Autor Wątek: Egmont 2021  (Przeczytany 637291 razy)

0 użytkowników i 4 Gości przegląda ten wątek.

Offline HugoL3

Odp: Egmont 2021
« Odpowiedź #3930 dnia: Wt, 04 Styczeń 2022, 20:45:33 »
To chyba nie problem. Znamy wyniki sprzedaży gazet w Polsce bądź komiksów w USA.

Offline Kadet

Odp: Egmont 2021
« Odpowiedź #3931 dnia: Wt, 04 Styczeń 2022, 22:00:12 »
Właśnie dlatego nasze wydawnictwa nie podają tych wartości, że to wg nich byłby dla nich problem.
Proszę o wsparcie i/lub udostępnienie zbiórki dla dziewczynki z guzem mózgu: https://www.siepomaga.pl/lenka-wojnar - PILNE!

Dzięki!

Online Castiglione

Odp: Egmont 2021
« Odpowiedź #3932 dnia: Wt, 04 Styczeń 2022, 22:52:42 »
No ale tak na logikę, po co konkurencji podpowiadać, w jakie nakłady iść, jakich autorów/gatunki/tytuły/rodzaje wydań wybierać?

Offline misiokles

Odp: Egmont 2021
« Odpowiedź #3933 dnia: Wt, 04 Styczeń 2022, 23:00:02 »
Żadna to podpowiedź. Kulturze Gniewu nic po wiedzy w ilu egzemplarzach schodzą Thorgale Egmontowi :)

Offline turucorp

Odp: Egmont 2021
« Odpowiedź #3934 dnia: Wt, 04 Styczeń 2022, 23:00:19 »
No ale tak na logikę, po co konkurencji podpowiadać, w jakie nakłady iść, jakich autorów/gatunki/tytuły/rodzaje wydań wybierać?
Sugerujesz, że np. Francuzi są biznesowymi idiotami, bo bardzo precyzyjnie ujawniają co roku takie informacje? Najlepsze, że tam Egmont nie robi z tego problemu.

Online Castiglione

Odp: Egmont 2021
« Odpowiedź #3935 dnia: Wt, 04 Styczeń 2022, 23:20:31 »
Sugeruję, że hipotetyczny wydawca inaczej kształtuje swoją ofertę, kiedy tylko sobie gdybamy, a inaczej, gdy ma przed oczami całe know-how lidera rynku.

Offline turucorp

Odp: Egmont 2021
« Odpowiedź #3936 dnia: Wt, 04 Styczeń 2022, 23:28:03 »
Sugeruję, że hipotetyczny wydawca inaczej kształtuje swoją ofertę, kiedy tylko sobie gdybamy, a inaczej, gdy ma przed oczami całe know-how lidera rynku.

Ale z czysto praktycznego punktu widzenia, większość rodzimych wydawców komiksów nie potrzebuje żadnego know-how od "lidera rynku", bo działają na innych zasadach. Jednym liczącym się elementem wspólnym jest fakt wydawania komiksów. A o tym, że Egmont wydaje komiksy, wiedzą chyba wszyscy zainteresowani  :D

Online Castiglione

Odp: Egmont 2021
« Odpowiedź #3937 dnia: Wt, 04 Styczeń 2022, 23:42:07 »
Do momentu, kiedy ktoś nie zapragnie takiej wiedzy wykorzystać.

A nie trzeba wiele wyobraźni, żeby znaleźć mnóstwo zastosowań. Przykładowo jakiś duży wydawca książkowy, który zastanawia się czy może nie warto wejść w ten segment ma przed sobą gotowy plan działania, zna wyniki, wie w jakiego typu tytuły iść, na czym wtopi, jakie dać nakłady, jaki rodzaj wydania najlepiej się sprzeda. Któryś większy konkurent (nie wiem, choćby NSC) może chcieć coś podebrać. Czy po prostu jakiś tytuł pozytywnie się wyróżni i nawet ci mniejsi wydawcy widząc trend mogą w tej chwili próbować wydać coś podobnego lub np. inny tytuł tego samego autora, który normalnie wydałby Egmont.
« Ostatnia zmiana: Wt, 04 Styczeń 2022, 23:44:31 wysłana przez Eguaroc »

Offline HugoL3

Odp: Egmont 2021
« Odpowiedź #3938 dnia: Wt, 04 Styczeń 2022, 23:53:10 »
Nie przekonuje mnie taka argumentacja. W czasach gdy wiemy ile osób obejrzało mecz transmitowany na konkretnym kanale TV, ile subskrypcji ma platforma streamingowa i ile kopii gry zostało sprzedanych wydaje mi się, że informowanie grubo po fakcie o tym ile tych KiK zostało sprzedanych nie zmieni sytuacji na rynku komiksowym.
Oczywiście Egmont ani żadne inne wydawnictwo nie ma takiego obowiązku, ale orientacyjne liczby byłyby mile widziane.
W innym wątku (ceny i nakłady komiksów) trwała długa rozmowa o tym ile może liczyć klientela wydawnictw komiksowych i jakie mogą być nakłady. Nie chciałbym dublować wątku w innym temacie. Ja z czystej ciekawości chciałbym wiedzieć czy lepiej sprzedaje się Marvel czy DC w Polsce. Klasyka superhero czy nowości. To samo tyczy się oczywiście innych kategorii.

Offline turucorp

Odp: Egmont 2021
« Odpowiedź #3939 dnia: Śr, 05 Styczeń 2022, 00:10:59 »
Do momentu, kiedy ktoś nie zapragnie takiej wiedzy wykorzystać.
Ale, ponownie przywołam rynek znad Sekwany, tam pływają znacznie większe rekiny i jakoś bez problemu ujawniają wszystkie tego typu dane.
Co, moim zdaniem, kluczowe, błędem jest postrzeganie wydawcy pokroju Egmontu, jako lidera otoczonego konkurencją.
W żadnej innej branży nie zestawiasz lokalnego oddziału wielkiego korpo, który w dodatku mocno dominuje na rynku, z krajowymi rzemieślnikami i średniej wielkości płotkami, które najczęściej uzupełniają ofertę największego gracza, korzystając  jego obecności.
Na konkretnym przykładzie, np. kiedy Nurek, znający Egmont od podszewki, przeszedł do Muchy, to co? Wniósł (pomijając to co wyniósł  :D) we "wianie" informacje o poziomie sprzedaży i nakładach Thorgala i Sandmana? Po co?
Sadzisz, że PCA nie zna nakładów komiksów Rosińskiego czy Loisela w Egmoncie?
Że NSC potrzebuje informacji o warunkach obecności Egmontu w Empikach? I że czekają na oficjalne wyniki sprzedażowe, żeby przelicytować Egmont w staraniach o licencje?
Że Amber czy Prószyński też czają się na przejęcie licencji, jeśli tylko dostaną wyniki sprzedaży komiksów w Egmoncie?
Wydawało mi się, że dzisiaj już udało się ustalić na forum, że to ja jestem naiwny  :o


Offline Kot Tip-Top

Odp: Egmont 2021
« Odpowiedź #3940 dnia: Śr, 05 Styczeń 2022, 02:30:10 »
Planujesz tak samo z tym niedawno wydanym Dr Strange'm? :)
Tak tylko wtrącę, że mi się szalenie te tomiszcze podobało i czytało się przyjemnie  ;D

Offline Bazyliszek

Odp: Egmont 2021
« Odpowiedź #3941 dnia: Śr, 05 Styczeń 2022, 06:18:17 »
@UP
Oryginalne historie Ditko i Lee łączące się z powstaniem Dr Strange'a muszą byc fajne. :)

Sugerujesz, że np. Francuzi są biznesowymi idiotami, bo bardzo precyzyjnie ujawniają co roku takie informacje? Najlepsze, że tam Egmont nie robi z tego problemu.

Bo tam jest inne kierownictwo oddziału. ;) W Polsce od zawsze nikt nie ujawniał swoich nakładów i nie podawał ich do publicznej informacji. Nie wiem czemu u nas jest taka tajność, podczas gdy jest to jawne w innych krajach, ale to jest stała cecha naszego rynku od lat 90-tych.

Offline kas1

Odp: Egmont 2021
« Odpowiedź #3942 dnia: Śr, 05 Styczeń 2022, 09:27:50 »
Jest jedna, podstawowa różnica. Oni produkują komiksy a u nas głównie kupuje się  licencje na gotowy produkt biorąc pod uwagę publikowane przez nich wyniki sprzedaży.

Offline turucorp

Odp: Egmont 2021
« Odpowiedź #3943 dnia: Śr, 05 Styczeń 2022, 09:39:14 »
Oni produkują komiksy a u nas głównie kupuje się  licencje na gotowy produkt biorąc pod uwagę publikowane przez nich wyniki sprzedaży.

Co, moim zdaniem, jeszcze wyraźniej podkreśla absurdalność tej sytuacji  :o

Offline misiokles

Odp: Egmont 2021
« Odpowiedź #3944 dnia: Śr, 05 Styczeń 2022, 10:05:18 »
W segmencie książek w Polsce działa model BookScan. Nie mam pojęcia jakie modele działają w innych krajach, ale ten polega na:

Panel BookScan Polska Nielsena działa w kanale księgarskim w Polsce od lipca 2018 roku. Pokrywa mniej więcej 10-15 proc. rynku księgarskiego (sieci księgarskie oraz księgarnie internetowe). Dane do Bookscan Polska dostarcza około 250 księgarń stacjonarnych (BookBook, Bookszpan, Książnica Polska, Między Kartkami, Świat Książki) i dwie księgarnie online (Taniaksiazka.pl i Swiatksiazki.pl). Łącznie w tym kanale Nielsen obserwuje około 13 mln transakcji rocznie, gdzie średnia cena detaliczna książki drukowanej wynosi około 25 zł brutto.

Model Bookscan jest ten sam w 11 krajach: informacje pochodzą z kas fiskalnych, badany jest popyt krajowy (eksport książek nie jest analizowany) i rynek nabywcy indywidualnego (sprzedaż b2b do bibliotek, szkół etc. nie wchodzi do zestawień). Dodatkowo Nielsen w Polsce posiada dane o sprzedaży w kanale „sieci handlowych” (sieci marketów, dyskontów, kiosków czy stacji benzynowych), przy czym obecnie sprzedaż z tego kanału nie jest łączona z panelem księgarskim i nie wchodzi do prezentowanych tu zestawień.


Dzięki temu opublikowano rankingi najlepiej się sprzedających książek w 2020 https://rynek-ksiazki.pl/aktualnosci/najlepiej-sprzedajace-sie-tytuly-2020/ (przy czym cały czas trzeba pamiętać, że nakład =/= ilość sprzedanych egzemplarzy).