Autor Wątek: Egmont 2022  (Przeczytany 500174 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Crono

Odp: Egmont 2022
« Odpowiedź #1755 dnia: Pn, 06 Czerwiec 2022, 16:54:29 »
I to ma uzasadniać wydawanie współczesnego komiksu superbohaterskiego na offsecie? Czyli wg ciebie Ptaszyna wydana przez Centrale wygląda dobrze? Teraz każdy współczesny komiks ma mieć wyblakłe kolory?
Czyli kolejne restarty po Marvel Fresh czy Uniwersum DC powinny być już na offsecie, aby były wyblakłe kolory? Zresztą jak kto woli, tylko nie wmawiaj mi, że takie wydania są lepsze, a potem jak Scream znowu wydana coś na offsecie, a powinno być na kredzie to nie pisz, że jest źle to wydane.
Jak wiadomo papier papierowi nierówny. Nazwijmy to czysto amatorsko, że są lepsze offsety i lepsze kredy. To raz. Dwa, nawet na kredzie ten sam komiks raz wydany może mieć wyblakłe kolory, a raz intensywne (np. Astonishing X-Men od Muchy). To jest uzależnione od kilku czynników. Niemniej, moją wypowiedź można sprowadzić do tego, że nie można uogólniać, że każdy nowy komiks wydany na offsecie będzie wyblakły i źle wyglądał. Nie, nie będzie. Część faktycznie będzie wyblakła, część będzie wyglądała dobrze (co oczywiście jest pojęciem subiektywnym), a część lepiej na offsecie niż na kredzie.

Offline HugoL3

Odp: Egmont 2022
« Odpowiedź #1756 dnia: Pn, 06 Czerwiec 2022, 17:09:37 »
Patrząc na wasze dywagacje odnośnie papieru to sprzedaż komiksów powinna wyglądać jak w McDonalds albo na stronach Apple/marek samochodowych.
Każdy sam sobie wybierze czy ma być wydrukowane na offsecie, kredzie czy toaletowym.
Czy okładka być twarda, miękka; czy format standardowy czy powiększony;
Może jeszcze na ile tomów podzielić run?
To by było :D

A tak serio, to w sumie sam jestem ciekaw czemu komiks w Polsce (przynajmniej ten superhero) umarł na kilka lat i zostaliśmy tylko z Axelem i Mandragorą w kioskach. Były chyba jakieś Batmany, Daredeville oraz Spider-Many ale to na palcach jednej ręki.
Powrotu superhero w okolicach 2014 nie łączyłbym z tym, że "dzieci dorosły" tylko raczej, żę Marvel zawojował kina na całym świecie, w tym Polsce, i trafił do mas, a nie tylko do nerdów.

Offline misiokles

Odp: Egmont 2022
« Odpowiedź #1757 dnia: Pn, 06 Czerwiec 2022, 17:13:34 »
Oh nie, znowu wjedzie maniak... :(

sum41

  • Gość
Odp: Egmont 2022
« Odpowiedź #1758 dnia: Pn, 06 Czerwiec 2022, 17:19:02 »
Dlaczego dostalem ostrzezenie ? :) W tym temacie ciagle jest poruszany temat cen/inflacji a to temat polityczny:)

Offline kv

Odp: Egmont 2022
« Odpowiedź #1759 dnia: Pn, 06 Czerwiec 2022, 17:36:43 »
A Taurus akurat się odblokował i zaczął wydawać nieukończone serie. Biedny Taurus, znowu źle...
Nie martwiłbym się o Taurusa, jak będzie kończył serie: Pożoga, Elryk, Orbital, LO etc. Spokojnie będą ludzie kupować, żeby mieć na półce komplet.

Wcale bym się nie obraził gdyby przydarzyły się dwa wolniejsze lata.
Ja też, ciągle sobie obiecuję, że będę kupować mniej, to może teraz wydawcy to za mnie zrobią  ;)

Offline Bazyliszek

Odp: Egmont 2022
« Odpowiedź #1760 dnia: Wt, 07 Czerwiec 2022, 00:19:10 »
Podobno na KW sprzedaż żarła, ludzie mają jeszcze forsę z lepszych czasów, poza tym warszaffka nie jest wyznacznikiem. Sprzedaż siądzie i przetrwają nieliczni.

Ej, ej - np. Teli też przyjechał, a on nie jest z Warszawy. :)

Wcale bym się nie obraził gdyby przydarzyły się dwa wolniejsze lata.

Ja też bym się nie obraził na taką liczbę tytułów jak w pierwszej połowie tego roku, jeśli ceny mają radykalnie wzrosnąć. Ale na to się nie zanosi, bo zapowiedzi to dalej po 10 tytułów miesięcznie do kupienia. Ograniczam duble i to co mogę, ale nie będę zostawiał tytułów z continuity i czekał nie wiadomo na co. Bo znikną jak Venom Catesa.

A tak serio, to w sumie sam jestem ciekaw czemu komiks w Polsce (przynajmniej ten superhero) umarł na kilka lat i zostaliśmy tylko z Axelem i Mandragorą w kioskach. Były chyba jakieś Batmany, Daredeville oraz Spider-Many ale to na palcach jednej ręki.
Powrotu superhero w okolicach 2014 nie łączyłbym z tym, że "dzieci dorosły" tylko raczej, żę Marvel zawojował kina na całym świecie, w tym Polsce, i trafił do mas, a nie tylko do nerdów.

He he - widać że kolega nowy na forum. :) Ale polecam tematy o WKKM ze starego Forum Gildii - tam spieraliśmy się na ten temat. Na swoim blogu też o tym pisałem.

https://8azyliszkoweroznosci.blogspot.com/2015/02/ave-hachette.html

https://8azyliszkoweroznosci.blogspot.com/2015/06/czekajac-na-eaglemoss-pl.html

Online Teli

Odp: Egmont 2022
« Odpowiedź #1761 dnia: Wt, 07 Czerwiec 2022, 07:55:12 »
Ej, ej - np. Teli też przyjechał, a on nie jest z Warszawy. :)


O w mordę? Serio przyjechał? Nie wierzę!
 
Kurna że też nikt mi nie powiedział, wtedy pewnie zerwałbym się z pierwszej komunii syna i specjalnie przyjechał żeby się z nim spotkać. Wrys zdobyć. Piwo wypić. Taka strata... no teraz mam żal do organizatorów że nie dali o tym znać wcześniej :(

No nic może w Łodzi się uda.

Offline Grzmichuj

Odp: Egmont 2022
« Odpowiedź #1762 dnia: Wt, 07 Czerwiec 2022, 09:36:32 »
Ale dlaczego niestety? Może to i dobrze.
Portfele odpoczną, będzie można na spokojnie czytać zaległości. Zawirowania na świecie może zelżeją.
Inne aktywności też pozostają w mocy.
Wcale bym się nie obraził gdyby przydarzyły się dwa wolniejsze lata.

No niestety "Niestety" jest tutaj bardziej uzasadnione, nawet w kontekście twojego portfela. Mniejsza aktywność Egmontu na rynku to mniejsze zainteresowanie komiksem jako takim (teoria blue ocean), dlatego bardzo pozytywnie postrzegam to wydawnictwo za działalność w covidzie, kiedy wszyscy podkulili ogon tracąc bardzo dobrą okazję do zarobienia na pasji ludzi, którzy nagle ograniczyli wydatki na pozostałe aktywności. Stąd z hejtera tego wydawnictwa stałem się umiarkowanym fanem.

Ale wróćmy do dzisiaj.
Egmont rządzi tak bardzo, że nawet nie zdajemy sobie sprawy. To od nich zależy kształt i ilość ludzi na rynku. Taka Planeta Komiksów, Taurus i inne Kurce to w zasadzie pasożyty rynku, a nie konkurencja. Może Mucha miała opcję na gryzienie większej ilości tortu, ale już nie ma (wyleciała w covidzie).
Szkoda, że nikt nie bada tego rynku tak na poważnie. Jeśli Egmont ograniczy wydawanie, to naturalnie mniej komiksów się sprzeda, mniejsza marża, mniej klientów, mniej księgarni i imprez komiksowych. To w ogóle śmieszne, że dzisiaj taki przykładowy Kurc powinien skupować komiksy Egmontu, żeby utrzymać się na rynku*. Mniej konsumentów oznacza mniejsze nakłady, a więc wyższy koszt jednostkowy komiksu, co pociągnie kolejny skok cen. Sytuacja z papierem może się unormuje, może nie, ale sytuacja z węglowodorami nie ma szans na spadek, a w tej chwili zgodnie z raportem rynku papierniczego to energia niezbędna do uruchomienia maszyn drukarskich ma większy wpływ na koszt usługi druku niż cena papieru. Prawdziwa inflacja zacznie się od lipca, kiedy zejdzie tarcza antyinflacyjna. Paliwo po 10 złotych to kwestia 2 miesięcy.
Naturalnie więc przyjdzie nam spotkać się z cenami komiksu dwukrotnie wyższymi niż rok temu.
Twój portfel tego nie łyknie. Odmówisz kupienia ulubionego HC za 250 okładkowej, skoro w lipcu 2021 kosztował 120. Twój portfel tego nie łyknie.

I tutaj dochodzimy do sedna. Egmont już nie raz pokazał, że rachunek jest u nich silniejszym argumentem niż u innych wydawnictw. Jak Mandioca uwali pieniądze w kolejnym słabym tytule, to trudno, pójdą do pracy, zarobią hajs i zapomną. Ale Egmont tego nie zrobi. Pozamykają serie w połowie, zawieszą, oskarżą czytelników o niekupowanie i zostaniemy na lodzie.

*hurtowe skupowanie stocku Egmontu jest bardzo dobrym pomysłem dla mniejszych wydawców. Na KW pokazał to ten gościu, który jako jedyny miał komiksy Egmontu dla dorosłych i robił furorę. Dzisiaj Epik Spidera można mieć za 100 w hurcie. Za kilka miesięcy kiedy będą sold out, dodruk Egmontu będzie kosztował ze 150 za sztukę+marża, wyjdzie ze 200. Posiadać magazyn takich rzeczy może być solidnym przychodem dla ludzi, którzy i tak są w branży i tak. Mają magazyny, mają dystrybucję, powinni skupować innych, a nie wydawać i ryzykować.

Nie martwiłbym się o Taurusa, jak będzie kończył serie: Pożoga, Elryk, Orbital, LO etc. Spokojnie będą ludzie kupować, żeby mieć na półce komplet.

No nie, zarabia się głównie na 1 - to jest podstawa tego rynku. Każdy kolejny tom to mniejsza sprzedaż, nic z tym nie zrobisz, to oczywiste. Dodatkowo wymieniłeś akurat te serie, które nie mają szans na bycie hitem sprzedażowym. Nowy Orbital jest dostępny od 2018. I co? Taurus to największy przegrany rynku, próbują odzyskać szacunek, ale nie wierzę by się udało.
I ciekaw jestem ile przychodu dla Taurusa daje im działalność wydawnicza a ile handlowanie innymi komiksami. Obstawiam, że znacznie więcej. To jest argument za skupowaniem stocku Egmontu.

EDIT: Właśnie przeczytałem, że wydawnictwo Lacerta (planszówki) się zwija. Zaczyna się.
« Ostatnia zmiana: Wt, 07 Czerwiec 2022, 10:41:33 wysłana przez Grzmichuj »
jeżeli nadal będzie opowiadał takie bzdury, to skontaktuję się z odpowiednimi organami odnośnie pomawiania mnie, Egmontu i jeszcze kilku innych polskich wydawnictw. Ciekawe, czy wówczas będziesz takim kozakiem?

Offline death_bird

Odp: Egmont 2022
« Odpowiedź #1763 dnia: Wt, 07 Czerwiec 2022, 10:43:57 »
I tutaj dochodzimy do sedna. Egmont już nie raz pokazał, że rachunek jest u nich silniejszym argumentem niż u innych wydawnictw. Jak Mandioca uwali pieniądze w kolejnym słabym tytule, to trudno, pójdą do pracy, zarobią hajs i zapomną. Ale Egmont tego nie zrobi. Pozamykają serie w połowie, zawieszą, oskarżą czytelników o niekupowanie i zostaniemy na lodzie.

A może to jest zwyczajnie nieuniknione? I na dodatek zdrowe?
Zasada w określonym środowisku ekonomicznym wydaje się być prosta: w okresie "boomu" schodzi więcej tytułów i w większych nakładach. Bo ludzie mają więcej pieniędzy do zagospodarowania na rozrywki. W sytuacji spowolnienia będą mniejsze nakłady i mniej tytułów. I to jest normalne, ponieważ nie da się oczekiwać, że mniej więcej stała liczbowo "społeczność" komiksowa będzie brać miesiąc w miesiąc i rok w rok te same ilości komiksów. Przez dekady.
Odwołując się do klasycznego stwierdzenia: półki z gumy nie są.
Jeżeli byłoby tak jak może się wydawać że będzie, tzn. Egmont pójdzie w plan minimum, a w ramach tego planu większość to będą tytuły dla dzieci i młodszych nastolatków to będzie to sensowna strategia polegająca na próbie wychowania sobie kolejnego pokolenia (pokolenie Egmontu) na okoliczność nieubłaganego starzenia się pokolenia TM-Semic.
Innymi słowy - Egmont musi wziąć pod uwagę to czego my (Semicowcy) uwzględniać nie musimy - sytuację rynkową "po nas". I jeżeli zrobi to w okresie kurczącego się rynku to może to być jedyna sensowna opcja (dla Wydawnictwa).
Owszem - "stare dziadki" będą płaciły więcej za "swoje" tytuły współfinansując ofertę dla młodszego czytelnika. Ale być może w tym momencie innej opcji nie ma. I być może ta konkretna będzie dla nas korzystniejsza niż może się wydawać, bo Wydawca sam nas zmusi do bardziej racjonalnych, bardziej przemyślanych i mniej kompulsywnych zakupów.
Ja na chwilę obecną nie obawiam się potencjalnego spowolnienia - decyzja o mniejszych zakupach to taka sama decyzja jak każda inna. Spazmować z jej powodu nie zamierzam. A Egmont (śmiem twierdzić) wyżywi się. Po to mają różne plany żeby przetrzymać okres spowolnienia. I (być może) jednocześnie zasiać przysłowiowe ziarno pod plony z kolejnego pokolenia komiksowej braci.
Pewnie, że każdy chciałby dużo tanich komiksów (inna sprawa czy to jest aż tak sensowne życzenie). Ale realia są jakie są i nie ma co się obrażać. Trzeba się dostosować. Egmont zapewne umie w cyferki i podejmą w miarę racjonalne decyzje.
A przerwane serie? Robili to już w okresie prosperity. Obecnie byłoby to tym bardziej zrozumiałe.
Piszemy o hobby a nie o dostawach węglowodanów i węglowodorów. ;)
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".

Offline michał81

Odp: Egmont 2022
« Odpowiedź #1764 dnia: Wt, 07 Czerwiec 2022, 11:25:36 »
Owszem - "stare dziadki" będą płaciły więcej za "swoje" tytuły współfinansując ofertę dla młodszego czytelnika.
Ja tak przypomnę, co tak naprawdę sponsoruje te wasze komiksy:
top 20 za 2021 rok
https://filmozercy.com/wpis/20-najpopularniejszych-komiksow-egmontu-z-2021-roku-jakie-tytuly-czytalismy-najchetniej
a tu top 200 ostatnich 10 lat
https://filmozercy.com/wpis/egmont-publikuje-liste-top200-najpopularniejszych-komiksow-ostatnich-10-lat

Więc chyba to komiksy dla najmłodszych i sentyment sponsoruje inne komiksy.

Może w końcu zaakceptujecie fakty i przestaniecie tworzyć mity, że to przez komiksy dziecięce drożeją inne pozycje.
Finalnie to sprzedany nakład decyduje o zarobku firmy.
Jeśli komiksy superbohaterskie sprzedawałby się tak rewelacyjnie (jak Thorgal, czy KiK) to miałby większe nakłady, a tym samym niższą cenę.
« Ostatnia zmiana: Wt, 07 Czerwiec 2022, 11:30:33 wysłana przez michał81 »

Offline death_bird

Odp: Egmont 2022
« Odpowiedź #1765 dnia: Wt, 07 Czerwiec 2022, 11:51:51 »
Egmont kładzie kreskę na nabywcach SH?
Bo przecież gdyby było inaczej to rewelacyjnie sprzedające się komiksy dziecięce mogłyby dofinansowywać kupowane przez semicowych dziadków SH.
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".

Offline michał81

Odp: Egmont 2022
« Odpowiedź #1766 dnia: Wt, 07 Czerwiec 2022, 12:09:55 »
Egmont kładzie kreskę na nabywcach SH?
Bo przecież gdyby było inaczej to rewelacyjnie sprzedające się komiksy dziecięce mogłyby dofinansowywać kupowane przez semicowych dziadków SH.
Gdzie ty wyczytałeś w moim poście, że Egmont odpuszcza superbohaterów. Podaje ci fakty że to komiksy dziecięce sprzedają się lepiej (Kajko i Kokosz, Asterix, Smerfy, Kleks, WITCH), a ty swoje, że ceny superbohaterskich komiksów muszą być większe, bo trzeba dokładać co komiksów dziecięcych.

Powtórzę to jeszcze raz. JAKBY SPRZEDAŻ BYŁA NA TAKIM POZIOMIE CO KOMIKSY DZIECIĘCE TO BY CENY BYŁ NIŻSZE, BO NAKŁADY BYŁBY WIĘKSZE. Jest na tyle dobrym poziomi, aby dalej wydawać serie superbohaterskie., które wydają.

Widzę, że też wszyscy zapominają, że kiedy Egmont chciał zwiększyć ilość komiksu superbohaterskiego w swojej ofercie (patrz serię DC Odrodzenie) to się odbiło czkawką i skasowaniem większości serii, bo się nie sprzedawały.

Spójrz sobie na ofertę wydawniczą KG i ich topkę:
https://www.kultura.com.pl/blog/wpis/123/top-50-sprzedazy-kg.html
W tym wypadku będziesz też twierdził, że to inne komiks muszą "sponsorować" wydawanie komiksu dziecięcego?
« Ostatnia zmiana: Wt, 07 Czerwiec 2022, 12:15:44 wysłana przez michał81 »

Offline death_bird

Odp: Egmont 2022
« Odpowiedź #1767 dnia: Wt, 07 Czerwiec 2022, 12:55:33 »
A dostrzegasz coś takiego jak "znak zapytania" - taki znaczek na końcu zdania?
Ja nie wyczytałem tego u Ciebie. Ja zadałem pytanie.
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".

Offline starcek

Odp: Egmont 2022
« Odpowiedź #1768 dnia: Wt, 07 Czerwiec 2022, 13:02:19 »
Patrzę na te listy Egmontu i widzę, że SH to dzieci w kinach oglądają, a  komiksy to chyba część pokolenia TM Semic bierze, skoro tak daleko są trykociarze w tych zestawieniach.
« Ostatnia zmiana: Wt, 07 Czerwiec 2022, 14:59:54 wysłana przez starcek »
Za każdym razem, gdy ktoś napisze: 80-ych, 70-tych, 60.tych, '50tych - pies sra na chodniku w Tychach.

Offline eridraven

Odp: Egmont 2022
« Odpowiedź #1769 dnia: Wt, 07 Czerwiec 2022, 13:26:31 »
Patrzę na te listy Egmontu i widzę, że SH to dzieci w kinach oglądają, a  komiksy to chyba cześć pokolenia TM Semic bierze, skoro tak daleko są trykociarze w tych zestawieniach.

Po prostu trwa edukacja kolejnego pokolenia, a ono nie jest tak roszczeniowe jak fani superhero :)

Sam kupuję z obu półek i nie jestem zadowlony z SH, bo nie trafiają w moje gusta i widzę, że w innych też nie. Po prostu NIE DA SIĘ zadowolić wszystkich, a Egmont podejmuje decyzje bizesowe, bo jest firmą, a nie koncertem życzeń.
Komiks to tylko hobby

Piszę sobie na blogu: Comixxy