Autor Wątek: Egmont 2021  (Przeczytany 641453 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mack3

Odp: Egmont 2021
« Odpowiedź #1425 dnia: Śr, 17 Luty 2021, 00:26:56 »
@UP
Teraz ciekawie będzie zrobić porównanie wydań i Love and War i Diabła Stróża. Komu wyjdą one lepiej - Hachette czy Egmontowi.
Jakie Love and War?
Właśnie na dniach sprzedałem kolekcję pierwszych 60 tomów WKKM (ponieważ kupowałem tylko wybrane pozycje WKKM dla siebie, kiedyś skusiłem się na kupienie od kogoś za jakieś smieszne pieniądze pełnej 60-tki, z zamiarem przeczytania tych rzeczy, których nie kupowałem i odsprzedania nie bez zysku :) ) i z tej okazji robiłem sobie porównanie wydań H danych tytułów z wydaniami Egmontu i Muchy pod względem ogólnej jakości. I cóż powiem na szybko, że wydania H wypadły bardzo dobrze w tej konfrontacji. Ale to temat na osobny, długi wątek. Może kiedyś napiszę ;)
« Ostatnia zmiana: Śr, 17 Luty 2021, 01:18:24 wysłana przez mack3 »

Online Bazyliszek

Odp: Egmont 2021
« Odpowiedź #1426 dnia: Śr, 17 Luty 2021, 00:30:46 »
@UP
Love and War Egmont przerzucił z oryginalnego 4 tomu Daredevila Millera do własnego wydania tomu 3. A Hachette zamieści tą historię w SBM #111, który wyjdzie za miesiąc.

Offline mack3

Odp: Egmont 2021
« Odpowiedź #1427 dnia: Śr, 17 Luty 2021, 00:34:48 »
A Hachette zamieści tą historię w SBM #111, który wyjdzie za miesiąc.
o, nawet nie wiedziałem.


Edit:
I kończąc już temat krEdmontu. Chciałem zerknąć czy po angielsku Saga o Potworze Moore'a - bo akurat w tym tytule najbardziej nie mogę przeboleć kredy - była wydana inaczej niż na offsecie (oczywiście nie licząc tego nowego Absolute'a, który swoją drogą jest dla mnie absolutnie przepiękny - choć ma nowe, zremasterowane pod kredę, moim zdaniem całkiem ciekawe - kolorowanie). I natrafiłem na bardzo ciekawy i znamienny wątek na forum anglojęzycznym. Warto dodać, że wątek odnosi się nie tylko do offset/kreda, ale faktu, że po ang. omawiane wydanie było wydane nie tylko nie na kredzie, ale na - zdaje się - dość cienkim, ponoć słabej jakości "newsprincie" ("papierze gazetowym"):
https://community.cbr.com/showthread.php?43095-Alan-Moore-Swamp-Thing-Compilations-Complaints-about-terrible-paper/page2&s=3c38625b84f93e0b9e9c33b1f839f553

Cóż, wygląda na to, że nie tylko w PL "świerzaki" (poznaję po liczbie postów osoby to piszącej - 2 posty) chcą kredę:
- "Is there a high quality compilation of the Swamp Thing (...) Or even just something with better (perhaps glossy) paper?"

Ale NIKT inny z kilku osób do tego się odnoszących nie podziela tego, np.:
- "I think the inks and colors probably look a lot better on newsprint."
- "Just like the New God Books, I appreciate the fact they are not on glossy paper. The feel of the book is different and the colors seem deeper."
- "As a stickler for quality, I actually don't mind this paper too much"

I na koniec dwa najbardziej znamienne:
- "The Czech versions of Moore's Swamp Thing HC's were printed on glossy paper, and I gotta say, I preferred the US version."
- "The artist's preferences isn't an unknown: Steve Bissette commented (in his Comics Journal interview, I believe) that he prefers the stories to be reprinted on newsprint, and that Tajana Wood and the rest of the art team conceived the use of the color to be realized on that type of paper.
The first ST collections in the 80s used a brighter type of paper and he was very unhappy with that [!!!].
Bissette is a very opinionated creator, and I doubt he would've done the introduction to one of the collections if he disliked the way they were printed. Plus, the coloring being muddy just fits with his penciling style; if you look at how Bissette used layers of black to ink the forests and swamps in his Tyrant run, it has a similarly messy feel to the layers of color in his ST comics.
Personally, I love the art on this run so much that it's interesting to see it printed on different paper types as a variation on how it can look. I liked reading the black and white single issues that came out in the 90s too. But they all just reinforce to me that it being printed on newsprint is the best way to bring out the organic, dirty atmosphere they were going for."

...Tak że - dzięki wielkie Egmoncie ;)
« Ostatnia zmiana: Śr, 17 Luty 2021, 01:41:51 wysłana przez mack3 »

JanT

  • Gość
Odp: Egmont 2021
« Odpowiedź #1428 dnia: Śr, 17 Luty 2021, 08:21:09 »
Ta kreda praktycznie wszędzie to jest jedna z najbardziej wkurzających rzeczy w Egmont. Zaraz Epiki Spidera na kredzie...
« Ostatnia zmiana: Śr, 17 Luty 2021, 08:23:44 wysłana przez JanT »

Offline michał81

Odp: Egmont 2021
« Odpowiedź #1429 dnia: Śr, 17 Luty 2021, 09:04:23 »
Kolekcje wychodzą na kredzie i jakoś nie ma marudzenia w ich wątkach, a tam jest dużo więcej starszych komiksów niż u w wydaniach Egmontu.

Zresztą dobry offset jest droży od kredy. Na pewno komiksy byłby by droższe.

JanT

  • Gość
Odp: Egmont 2021
« Odpowiedź #1430 dnia: Śr, 17 Luty 2021, 09:18:04 »
Kolekcje wychodzą na kredzie i jakoś nie ma marudzenia w ich wątkach, a tam jest dużo więcej starszych komiksów niż u w wydaniach Egmontu.
Serio? A Conan na czym wyszedł? W WKKM mieli zmieniać papier co chwilę?  ;D

Zresztą dobry offset jest droży od kredy. Na pewno komiksy byłby by droższe.
To sprawdź może dokładnie jakie to są różnice.

Clifton na offsecie jakoś droższy nie jest.

Ty się zastanów z 5 razy zanim coś napiszesz.
« Ostatnia zmiana: Śr, 17 Luty 2021, 09:26:57 wysłana przez JanT »

Offline michał81

Odp: Egmont 2021
« Odpowiedź #1431 dnia: Śr, 17 Luty 2021, 09:53:52 »
Rozmawiałem z jednym wydawców odnośnie offsetu, więc się coś dowiedziałem i nie pisze tego po próżnicy.

A Conan na czym wyszedł?
Doprecyzuje bo widzę już zaczyna się czepianie na siłę. Kolekcje superbohaterkie.

W WKKM mieli zmieniać papier co chwilę?  ;D
Nie chodzi mi o zmienianie. Tylko w tym przypadku nikt nie jęczał, że jest to na kredzie.
« Ostatnia zmiana: Śr, 17 Luty 2021, 09:59:58 wysłana przez michał81 »

Online xanar

Odp: Egmont 2021
« Odpowiedź #1432 dnia: Śr, 17 Luty 2021, 10:05:29 »
A Conan to nie superhero ?
Twój komiks jest lepszy niż mój

Offline adamarluk

Odp: Egmont 2021
« Odpowiedź #1433 dnia: Śr, 17 Luty 2021, 10:33:07 »
A mnie się ten raster w trzecim Daredevilu podoba. Opowieść zyskuje bardziej mrocznego klimatu.

JanT

  • Gość
Odp: Egmont 2021
« Odpowiedź #1434 dnia: Śr, 17 Luty 2021, 10:34:15 »
W trzecim może i fajny jest ale w czwartym to masakra :)

Offline adamarluk

Odp: Egmont 2021
« Odpowiedź #1435 dnia: Śr, 17 Luty 2021, 10:47:34 »
Mój błąd, miałem na myśli czwarty :)

JanT

  • Gość
Odp: Egmont 2021
« Odpowiedź #1436 dnia: Śr, 17 Luty 2021, 12:57:33 »
Nie chodzi mi o zmienianie. Tylko w tym przypadku nikt nie jęczał, że jest to na kredzie.
A czemu WKKM miałaby iść na offsecie? Ile było w pierwszej 60tce starszych tytułów? Po 60tce mieli zacząć narzekąć?

WKKM też "oryginalnie" jest na kredzie a już np taki Kaznodzieja "oryginalnie" jest na offsecie a Egmont wydał na kredzie.

Po raz kolejny przyczepiłeś się byle się tylko przyczepić i to głupio i błędnie. Taki masz po prostu charakter.

A tak nawiasem mówiąc to dzisiaj jest dzień kota  8)
« Ostatnia zmiana: Śr, 17 Luty 2021, 12:59:09 wysłana przez JanT »

Offline mack3

Odp: Egmont 2021
« Odpowiedź #1437 dnia: Śr, 17 Luty 2021, 14:17:08 »
Ta kreda praktycznie wszędzie to jest jedna z najbardziej wkurzających rzeczy w Egmont.
Wydaje mi się, że znaczenie ma też jaka kreda jest użyta (jako najbardziej skrajne mozna sobie porównać kredę w komiksach Studia Lain - ja nie lubię - z kredą w Batman Noir, zupełnie inny papier). Może gdyby w takim Swamp Thing (do którego ciągle wracam jako przykładu źle uzytego papieru) był inny rodzaj kredy to by tak nie raziło. A mam wrażenie, że oni do wszystkiego ładują to samo. No ok, do wszystkiego HC, bo chyba Marvel Now mają inny papier (ale też wydaje mi się, że do europejskich komiksó dają kredę fajniejszą, taką bardziej matową, stonowaną). No fajnie, ja rozumiem, korpo i te sprawy, ale może do tego ułamka, kilku tytułów w ciągu roku da się podejśc trochę bardziej oddzielnie i poświęcić im trochę więcej czasu.

Zresztą dobry offset jest droży od kredy. Na pewno komiksy byłby by droższe.
A może dobra kreda jest droższa od dobrego offsetu? Tak można porównywać prawie bez końca. Na końcu mamy wyciagnąć najbardziej wypasiony rodzaj kredy i najbardziej wypasiony rodzaj offsetu i porównać ceny ;)

Na pewno komiksy byłby by droższe.
Po pierwsze dla mnie w żadnym wypadku nie musiałby to być papier grubości tego w Niezwyciężonym. Mam wrażenie, że w niektórych komiksach każdy offset (niekoniecznie wypasiony) byłby lepszy od standardowej kredy ładowanej do wszystkiego.
Po drugie, jak już pisałem wcześniej kwestia zmiany papieru w Superhero dotyczy - jak dla mnie - marginesu marginesu tytułów. Do policzenia na palcach jednej ręki w ciągu roku.

Przykład z kolekcją jest dla mnie absolutnie nieadekwatny. Porównywanie orzechów z jabłkami.

A mnie się ten raster w trzecim Daredevilu podoba. Opowieść zyskuje bardziej mrocznego klimatu.
Po części się zgadzam. Te kolory są tak zepsute, że oczy bolą, ale przez to wszystko jest ciemniejsze i rzeczywiście ma bardziej mroczny klimat. Dla mnie absolutnie nie rekompensuje to pikselozy (szczególnie na dużych kadrach), która niestety bije po oczach, ale zgadzam się, że jest to jakiś tam mały plus.
Myślę, że jest to główny powód, dla którego (jak napisałem wczoraj) w sumie, mimo swoich mankamentów najbardziej podoba mi się wersja TM-Semica - właśnie za ten mroczny klimat uzyskany poprzez taki, a nie inny papier. I tak, ja wiem, że ten komiks nawet w swoim pierwszym wydaniu w USA był na kredzie (aczkolwiek jak na szybko zerknąłem na youtuba to wydaje mi sie, że kolory były właśnie w ciemniejszej tonacji niż nasze wydanie w Superbohaterach Marvela), więc on był - jak rozumiem - tworzony z myślą o kredzie - ale mimo to, wersja na Semicowym offsecie ma w sobie dodatkowe coś.

Trochę podobnie jak Zabójczy Żart. Mam wydanie w oryginalnych kolorach na kredzie (po angielsku, choć ta kreda jest tam słaba, może na lepszej kredzie wyglądałoby to lepiej), z tego co pamiętam już pierwsze wydanie po angielsku też było na kredzie, a dużo bardziej podoba mi się klimatyczna wersja z Semica na "kiepskim" papierze (z wersją Egmontu trudno porównać, bo tam jest zupełnie inne kolorowanie - moim zdaniem akurat fajnie pasuje do kredy).
« Ostatnia zmiana: Śr, 17 Luty 2021, 14:22:23 wysłana przez mack3 »

Offline michał81

Odp: Egmont 2021
« Odpowiedź #1438 dnia: Śr, 17 Luty 2021, 14:37:46 »
Mam wrażenie, że w niektórych komiksach każdy offset (niekoniecznie wypasiony) byłby lepszy od standardowej kredy ładowanej do wszystkiego.
Nie każdy.

A może dobra kreda jest droższa od dobrego offsetu?  Tak można porównywać prawie bez końca. Na końcu mamy wyciagnąć najbardziej wypasiony rodzaj kredy i najbardziej wypasiony rodzaj offsetu i porównać ceny
Akurat ceny papieru można łatwo znaleźć w necie. Możesz sobie porównać, jeśli tego nie wiesz. I mówię to jak najbardziej serio.

Przykład z kolekcją jest dla mnie absolutnie nieadekwatny.
Dlaczego? Wystarczy przywołać tu Weapon X i tego jak "pięknie" wyszły kolory na kredzie. Ja nie mówię o wszystkich pozycjach z kolekcji, a tylko o tych starszych, które też oryginalnie były drukowane na innym papierze jak przytaczana ciągle Saga Potwora z Bagien. Nawalanie jednego wydawcy, że drukuje na kredzie, zapominając, że podobnie drukują inni, to trochę nie fair w stosunku do niego. Cały czas oczywiście mówi o komiksach z superbohaterami.


« Ostatnia zmiana: Śr, 17 Luty 2021, 15:43:42 wysłana przez michał81 »

JanT

  • Gość
Odp: Egmont 2021
« Odpowiedź #1439 dnia: Śr, 17 Luty 2021, 15:32:46 »
Nawalanie jednego wydawcy, że drukuje na kredzie, zapominając, że podobnie drukują inni, to trochę nie fair w stosunku do niego.
Jacy inni? NSC? Timof? KG? Przykład z Hachette jest nietrafiony. Porównaj też procentowo ile Egmont drukuje na kredzie a ile na offsecie z innym wydawcami i w takim porównaniu nawet przegrywa z Hachette. Inni wydawcy wydają prawie zawsze na takim papierze jak w oryginale a Egmont praktycznie zawsze na kredzie.
Kolejna głupota której bronisz obracając kota :)

Ja nie mówię o wszystkich pozycjach z kolekcji, a tylko o tych starszych, które też oryginalnie były drukowane na innym papierze
Nie chodzi mi o zmienianie.
To w końcu o co ci chodzi? USUNIĘTE PRZEZ MODERATORA
« Ostatnia zmiana: Śr, 17 Luty 2021, 17:02:27 wysłana przez stachel »