Autor Wątek: Crowdfunding  (Przeczytany 54646 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline stachel

Odp: Crowdfunding
« Odpowiedź #285 dnia: So, 18 Listopad 2023, 14:42:30 »
Przy większych kampaniach polecam korzystać z kont walutowych (ja mam Revoluta) - dużo mniejsze prowizje i można trzymać pieniądze w różnych walutach.

Offline Leyek

Odp: Crowdfunding
« Odpowiedź #286 dnia: Cz, 30 Listopad 2023, 20:51:31 »
https://wspieram.to/rzezzin3

3 godziny do końca. Duuużo progów odblokowanych, już jest rekordowa wartość wsparcia.

Od 22 lajw na zakończenie zbiórki i podczas niego kolejne extra nagrody mają być wrzucane: https://fb.me/e/423U2M8fM



Cytuj
Tu Rzeźnik.
Dzisiaj ostatni dzień zbiórki. Mam w tej chwili ufundowane 364% celu. Wszyscy wspierający papierowe wydanie dostaną ode mnie:
✅96-stronicowy komiks z gościnnym występem Rafała Szłapy oraz galerią z udziałem pozostałych gości
✅24-stronicowe papierowe wydanie Nekrozina, zawierające dodatek dla dzieci Nekrozinek oraz nekrologi wspierających
✅3 naklejki
✅pocztówkę z Jelitkowa
W zasięgu ręki jest jeszcze rzeźzinowa gra planszowa oraz oryginalna ścieżka dźwiękowa do komiksu.
« Ostatnia zmiana: Cz, 30 Listopad 2023, 21:18:43 wysłana przez Leyek »

Offline Ty_draniu

Odp: Crowdfunding
« Odpowiedź #287 dnia: Nd, 03 Grudzień 2023, 12:55:48 »

Offline Leyek

Odp: Crowdfunding
« Odpowiedź #288 dnia: Nd, 03 Grudzień 2023, 15:14:07 »
@up

Ja rozumiem ekskluzywność, status autorki itd. Ale jeśli 20 min po starcie kampanii (dopiero wtedy wszedłem, pewnie znikły jeszcze wcześniej) nie ma już nagród, w ludzkich cenach, z oryginalną pracą (w tym przypadku wrysem) to jaki jest sens robienia zbiórki, jak potem ten album będzie dostępny w podobnej czy niższej nawet cenie. Spoko niech będą nagrody z oryginalnymi pracami za kilkaset euro, ale nich też będzie opcja dla "szaraczków" dostępna przez jakiś czas, a nie 10-20 min.

Offline misiokles

Odp: Crowdfunding
« Odpowiedź #289 dnia: Nd, 03 Grudzień 2023, 16:23:23 »
Sądzę, że nowe nagrody będą dorzucane przez całe 2 miesiące.

Offline Sędzia

Odp: Crowdfunding
« Odpowiedź #290 dnia: Nd, 03 Grudzień 2023, 17:37:58 »
@up

Ja rozumiem ekskluzywność, status autorki itd. Ale jeśli 20 min po starcie kampanii (dopiero wtedy wszedłem, pewnie znikły jeszcze wcześniej) nie ma już nagród, w ludzkich cenach, z oryginalną pracą (w tym przypadku wrysem) to jaki jest sens robienia zbiórki, jak potem ten album będzie dostępny w podobnej czy niższej nawet cenie. Spoko niech będą nagrody z oryginalnymi pracami za kilkaset euro, ale nich też będzie opcja dla "szaraczków" dostępna przez jakiś czas, a nie 10-20 min.

Takie nagrody zawsze znikają szybko, jeśli jest zainteresowanie danym KS, bo po one są po to, żeby znikły szybko. Bo wtedy projekt szybko osiąga próg ufundowania i dzięki temu jest promowany na głównej stronie i nawet może mieć status "Project we love" itp.

Inaczej rzecz ujmując, jeśli kogoś interesują takie rzeczy, to musi trzymać rękę na pulsie. Trudno też oczekiwać, by twórcy projektu byli w stanie zapewnić np. tysiąc wrysów, żeby każdy zainteresowany miał szansę otrzymać.

Offline Leyek

Odp: Crowdfunding
« Odpowiedź #291 dnia: Nd, 03 Grudzień 2023, 19:09:59 »
Takie nagrody zawsze znikają szybko, jeśli jest zainteresowanie danym KS, bo po one są po to, żeby znikły szybko. Bo wtedy projekt szybko osiąga próg ufundowania i dzięki temu jest promowany na głównej stronie i nawet może mieć status "Project we love" itp.

10 x 150 euro + nawet dodając na siłę 10 x 100 euro - daleko jeszcze od progu ufundowania. To jest raptem 10% jego, więc strzał w plot. Bo właśnie większa pula z wrysem spowodowałaby szybsze ufundowanie.

Inaczej rzecz ujmując, jeśli kogoś interesują takie rzeczy, to musi trzymać rękę na pulsie. Trudno też oczekiwać, by twórcy projektu byli w stanie zapewnić np. tysiąc wrysów, żeby każdy zainteresowany miał szansę otrzymać.

A kto mówi o 1000. W większości zbiórek opcja z wrysem nie ma limitu tylko jest droższa. A jak już jest limit to z 50 szt., a nie 10.

Offline Sędzia

Odp: Crowdfunding
« Odpowiedź #292 dnia: Nd, 03 Grudzień 2023, 20:05:15 »
10 x 150 euro + nawet dodając na siłę 10 x 100 euro - daleko jeszcze od progu ufundowania. To jest raptem 10% jego, więc strzał w plot. Bo właśnie większa pula z wrysem spowodowałaby szybsze ufundowanie.

A kto mówi o 1000. W większości zbiórek opcja z wrysem nie ma limitu tylko jest droższa. A jak już jest limit to z 50 szt., a nie 10.

Nie mówię, że same te 10 wrysów ma zapewnić ufundowanie, zresztą nie chodzi tylko o samo osiągnięcie szybkie ufundowania, sama dynamika w pierwszym dniu ma znaczenie dla pozycjonowania.

A jeśli chodzi o limit, to przecież nie tylko od wydawcy zależy, ale także od autora. No i pewnie w tym przypadku będzie tak jak napisał misiokles, będą dorzucać od czasu do czasu. Tylko wtedy będzie ten sam problem - jak ktoś nie śledzi, to może się znowu nie załapać.

Offline Leyek

Odp: Crowdfunding
« Odpowiedź #293 dnia: Nd, 03 Grudzień 2023, 20:21:53 »
@Sędzia
Wiesz ja nawet nie wiem czy bym wziął ten próg z wrysem, bo 150 euro to i tak jest dużo. Ale chodzi mi o sam fakt, że wsparcie sprowadza się do polowania na sekundy. Jak na bilety na koncerty i inne tego typu wynaturzenia.
Ideą Kickstartera i podobnych platform było zdobycie wsparcia przez niezależnych twórców. Jeśli korzystają z tych platform artyści/wydawcy z ugruntowaną pozycją to oczekuję, że poprzez zbiórkę otrzymam coś extra jako wspierający z wyprzedzeniem. Nawet głupi autograf. A nie coś co mogę sobie potem w sklepie kupić.

Offline Sędzia

Odp: Crowdfunding
« Odpowiedź #294 dnia: Nd, 03 Grudzień 2023, 20:33:35 »
@Sędzia
Wiesz ja nawet nie wiem czy bym wziął ten próg z wrysem, bo 150 euro to i tak jest dużo. Ale chodzi mi o sam fakt, że wsparcie sprowadza się do polowania na sekundy. Jak na bilety na koncerty i inne tego typu wynaturzenia.
Ideą Kickstartera i podobnych platform było zdobycie wsparcia przez niezależnych twórców. Jeśli korzystają z tych platform artyści/wydawcy z ugruntowaną pozycją to oczekuję, że poprzez zbiórkę otrzymam coś extra jako wspierający z wyprzedzeniem. Nawet głupi autograf. A nie coś co mogę sobie potem w sklepie kupić.

Jako weteran Kickstartera mogę powiedzieć tyle, że jeśli taka była idea KS, to dawno temu i nieprawda (a i ja się nie do końca zgadzam z takim postawieniem sprawy). W większości przypadków nie ma czegoś extra, choć inna sprawa, że często nie da się kupić potem w sklepie.

Offline Leyek

Odp: Crowdfunding
« Odpowiedź #295 dnia: Nd, 03 Grudzień 2023, 20:38:22 »
@Sędzia
Wszystkie projekty komiksowe jakie wspierałem na KS czy wspieram.to oferowały coś ekstra. Nieraz trzeba było oczywiście dopłacić, nieraz za osiągnięcie danego progu procentowego. Nie zawsze było to coś wielkiego, ale zawsze coś dzięki czemu mogłeś się poczuć "wyróżniony". Planszówek akcje wsparcia też zawsze dają bonusy (teoretycznie) niedostępne potem w sprzedaży.
To jest brzydko nazywając wymiana, wspierasz zanim coś fizycznie istnieje to w zamian dostajesz coś niedostępnego dla "zwykłych" kupujących po premierze. Tak jak w prenumeracie. Płacisz z góry dostajesz taniej plus często jeszcze jakiś bonus (np. ksiązka w przypadku Nowej Fantastyki czy Świata wiedzy).

Offline Sędzia

Odp: Crowdfunding
« Odpowiedź #296 dnia: Nd, 03 Grudzień 2023, 20:45:09 »
@Sędzia
Wszystkie projekty komiksowe jakie wspierałem na KS czy wspieram.to oferowały coś ekstra. Nieraz trzeba było oczywiście dopłacić, nieraz za osiągnięcie danego progu procentowego. Nie zawsze było to coś wielkiego, ale zawsze coś dzięki czemu mogłeś się poczuć "wyróżniony". Planszówek akcje wsparcia też zawsze dają bonusy (teoretycznie) niedostępne potem w sprzedaży.
To jest brzydko nazywając wymiana, wspierasz zanim coś fizycznie istnieje to w zamian dostajesz coś niedostępnego dla "zwykłych" kupujących po premierze. Tak jak w prenumeracie. Płacisz z góry dostajesz taniej plus często jeszcze jakiś bonus (np. ksiązka w przypadku Nowej Fantastyki czy Świata wiedzy).

Właśnie sprawdziłem i na samym KS wsparłem ponad 1000 projektów. I podtrzymuję swoją wypowiedź - nie ma reguły, że coś się extra należy. W większości przypadków mógłbym kupić później w sklepie to co wsparłem. Pytanie, czy w ogóle by się ukazało.

edit: choć gwoli uczciwości, większość tego co wspieram na KS to rpgi
« Ostatnia zmiana: Nd, 03 Grudzień 2023, 20:46:59 wysłana przez Sędzia »

Offline Leyek

Odp: Crowdfunding
« Odpowiedź #297 dnia: Nd, 03 Grudzień 2023, 20:52:37 »
Dobra Ty masz takie podejście, ja inne, nie będę Cię przekonywał, bo to bez sensu.
Nie da się jednak ukryć, że w tym przypadku zbiórka dotyczy albumu, za którym stoi duży (jak na nasze warunki) wydawca i który tak czy inaczej się ukaże. Kupowanie go na zbiórce w tym przypadku ma mało sensu (dla Polaków, bo dla obcokrajowców możliwe, że to najłatwiejsza i najlepsza opcja zakupu). No chyba, że kogoś kręcą printy wtedy jest to jakaś opcja.

Offline kenji

Odp: Crowdfunding
« Odpowiedź #298 dnia: Śr, 03 Styczeń 2024, 10:02:30 »

Offline Leyek

Odp: Crowdfunding
« Odpowiedź #299 dnia: Wt, 02 Kwiecień 2024, 20:48:48 »