Autor Wątek: Egmont 2020  (Przeczytany 621946 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline parsom

Odp: Egmont 2020
« Odpowiedź #525 dnia: Nd, 16 Luty 2020, 16:55:34 »
Mam wrażenie, że w Polsce jest coś nie halo z dystrybucją komiksów przez kioski.

Aktualnie problem jest taki, że kiosków jest coraz mniej.

Kapral

  • Gość
Odp: Egmont 2020
« Odpowiedź #526 dnia: Nd, 16 Luty 2020, 17:22:31 »
Słusznie. No i są w różnych sieciach i u różnych dystrybutorów. W efekcie komiksy trafiają tylko w niektóre miejsca. Ale to i tak lepiej niż księgarnie, bo tam komiksy w ogóle nie docierają :)

Offline Gazza

Odp: Egmont 2020
« Odpowiedź #527 dnia: Nd, 16 Luty 2020, 20:16:37 »
Problem nie leży IMO w dystrybucji tylko w słabej sprzedaży. Dystrybucja jest jaka jest (dobra?), ale rynek czytelniczy zamiera. Komiksiarzy jest garstka. Statystyczny Kowalski pewnie nie czyta i nie kupuje (prasy, książek, a tym bardziej komiksów), jego pociechy wolą komórki, socjal media, laptopa.
Księgarnie czy kioski zamawiają od dystrybutorów to co się sprzedaje a nie zbiera kurz na regałach. Katalogi dystrybutorów czy hurtowni są takie same dla wszystkich. Kto z forumowiczów kupuje regularnie w stacjonarnych, a nie internetowych sklepach? Nie ma się co dziwić, że być może SWK jako dwumiesięcznik już nie ma racji bytu.
Kioski padają bo stoiska z prasą są wszędzie - na stacjach benzynowych, w Żabkach czy marketach. Kiedyś były tylko kioski, dziś się to zmieniło. Komiksy "docierają" do księgarń, ale księgarze ich nie zamawiają bo teraz żyją z podręczników, Bondy, Tokarczuk albo poradników Lewandowskiej czy "biografii" takich tuzów jak Wojewódzki.

Kapral

  • Gość
Odp: Egmont 2020
« Odpowiedź #528 dnia: Nd, 16 Luty 2020, 20:32:50 »
Kiedyś krążyła taka wersja, że księgarzom (czy hurtownikom) nie chciało się trzymać komiksów, bo musieliby do komputerów wprowadzić kilka nowych wydawnictw. Nie wiem ile w tym prawdy, ale najprostsze i najgłupsze wyjaśnienia okazują się zazwyczaj trafne :D

Offline Pawel.M

Odp: Egmont 2020
« Odpowiedź #529 dnia: Nd, 16 Luty 2020, 20:54:50 »
Kto z forumowiczów kupuje regularnie w stacjonarnych, a nie internetowych sklepach?
Ja :) Dokładniej w pięciu sklepach - komiksy w poznańskim KIK, tzw. tanią książkę w również poznańskich 3telnia i TakCzytam, a książki naukowe w księgarni PWN przy Mielżyńskiego oraz w księgarni UAM przy Fredry. Sporadycznie kupię coś w innych księgarniach.

Procentowo to wychodzi bardzo różnie, ale co miesiąc coś tam ze stacjonarnych wpada - w styczniu na 27 pozycji tylko dwie ze sklepów stacjonarnych, ale w grudniu stacjonarnie kupiłem 13 pozycji - internetowo 14.

Offline PJP

Odp: Egmont 2020
« Odpowiedź #530 dnia: Nd, 16 Luty 2020, 21:26:20 »
Cytuj
bo stoiska z prasą są wszędzie - na stacjach benzynowych, w Żabkach czy marketach
Akurat Żabka nie jest najlepszym przykładem, bo często w nich ilość prasy w prasie jest jak na lekarstwo. Podobnie rzecz ma się z niektórymi marketami. W stacjonarnych widziałem komiksy ale z reguły są to w 90% pozycje Egmontu (głównie dla dzieci i trykoty). Szczerze mówiąc straciłem sentyment do stacjonarnych jak parę razy wracałem z ciekawości na zasadzie "dam zarobić swojakom" i obsługa klienta albo była licha albo traktowali mnie z buta (człeka, który nie jakieś lata świetlne temu zostawił u nich kupę kasy i miał jakieś dziwne złote karty).
« Ostatnia zmiana: Nd, 16 Luty 2020, 21:29:39 wysłana przez PJP »

Offline Szysza32

Odp: Egmont 2020
« Odpowiedź #531 dnia: Nd, 16 Luty 2020, 23:09:11 »
Akurat jeśli chodzi o Star Wars, to obwinianie Egmontu jest szczególnie śmieszne, biorąc pod uwagę, że "Legendarne" TPBki wydawali regularnie co miesiąc-dwa, a dopiero wtedy weszła kolekcja od DeAgostini, która zmusiła Egmont do unikania wydawania dubli. Nowy kanon to inna sprawa.

Poza tym wydaje mi się, że z dystrybucją SWK wielkiego problemu nie było - każdego numeru widziałem po kilka kopii w każdym Empiku w jakim byłem, a kioski i spożywczaki to akurat chyba z reguły nie miały (przynajmniej ja się nie spotkałem).

Offline Antari

Odp: Egmont 2020
« Odpowiedź #532 dnia: Pn, 17 Luty 2020, 09:59:04 »
No ale właśnie o nowy kanon chodzi. Jeżeli chodzi o licencje to Disney ma zarówno Marvela jak i Star Wars więc podejrzewam, że nie będzie tu znaczących dysproporcji. Nie upatrywał bym tutaj problemu. 

Moim zdaniem argument, "że się nie sprzedaje", jest analogiczny do tego, który stosowano w latach po 2000 gdy miał być 1 Batman rocznie, a Marvela nie będzie "bo się nie sprzedaje". Nagle okazało się, że można sprzedawać znacznie więcej i obecnie mamy rynek tak rozwinięty, że Egmont leci autorami prezentując mało znane postacie, a i tak się sprzedaje. I opłaca się drukować nawet małe nakłady dla komiksowych zapaleńców. A jak było z Mignolaverse? Też pamiętam argument, że nie będzie porządnego wydania Hellboy'a, bo się nie sprzedaje na tyle. Nagle okazało się, że można w błyskawicznym czasie wydać całą serię oraz ogromną ilość BBPO w HC. Jeszcze pewnie doczekamy Abe Sapiena. Wiele czynników może decydować o tym, że sprzedaż jest niezadowalająca ale sam poziom sprzedaży nie powinien być czynnikiem decydującym bo można go kształtować. To, że nie ma nie znaczy, że nie może być dobrej sprzedaży. Potencjał jest. Moim zdaniem przede wszystkim negatywnie może wpływać kanał dystrybucji - kiosk, do których dostęp jest obecnie utrudniony. Star Wars Komiks za wyjątkiem Bonito i Aros nie jest raczej dostępny w dyskontach online, tych z których ludzie najczęściej korzystają, a jeżeli coś jest to są to starocie. Następny czynnik - częstotliwość wydawania i dobór tytułów. Czy ukazał się jakiś run w całości w ramach SWK, czy były to losowe wycinki różnych historii? Dalej - forma wydawnicza. Nie każdemu odpowiada budżetowa jakość, gdzie po kilku czytaniach można sobie to pisemko wsadzić nie powiem gdzie. A na półce raczej się takich pisemek nie postawi. Aby zarobić trzeba zainwestować tak jak w Marvela musiał Egmont zainwestować aby teraz móc do woli doić klientów, tak samo powinien zrobić z marką Star Wars. I co ciekawe można by przeciągnąć sporą część trylociarzy na jasną stronę mocy. Ja do niedawna nie tykałem komiksów z SW, ale spróbowałem i okazało się, że gatunkowo jest bardzo podobnie. Był potencjał to zrobić na fali premier nowej trylogii (pozytywnie czy negatywnie ważne że się mówiło, a w sklepach był merch) i bardzo dobrego Mando (drugi sezon na jesień 2020). Tak jak mówię, powinni wyciszyć SWK i zacząć wydawać nowy kanon w formie tpb ze skrzydełkami jak Marvel Now.
« Ostatnia zmiana: Pn, 17 Luty 2020, 10:01:05 wysłana przez Antari »

Offline michał81

Odp: Egmont 2020
« Odpowiedź #533 dnia: Pn, 17 Luty 2020, 10:01:50 »
Tak jak mówię, powinni wyciszyć SWK i zacząć wydawać nowy kanon w formie tpb ze skrzydełkami jak Marvel Now.
Czyli coś co się nie sprzedaje, powinni sprzedawać jeszcze drożej?  :o

Offline Antari

Odp: Egmont 2020
« Odpowiedź #534 dnia: Pn, 17 Luty 2020, 10:07:49 »
Czyli coś co się nie sprzedaje, powinni sprzedawać jeszcze drożej?  :o

Sprecyzuj "coś", bo chyba nie zrozumiałeś całości posta. A Marvel i DC się sprzedaje? To czemu zamykają nierentowne serie? Nie powinni skończyć z Marvelem i DC? Tak samo ze SW są pozycje lepiej się sprzedające i gorzej. Pewnie taki Vader lepiej by się sprzedawał niż Ewoki i Droidy. Ale zamykanie całości Star Wars jest bez sensu. Trzeba zmienić strategię i umieć dostrzec potencjał tej marki. No ale ok, jak widzisz rozwiązanie tej sytuacji i zwiększenie sprzedaży w ograniczeniu wydawania do 4 pozycji rocznie to winszuję.
« Ostatnia zmiana: Pn, 17 Luty 2020, 10:09:58 wysłana przez Antari »

Offline isteklistek

Odp: Egmont 2020
« Odpowiedź #535 dnia: Pn, 17 Luty 2020, 10:20:32 »
Można mówić, że coś się nie sprzedaje i zamykać serię, czy kończyć, bo sprzedaż jest słaba i na tym zakończyć temat. Wydawnictwo może też się zastanowić, czy samo nie dołożyło ręki do tej słabej sprzedaży, bo jeżeli spojrzeć na sprzedaż DC w Polsce, to ATOM, czy MVM sprzedają całkiem sporo z segmentu DC. Podobnie może być z innymi markami. Strategia jak najtaniej, jak najwięcej na dłuższą metę się nie sprawdza.

Kapral

  • Gość
Odp: Egmont 2020
« Odpowiedź #536 dnia: Pn, 17 Luty 2020, 10:21:07 »
Czyli coś co się nie sprzedaje, powinni sprzedawać jeszcze drożej?  :o

Oczywiście. Napisać na okładce "Mistrzowie Komiksu", dać twardą oprawę, walnąć cenę 100 zł i tysiąc wariatów to kupi :)

Offline michał81

Odp: Egmont 2020
« Odpowiedź #537 dnia: Pn, 17 Luty 2020, 10:21:49 »
@Antari Po pierwsze nie kończą SWK, zmniejszają częstotliwość, to nie tak jak urwanie serii DC Odrodzenie.
Po drugie (bo chyba nie czytasz SWK) są dwie główne serię w nim wydawane, czyli Star Wars i Vader. Jeśli one się nie sprzedają to co ty chcesz więcej? Mini serii? Były jak widać miały gorszą sprzedaż. Doctor Aphra oraz Poe Dameron chyba też się nie przyjęły. Tam nie ma nic więcej z regularnych serii w nowym kanonie. Obstawiam, że zmniejszenie częstotliwości wiąże się tylko z pozostaniem tylko przy dwóch seriach.
Trzy jak maja zmienić na droższe wydanie w obecnym momencie? Wydawać jeszcze raz to samo? Mini się nie sprzedały taniej, to jak będzie drożej to się sprzedadzą? Nie widzę, żadnej logiki w twoim argumentowaniu.
« Ostatnia zmiana: Pn, 17 Luty 2020, 10:23:28 wysłana przez michał81 »

Offline isteklistek

Odp: Egmont 2020
« Odpowiedź #538 dnia: Pn, 17 Luty 2020, 10:29:52 »
Argument z jakością jest zasadny, bo po zakupiony komiks chcesz sięgnąć kilka razy i ważne, aby on się nie rozwalił podczas czytania, czy szybko niszczył. Decydując się na zakup wiedząc, że możesz kupić tani do przeczytania, a kupić drożej do kilkukrotnego czytania wybierasz opcję, gdzie wolisz zapłacić trochę drożej niż później sam sobie sklejać pozycję.

Offline stachel

Odp: Egmont 2020
« Odpowiedź #539 dnia: Pn, 17 Luty 2020, 10:33:35 »
@michał81 Przejście na 4 numery rocznie to urwanie jakichś serii albo ogromne opóźnienia względem oryginału. W tej chwili mają rozgrzebaną główną serię (5 zbiorczych zostało), Poe Dameron (raczej 1 tom, zapowiedziany na maj), Aphra (5 tomów do wydania), Vader (1 albo 2 tomy, bo 1 tak grubego jeszcze nie było). Imo z Aphrą fani mogą się pożegnać i tą serię Egmont urwie.

Nie mówiąc o tym, że właśnie rusza kolejny Vader, Star Wars i Aphra...
« Ostatnia zmiana: Pn, 17 Luty 2020, 10:35:32 wysłana przez stachel »