Autor Wątek: Co czytać? - Pytania i wątpliwości nowego "komiksiarza"  (Przeczytany 10567 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline misiokles

Odp: Co czytać? - Pytania i wątpliwości nowego "komiksiarza"
« Odpowiedź #30 dnia: Nd, 16 Czerwiec 2019, 00:07:08 »
Jak ci pasuje. Jak znasz dobrze angielski to możesz śmiało iść w oryginalne wydania.

Offline adamarluk

Odp: Co czytać? - Pytania i wątpliwości nowego "komiksiarza"
« Odpowiedź #31 dnia: Nd, 16 Czerwiec 2019, 00:25:50 »
Jeśli możesz wspieraj rodzimych wydawców.

Offline NiKONmm

Odp: Co czytać? - Pytania i wątpliwości nowego "komiksiarza"
« Odpowiedź #32 dnia: Nd, 16 Czerwiec 2019, 09:07:29 »
Sa w ogole jakies roznice miedzy tymi wydaniami?
Czy posidajac kolekcje angielska mozna sie spodziewac wieszego zainteresowania w przyszlosci orze potencjanych kupcow etc.? Nie ukrywajmy, ze oprocz super zabawy, komiksy to tez dosc fajna inwestycja ;)

Offline gabor2

Odp: Co czytać? - Pytania i wątpliwości nowego "komiksiarza"
« Odpowiedź #33 dnia: Nd, 16 Czerwiec 2019, 10:33:02 »
Sa w ogole jakies roznice miedzy tymi wydaniami?
Czy posidajac kolekcje angielska mozna sie spodziewac wieszego zainteresowania w przyszlosci orze potencjanych kupcow etc.? Nie ukrywajmy, ze oprocz super zabawy, komiksy to tez dosc fajna inwestycja ;)
No nie będziesz rekinem biznesu, jeśli planujesz inwestować w komiksy.

Offline NiKONmm

Odp: Co czytać? - Pytania i wątpliwości nowego "komiksiarza"
« Odpowiedź #34 dnia: Nd, 16 Czerwiec 2019, 23:25:11 »
Hahahah... wiadomo, że to nie jest jakaś stu procentowa inwestycja ale nie raz pojawiały się informacje o egzemplarzach które były licytowane za dość duże sumy. Na dzień dzisiejszy to żadna inwestycja ale powiedzmy, za 50-60 lat może niektóre z tych komiksów dzisiejszych będą białymi krukami, pewnie nie za mojego życia ;)
Dlatego pytam też miedzy innymi o te wersje językowe.

Offline Damballa

Odp: Co czytać? - Pytania i wątpliwości nowego "komiksiarza"
« Odpowiedź #35 dnia: Pn, 17 Czerwiec 2019, 01:16:23 »
Omnibusy i deluxe, czyli OHC, to na ogół dobra inwestycja. Wszystko inne, to raczej przewaznie "makulatura". Chociaz zdarzają się wyjątki

Offline NiKONmm

Odp: Co czytać? - Pytania i wątpliwości nowego "komiksiarza"
« Odpowiedź #36 dnia: Pn, 17 Czerwiec 2019, 07:42:05 »
Omnibusy i deluxe, czyli OHC, to na ogół dobra inwestycja. Wszystko inne, to raczej przewaznie "makulatura". Chociaz zdarzają się wyjątki

Nowe pojecia... moge prosic o wyjasnienie? Deluxe to wiem, ze Dc wypiszcza ale pozotale pojecia sa dla mnie kompletnie obce

Offline nori

Odp: Co czytać? - Pytania i wątpliwości nowego "komiksiarza"
« Odpowiedź #37 dnia: Pn, 17 Czerwiec 2019, 08:09:20 »
NiKONmm, kiedyś popełniłem parę wpisów ogólnie o komiksie superhero, jeżeli Ci się przyda, prosze bardzo:
Komiks Superbohaterski w Polsce – wstęp
Komiks Superbohaterski w Polsce – Narodziny bohaterów
Aktualna sytuacja na rodzimym rynku, czyli wielki Boom końca 2016 roku
Hachette Polska: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela
Komiks Superbohaterski w Polsce – Supremacja Egmontu
Komiks Superbohaterski w Polsce – Mucha Comics

Cykl planuję kontynuować, teraz powstaje notka podsumowująca Hachette, a od czasu do czasu pojawiają się przewodniki jak czytać: obecnie Marvel Now, reszta... jak sam przeczytam. :)
8studs blog o klockach LEGO, komiksach i filmach.

Offline NiKONmm

Odp: Co czytać? - Pytania i wątpliwości nowego "komiksiarza"
« Odpowiedź #38 dnia: Pn, 17 Czerwiec 2019, 13:54:36 »
NiKONmm, kiedyś popełniłem parę wpisów ogólnie o komiksie superhero, jeżeli Ci się przyda, prosze bardzo:
Komiks Superbohaterski w Polsce – wstęp
Komiks Superbohaterski w Polsce – Narodziny bohaterów
Aktualna sytuacja na rodzimym rynku, czyli wielki Boom końca 2016 roku
Hachette Polska: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela
Komiks Superbohaterski w Polsce – Supremacja Egmontu
Komiks Superbohaterski w Polsce – Mucha Comics

Cykl planuję kontynuować, teraz powstaje notka podsumowująca Hachette, a od czasu do czasu pojawiają się przewodniki jak czytać: obecnie Marvel Now, reszta... jak sam przeczytam. :)

Dzięki
Pochłonięte! Bardzo fajnie się czytało. :) Ale nadal nie wiem czy iść anglojęzyczne czy w polsko. Deluxy pewnie bedę kupować anglojęzyczne, o ile w ogóle zaczne. Na star batman z New52 i niektóre tomy z Marvela NOW, później zobaczę czy bedę chciał poznawać innych bohaterów z tej serii. ;)

Offline nori

Odp: Co czytać? - Pytania i wątpliwości nowego "komiksiarza"
« Odpowiedź #39 dnia: Pn, 17 Czerwiec 2019, 17:39:41 »
Chyba nie ma tutaj idealnej receptury, i wszystko zależy od prywatnych preferencji, oraz oczywiście znajomości języka. Jeżeli znasz dobrze angielski i nie masz problemów z rozumieniem, kupowanie oryginałów to przede wszystkim ogromna wygoda i brak ograniczeń. Możesz wybierać co chcesz czytać, w jakim wydaniu, nie zaskoczą Cie także fanaberie polskich wydawców jak marne tłumaczenia (np.: komiksy Scream'u) czy przerwane serie (ostatnie afery z Egmontem i Odrodzeniem, i wiele innych przykładów). Tym bardziej, że w dzisiejszych czasach, w dobie sklepów internetowych Amazaonu i e-baya kupowanie oryginałów nie nastręcza większych problemów...

Prywatnie sam czytam po polsku, braki językowe dają o sobie znać, co nie zmienia faktu, że wiele serii sobie doczytałem czy nawet poznałem w całości w oryginale. Na polskie wydania np.: Indiany Jonesa raczej chyba nie ma co liczyć, a jak widzę tomik wydany przez Scream Tomb Raidera, to lepiej zostać przy oryginale...

Dzięki za czytanie bloga. :)
8studs blog o klockach LEGO, komiksach i filmach.

Offline NiKONmm

Odp: Co czytać? - Pytania i wątpliwości nowego "komiksiarza"
« Odpowiedź #40 dnia: Wt, 18 Czerwiec 2019, 12:58:10 »
Rozglądam się za pierwszymi dwoma tomami Batmana z New52 i nie wiem dlaczego, ale w wersji angielskiej są droższe mimo, że w miękkiej oprawie są. Sprawdzałem na ebay, tam też raczej średnio się opłaca, bo powiedzmy zestaw trzech pierwszych tomów jest wystawiony za 170 zł, ale przyesyłka kosztuje kolejne 100...

Na multiversum, też nie jest najtaniej, bo aktualnie 20zł drożej niż na oficjalnej stronie egmont.

Są jakieś sekretne miejsca gdzie tego szukać?

Offline mack3

Odp: Co czytać? - Pytania i wątpliwości nowego "komiksiarza"
« Odpowiedź #41 dnia: Wt, 18 Czerwiec 2019, 13:56:50 »
Czytanie po angielsku ma dla mnie tę wadę, że ma się dostęp do wszystkich tytułów (sic).
Po sobie wiem, że pasja komiksowa/ zbieranie komiksów to coś, co może się szybko rozplenić. Kupując "z zasady" po polsku jest się ograniczonym do liczby tytułów wydawanych na naszym rynku (choć i ta staje sie powoli bardzo duża), przerzucając się na wydania angielskie nie jest się niczym ograniczonym, a liczba "polecanek", które atakują Cię z różnej strony jest wielka. Trzeba mieć więc silną wolę, by nagle nie znaleźć się z listą x-set tytułów do kupienia ;).

To powiedziawszy ja i tak nie odciąłem się zupełnie od wydań anglojęzycznych, ale w większości kupuję tylko rzeczy uzupełniające do wydanych po polsku, np. jakichś eventów (choć i to jest równią pochyłą, bo i tu pojawiają sie coraz to wcześniejsze tutuły, które warto przeczytać "by cieszyć sie w pełni zrozumieniem czegoś" i się leci ;) ). Kupuję na ebayu używane po kilkanaście (lub ponad 20) komiksów i potem wysyłam jedną paką do Polski (to znaczy na razie zrobiłem to raz ;) ). Tym (łączeniem w jedną paczkę - za niewielka opłatą) zajmuje się koleś, na którego kiedyś przypadkowo na allegro wpadłem.

Z tego co mi wiadomo, to nowe rzeczy po angielsku (nawet nie licząc wysyłki) są raczej droższe niż po polsku (ale prawie nigdy nie kupowałem nowych więc sie nie znam specjalnie). Co do używek to sporą część Marveli i DC można na ebayu taniej niż w Polsce dorwać (ale kojarzy mi się - nie sprawdzałem tegona pewno - że np. używki z DC New 52 sa całkiem drogie, nie wiem dlaczego).

No i istnieje też opcja zakupów komiksów elektronicznych (ja z niej korzystam przy tytułach, na których mi specjalnie nie zalezy, a przydają się do uzupełnienia czegoś, więc mogę je mieć w "gorszej" dla mnie, cyfrowej formie)
« Ostatnia zmiana: Wt, 18 Czerwiec 2019, 13:59:35 wysłana przez mack3 »

Offline R~Q

Odp: Co czytać? - Pytania i wątpliwości nowego "komiksiarza"
« Odpowiedź #42 dnia: Wt, 18 Czerwiec 2019, 13:57:48 »
Nie myśl w ogóle o komiksach jako inwestycjach, co to w ogóle za pomysł? Masz 1000 $ miesięcznie do przeznaczenia na warianty okładek i inne takie? Nie. Masz 100-200 zł na komiksy do czytania. Skup się na radości z czytania, a nie baw się w maklera.

Jak jesteś całkiem nowy to nie kupuj wersji ENG. Po co się kupuje wersje ENG? Gdy czegoś nie ma na polskim rynku albo polskie wydanie ma np. skopane tłumaczenie/jest w złej wersji. Poza tym, jak napisałeś, wersje miękkie ENG są droższe od polskich PL (nie zawsze, ale zazwyczaj). Za rok-dwa będziesz się znał na tym, czego chcesz, to będziesz się rozglądał za wersjami ENG. Teraz kupuj polskie. Jest tego wystarczająco dużo i ceny są niższe.

Jak na początek dla ciebie, to myślę, że Batman Scotta Snydera to dobry pomysł. Akcja, napięcie, trochę sci-fi, thrillera. Tak w ogóle to sorry, miałem ci odpisać, co tobie polecam, ale zabrakło mi czasu.

Gdzie kupować?
- gildia.pl
- bonito.pl
- fantastyczneswiaty.pl
- czytam.pl

Patrzysz, gdzie najtaniej i zamawiasz. Jeśli masz czas i siłę i nie przeszkadzają ci używane, możesz na allegro polować na kogoś wyprzedającego swoją kolekcję, ale to czasochłonne. Ja tak skompletowałem prawie całe swoje New 52, ale zajęło mi to 2 lata a oszczędnośc była niewielka. :)

Offline NiKONmm

Odp: Co czytać? - Pytania i wątpliwości nowego "komiksiarza"
« Odpowiedź #43 dnia: Wt, 18 Czerwiec 2019, 16:07:53 »
Dzięki za kolejne rady i podpowiedzi!

Okazuje się, że multiversum jest z Poznania, gdzie mieszkam. Przedzwoniłem do nich i chwilę porozmawiałem. Myślę, że aspekt "kolekcjonersko biznesowy" przy wersjach angielskich zbiorczych mam za sobą. W trakcie rozmowy, wyjaśniono mi, że chodzi tylko i wyłącznie o luksus czytania w oryginalnym języku, a nie w przekładzie kreatywnego tłumacza. Jeżeli chodzi o sprzedawanie komiksów za grube siano to takie atrakcje mamy w przypadku anglojęzycznych, pojedynczych zeszytów.

Jeżeli mój rozmówca to czyta, to pozdrawiam i jeszcze raz dziękuje. :)

Offline Wolvi

Odp: Co czytać? - Pytania i wątpliwości nowego "komiksiarza"
« Odpowiedź #44 dnia: Wt, 18 Czerwiec 2019, 20:52:44 »


Są jakieś sekretne miejsca gdzie tego szukać?
[/quote]

Szukaj w https://tantis.pl/