Autor Wątek: Egmont 2022  (Przeczytany 496811 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Pocztar

  • Wiadomości: 523
  • Polubień: 894
  • Zastępca Redaktora Naczelnego MoviesRoom.pl
    • Zobacz profil
    • Movies Room!
Odp: Egmont 2022
« Odpowiedź #1770 dnia: Wt, 07 Czerwiec 2022, 15:00:35 »
Ja tak przypomnę, co tak naprawdę sponsoruje te wasze komiksy:
top 20 za 2021 rok
https://filmozercy.com/wpis/20-najpopularniejszych-komiksow-egmontu-z-2021-roku-jakie-tytuly-czytalismy-najchetniej
a tu top 200 ostatnich 10 lat
https://filmozercy.com/wpis/egmont-publikuje-liste-top200-najpopularniejszych-komiksow-ostatnich-10-lat

Więc chyba to komiksy dla najmłodszych i sentyment sponsoruje inne komiksy.


Wy patrzycie na to i mówicie "najlepiej sprzedają się komiksy dla najmłodszych".
Ja patrzę na to i mam inny wniosek: najlepiej sprzedają się najtańsze komiksy.
Poza małymi wyjątkami typu Muminki czy Szninkiel, większość zestawień okupują komiksy, które z rabatem można było kupić za kilkanaście złotych. Czy to nie daje do myślenia?

Offline bibliotekarz

Odp: Egmont 2022
« Odpowiedź #1771 dnia: Wt, 07 Czerwiec 2022, 15:18:32 »
Nie bardzo. Masówka zawsze będzie tańsza niż produkt z górnej półki dla węższego grona.
Batman returns
his books to the library

Online michał81

Odp: Egmont 2022
« Odpowiedź #1772 dnia: Wt, 07 Czerwiec 2022, 15:28:01 »
Ja patrzę na to i mam inny wniosek: najlepiej sprzedają się najtańsze komiksy.
Poza małymi wyjątkami typu Muminki czy Szninkiel, większość zestawień okupują komiksy, które z rabatem można było kupić za kilkanaście złotych. Czy to nie daje do myślenia?
Czarodziejki W.I.T.C.H to drogie komiksy, a załapały się aż dwa tomy. I wiem, że to kupują osoby, które za młodu kupowały wydania zeszytowe (sentyment), ale które też są obecnie rodzicami.
Co pokazuje też, że siła czytelników Tm-semic wcale nie jest taka duża jak by się wydawało, a którą tu wielu osób postuluje bo żaden epik nie załapał się w to zestawienie za rok 2021.

Offline starcek

Odp: Egmont 2022
« Odpowiedź #1773 dnia: Wt, 07 Czerwiec 2022, 15:44:10 »
Przedstawiciele pokolenia TM Semic są może bardzo aktywni na forum, ale niewidzialną rekę rynku kształtują chyba jednak inne osoby. 
Za każdym razem, gdy ktoś napisze: 80-ych, 70-tych, 60.tych, '50tych - pies sra na chodniku w Tychach.

Offline bibliotekarz

Odp: Egmont 2022
« Odpowiedź #1774 dnia: Wt, 07 Czerwiec 2022, 16:04:08 »
Egmontu może nie napędza siła nostalgii pokolenia TM-Semic, ale jednak siła nostalgii. Czy rzeczywiście dzisiejsze dzieci i młodsza młodzież kupują dla siebie tylko komiksy sprzed 40 lat: Kajka, Asteriksa i Thorgala? To chyba raczej dorośli na podstawie własnych wcześniejszych doświadczeń z komiksem notorycznie wybierają jako podarunek znane tytuły.
Batman returns
his books to the library

Offline perek82

Odp: Egmont 2022
« Odpowiedź #1775 dnia: Wt, 07 Czerwiec 2022, 16:11:13 »
Tak naprawdę to z zestawienia sprzedaży to jeszcze nie wszystko da się wyczytać. Dla każdej firmy ważna jest marża. Nie wiemy na czym Egmont więcej zarabia - czy na dziecięcych komiksach, na rajtuzach, czy na innych.
Kiedyś widziałem zestawienia sprzedaży smartfonów i iPhone były któreś w stawce. Ale zyski Apple w tej branży miażdżyły wszystkich innych producentów. Na towarach luksusowych marża bywa bardzo wysoka.
Trwa zabawa w wybieranie komiksów, które koniecznie trzeba przeczytać. Jeśli lubisz takie akcje, to zajrzyj tutaj:
https://forum.komikspec.pl/komiksowe-top-listy/100-komiksow-ktore-musisz-przeczytac-(przed-smiercia)/

Offline isteklistek

Odp: Egmont 2022
« Odpowiedź #1776 dnia: Wt, 07 Czerwiec 2022, 16:16:21 »
Trzeba mieć z tyłu głowy, że komiksy superhero, jeżeli były siłą napędową jako potrzeba nie znikła z rynku - po prostu zmieniła kanał, czyli ludzie kupują oryginały. Czy ich jest sporo, nie mam pojęcia, ale to alternatywa, a komiksu dla dzieci nie kupuję się z rynków innych niż polskie, więc to wszystkie statystyki są trochę wykrzywione. Problemem jest to, że ludzie odchodzą w kierunku oryginalnych wydań i nie są z Egmontem przez pewne zaniedbania, niedopowiedzenia i nie mają zamiaru wracać. A gdyby wrócili, to mogłoby się okazać, że rynek superhero jest największy i ciągnie to wydawnictwo.

Mały przykład robię regularnie zakupy preordera w ATOM
zamówienie z kwietnia nr 123085
zamówienie z 23 maja nr 125056

czyli w czasie miesiąca poszło 1971 zamówień na co najmniej jeden komiks. Całkiem dobry wynik biorąc pod uwagę jeden sklep i założenie, że został zamówiony co najmniej jeden komiks.
« Ostatnia zmiana: Wt, 07 Czerwiec 2022, 16:28:02 wysłana przez isteklistek »

Offline jotkwadrat

Odp: Egmont 2022
« Odpowiedź #1777 dnia: Wt, 07 Czerwiec 2022, 17:28:49 »
Zaryzykuję opinię, że gdyby SH miało ceny podobne do komiksów dziecięcych to sprzedawałoby się lepiej. A podnoszenie ich o 50% sprzedaży na pewno nie poprawi.

Offline amsterdream

Odp: Egmont 2022
« Odpowiedź #1778 dnia: Wt, 07 Czerwiec 2022, 17:31:51 »
W sumie wpis Grzmichuja uświadomił mnie, że dla mnie lipcowe ceny Egmontu, gdzie większość amerykańskich komiksów w okolicach 500 stron ma okładkowo 200zł, to jest już ostateczna granica. Jeśli jeszcze podniosą ceny to ja już z tego pociągu wysiadam. Stać mnie żeby te komiksy kupować nawet po 500, ale dla mnie to jest produkt który nie jest tyle warty, 200zł czyli po rabatach w zależności od sklepu 125-150 to jest maks.


Owszem - "stare dziadki" będą płaciły więcej za "swoje" tytuły współfinansując ofertę dla młodszego czytelnika. Ale być może w tym momencie innej opcji nie ma.

Według mnie za 20 lat to i tak mało kto będzie komiksy czytał więc nie wiem czy takie wychowywanie ma jeszcze jakiś sens.

Ja tak przypomnę, co tak naprawdę sponsoruje te wasze komiksy:
top 20 za 2021 rok
https://filmozercy.com/wpis/20-najpopularniejszych-komiksow-egmontu-z-2021-roku-jakie-tytuly-czytalismy-najchetniej
a tu top 200 ostatnich 10 lat
https://filmozercy.com/wpis/egmont-publikuje-liste-top200-najpopularniejszych-komiksow-ostatnich-10-lat

Więc chyba to komiksy dla najmłodszych i sentyment sponsoruje inne komiksy.

Ja tam nie widzę żadnych komiksów dla najmłodszych tylko ofertę kupowaną przez starszych czytelników z PRL i trochę z pokolenia Semica.

Online donT

Odp: Egmont 2022
« Odpowiedź #1779 dnia: Wt, 07 Czerwiec 2022, 18:04:54 »
W sumie wpis Grzmichuja uświadomił mnie, że dla mnie lipcowe ceny Egmontu, gdzie większość amerykańskich komiksów w okolicach 500 stron ma okładkowo 200zł, to jest już ostateczna granica. Jeśli jeszcze podniosą ceny to ja już z tego pociągu wysiadam. Stać mnie żeby te komiksy kupować nawet po 500, ale dla mnie to jest produkt który nie jest tyle warty, 200zł czyli po rabatach w zależności od sklepu 125-150 to jest maks.

Mam dokladnie tak samo.
Mnie rowniez stac mnie na o wiele wiecej niz faktycznie kupuje, ale tak jak u amsterdreama - jest jakas granica, ktorej nie przekrocze. Nie jestem z tych co kupuja do jednokrotnej lektury, zbiory mam calkiem spore, zapisalem sie niedawno do najwiekszej biblioteki w Dublinie, starszych, ciekawych rzeczy do kupienia wciaz jest cala masa, wiec jakos sobie poradze.
You know nothing. Hell is only a word. The reality is much, much worse.

Offline martin685

Odp: Egmont 2022
« Odpowiedź #1780 dnia: Wt, 07 Czerwiec 2022, 19:20:35 »
Z tego zestawienia najlepiej sprzedających się komiksów nie wyciągałbym pochopnych wniosków. SH jest na tyle rozdrobnione i jest tam tak dużo tytułów, że poszczególne tomy nie są może hitami ale jako cały segment  mogą robić robotę.

Offline Grzmichuj

Odp: Egmont 2022
« Odpowiedź #1781 dnia: Wt, 07 Czerwiec 2022, 23:47:31 »
Ranking michał81 robi mindfuck i pokazuje, że nasz fandom to bardziej ghetto. Jesteśmy odrealnieni. Z małą uwagą - ranking nie bada sprzedaży. Nie wiemy jak to wygląda wartościowo, który tytuł robi największą marżę. Spodziewać się należy, że Kajko i Kokosz za 17 zł ma znacznie mniejszą marżę niż Ultimate Spider-man za 150 zł. Choć z drugiej strony biorąc pod uwagę kwestie licencyjne (Marvel) i ich brak (KiK - tak mi się wydaje), to kto wie, czy i wartościowo nie jest to przepaść.

Jedyne co chcę zauważyć to, że Egmont mocno poszedł z ofertą - chwała im za to. Ale odwrót w ich wykonaniu może być super bolesny, w najczarniejszym scenariuszu - powrót do ery sprzed WKKM (tak, jestem zwolennikiem teorii że to nie filmy Marvela, a kolekcja WKKM uruchomiła Złotą Epokę Komiksu w Polsce), czyli 3 Batmany w ciągu roku, trochę Spideya, a o reszcie zapomnij.

Trudno, nie będziemy płakać, fan komiksu w Polsce ma twardą dupę.


jeżeli nadal będzie opowiadał takie bzdury, to skontaktuję się z odpowiednimi organami odnośnie pomawiania mnie, Egmontu i jeszcze kilku innych polskich wydawnictw. Ciekawe, czy wówczas będziesz takim kozakiem?

Offline Bazyliszek

Odp: Egmont 2022
« Odpowiedź #1782 dnia: Śr, 08 Czerwiec 2022, 00:05:00 »
@UP
Brązową. Złota była za TM Semic, Srebrna za Dobrego Komiksu i Mandragory.

Poza małymi wyjątkami typu Muminki czy Szninkiel, większość zestawień okupują komiksy, które z rabatem można było kupić za kilkanaście złotych. Czy to nie daje do myślenia?

Nie za bardzo się to sprawdza chyba przy Lucky Luke'u, bo inaczej ta seria byłaby szybciej wypuszczana niż dotychczas.

Poza tym jeśli miesięcznie wychodzi kilkanaście komiksów superhero, a tylko jeden tom WiTCH, to wiadomo, że fani się rozproszą na superhero i wygrają Czarodziejki, choć gdyby zebrać wszystkie pozycje danej kategorii, to SH by wygrało. Egmont jest bezwzględny - jak dana seria się nie sprzedaje, to leci do piachu jak Aquaman, GL czy WW. Gdyby tracili na SH, to by go nie wydawali, a nie wykłócali się z Kolekcjami o każdy możliwy tytuł.

Offline radef

Odp: Egmont 2022
« Odpowiedź #1783 dnia: Śr, 08 Czerwiec 2022, 00:29:21 »
Nie za bardzo się to sprawdza chyba przy Lucky Luke'u, bo inaczej ta seria byłaby szybciej wypuszczana niż dotychczas.
Lucky Luke nadal jest wydawany po 8 albumów rocznie. Czy znasz jakąkolwiek inną pojedynczą serię komiksową, nie czasopismo lub kolekcję wydawaną w kioskach, która jest wydawana tak często?
Kacza Agencja Informacyjna - newsy, recenzje, artykuły nie tylko o komiksach Disneya

Online michał81

Odp: Egmont 2022
« Odpowiedź #1784 dnia: Śr, 08 Czerwiec 2022, 08:08:25 »
Ranking michał81 robi mindfuck i pokazuje, że nasz fandom to bardziej ghetto.
To nie jest żaden mój ranking tylko oficjalne dane podane przez wydawcę.

Mindfucka to tu próbują niektórzy robić innym twierdzeniami, że wysokie ceny epików Spider-man czy innych komiksów superbohaterskich utrzymują komiksy dla dzieci. I to jest dopiero budowanie jakiegoś ghetta.

To tak jakby twierdzić, że Kolekcja Hachette Bohaterowie i Złoczyńcy DC utrzymuje inne kolekcje tego wydawcy. 🤣
« Ostatnia zmiana: Śr, 08 Czerwiec 2022, 08:32:02 wysłana przez michał81 »