformalne) np. z drukarniami i to by się bardzo nadszarpnęło jakby mocno ograniczyli produkcje.

No i rynek nie znosi próżni a konkurencja nie śpi. Więc czemu tego nie pociągnąć choćby po to żeby ktoś inny tego nie przejął? Egmont zaczął Eden w 2002 roku. Nie wszedł w mangę jednak wystarczająco szybko i głęboko więc pojawiło się mnóstwo innych firm, znacznie lepszych i tańszych od Egmont jeżeli chodzi o wydawanie mangi.
« Ostatnia zmiana: Cz, 30 Czerwiec 2022, 14:01:47 wysłana przez Hobgoblin »

Offline misiokles

Odp: Egmont 2022
« Odpowiedź #1987 dnia: Cz, 30 Czerwiec 2022, 14:07:32 »
No i rynek nie znosi próżni a konkurencja nie śpi.

Konkurencja również będzie szła w formę przetrwalnikową, gdyż inflacja będzie zjadać nasze pieniądze. Zawsze tak było, że ludzie w trudniejszych czasach najpierw rezygnowali z najmniej potrzebnych do życia dóbr kultury.

Offline Hobgoblin

Odp: Egmont 2022
« Odpowiedź #1988 dnia: Cz, 30 Czerwiec 2022, 14:16:36 »
Konkurencja również będzie szła w formę przetrwalnikową, gdyż inflacja będzie zjadać nasze pieniądze. Zawsze tak było, że ludzie w trudniejszych czasach najpierw rezygnowali z najmniej potrzebnych do życia dóbr kultury.

Nawet jesli by tak było to byłby plus tej sytuacji - prędzej czy później coś dużego z zagranicy by dostrzegło okazję biznesową (rynek naprawdę nie znosi próżni) i wjeżdżając ze swoją ofertą rozwaliło ten obecny układ na polskim rynku. Tak jak Hachette pobudziło Egmont w 2013. Choćby posty osób tutaj świadczące, że ludziom nie przeszkadzają zbytnio masowo wydawane komiksy z SCD 200zł ukazują, że jest chłonny rynek w Polsce.
« Ostatnia zmiana: Cz, 30 Czerwiec 2022, 14:18:16 wysłana przez Hobgoblin »

Online michał81

Odp: Egmont 2022
« Odpowiedź #1989 dnia: Cz, 30 Czerwiec 2022, 14:54:17 »
Tak jak Hachette pobudziło Egmont w 2013.
Jeśli mówisz o tym, że dzięki Hachette Egmont wystartował z Nowym DC Comics to się grubo mylisz. Już wcześniej były wzmianki o tym, że Egmont przygotowuje się do tej linii wydawniczej, jeszcze przed testami kolekcji.
« Ostatnia zmiana: Cz, 30 Czerwiec 2022, 16:15:56 wysłana przez michał81 »

Offline Nawimar III

Odp: Egmont 2022
« Odpowiedź #1990 dnia: Cz, 30 Czerwiec 2022, 15:34:53 »
Skad ta informacja? Test kolekcji rozpoczal sie w sierpniu 2012 r. O ile wczesniej pojawilo sie info o zamiarze publikacji linii ,,Nowe DC Comics!"?

Offline Bazyliszek

Odp: Egmont 2022
« Odpowiedź #1991 dnia: Cz, 30 Czerwiec 2022, 15:45:18 »
Jeżeli tańszy jest druk cieńszego komiksu to może niech Egmont dzieli te opasłe tomy na 3 i drukuje równolegle a potem wrzuca do sprzedaży od razu w łączonym packu?

Tak robi - Wojna Światów, Tajne Imperium, Tajne Wojny. Tylko nie wiem czy to taniej wychodzi.


Porównywałem SC do HC, mój błąd. Ale jeśli twarda oprawa podbija cenę o 40zł to chyba pora rozstać się z takimi okładkami, chociaż zdaję sobie sprawę że większość czytelników podniosłaby larum.

Ja nie. Jeśli Thor Straczyńskiego kosztuje już 200 zł okładkowe, a Conan tom 6 ponad 200 zł, to ja chciałbym wysiąść. Jeśli miękka okładka i gorszy papier obniżyłyby cenę, to jestem za zmianami.

Nikogo nie obchodzi, ze są ci potrzebne. Naprawdę załóż wlasne forum o epicach, bo to robi się już monotonne i żałosne.

Żałosne to są posty uciszające innych userów. Jeju - to jest publiczne FORUM DYSKUSYJNE. Jeśli wszyscy by się ze sobą tu zgadzali, to nie byłoby dyskusji, tylko potakiwanie sobie jak na konwencji partyjnej. Niech uciszacze wreszcie to zrozumieją. Każdy ma jakiegoś konika - Hobgoblin lata 80-te, bo się wtedy urodził, michał81 chwalenie Egmontu bo może tam pracuje :), OokamiG lubi translacje, itp. I nich sobie mają. Najgorsi są ci co uważają, że oni głoszą prawdę objawioną i spuszczą ognisty miecz na każdego kto ma inne poglądy.

Pamiętaj, że Egmont przetrwał okres komiksowej smuty, ma więc doświadczenie na przeżycie w trudnych czasach. Np. idzie wyraźnie z komiksy dla najmłodszego czytelnika i pieniądze ze sprzedaży mogą mu wystarczyć by przeżyć recesje. Mogą w każdej chwili przestać wydawać superhero i wznowić za 5 lat. Wiedzą dobrze, że każde inne wydawnictwo jest mniejsze i ma większe prawdopodobieństwo wykrawienia się na śmierć.

Tylko wtedy (pomijam już, że sami nie rozwijali komiksu superhero tylko podczepiali się do okrętu innych), Egmont mógł się opierać jeszcze i na prasie i na książkach. Ale teraz już nie ma tych działów. Myślisz że jeśli zwiną jeszcze masowe superhero, to TK utrzyma się na samych frankofonach, komiksach dla dzieci, planszówkach i nostalgii za PRL??

Jeśli mówisz o tym, że dzięki Hachette Egmont wystartował z Nowym DC Comics to się grubo mylisz. Już wcześniej były wzmianki o tym, że Egmont przygotowuje się do tej linii wydawniczej, jeszcze przed testami kolekcji.

Tak tak. A od 2003 roku Egmont przygotowywał wydania Ultimates, Diabła Stróża itp. i nie miało to nic wspólnego z tym, że Axel Springer i Mandragora zaczęły masowo wypuszczać swoje serie. To Egmont wszystko sam planował i zrobił. :)
« Ostatnia zmiana: Cz, 30 Czerwiec 2022, 16:18:54 wysłana przez Bazyliszek »

Online michał81

Odp: Egmont 2022
« Odpowiedź #1992 dnia: Cz, 30 Czerwiec 2022, 15:48:04 »
Skad ta informacja? Test kolekcji rozpoczal sie w sierpniu 2012 r. O ile wczesniej pojawilo sie info o zamiarze publikacji linii ,,Nowe DC Comics!"?
Z serwisu Batcave, albo jego forum. Tam trzeba szukać kiedy to było dokładnie, ale na pewno było to przed testami.

Offline Hobgoblin

Odp: Egmont 2022
« Odpowiedź #1993 dnia: Cz, 30 Czerwiec 2022, 16:02:42 »
Jakkolwiek by nie było Hachette sprawiło, że Egmont zmienił się na lepsze z ofertą i urealnił ceny.

Online michał81

Odp: Egmont 2022
« Odpowiedź #1994 dnia: Cz, 30 Czerwiec 2022, 16:26:28 »
Jakkolwiek by nie było Hachette sprawiło, że Egmont zmienił się na lepsze z ofertą i urealnił ceny.
Cena spadała przez zwiększenie nakładów oraz zmianę HC w SC. Po za tym Nowe DC Comics kosztowalo tylko kilka zloty wiecej niż tomy WKKM w tamtym czasie, bo miało promocje 30-35%. Zresztą nadal ma 30%. WKKM nie miało żadnej promocyjnej ceny i zawsze to było twarde 40 zł za tom.

I mam deja vu, bo podobne dyskusje były przerabiane już na starym forum gildii w 2014 roku tylko z Bazyliszkiem, tylko że on się trochę ogarnął. Nie wiem gdzie ty przez ostatnie kilka lat byłeś, ale sypiesz tymi postami ignorując całkowiecie argumenty, jak on oraz zachowując się w wielu przypadkach jak on sam.
« Ostatnia zmiana: Cz, 30 Czerwiec 2022, 16:34:10 wysłana przez michał81 »