Autor Wątek: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce  (Przeczytany 130119 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Midar

  • Gość
Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #90 dnia: So, 02 Marzec 2019, 00:09:55 »
To ci podam taki przykład gdzie nakład jest znany i się komiks nie sprzedał Stickleback. I teraz powiedz mi jak znajomość nakładu wpłynęła na jego sprzedaż. Co ci dała ta wiedza dotycząca wydrukowanych sztuk?
A, komiks świetny i powinien się sprzedać jak pierwszy Absalom.

ramirez82

  • Gość
Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #91 dnia: So, 02 Marzec 2019, 05:04:23 »
To ci podam taki przykład gdzie nakład jest znany i się komiks nie sprzedał Stickleback. I teraz powiedz mi jak znajomość nakładu wpłynęła na jego sprzedaż. Co ci dała ta wiedza dotycząca wydrukowanych sztuk?

No właśnie gdybyś nie znał nakładu i nie wiedział, że słabo sie sprzedaje, pomyślałbyś, że wydawca przestrzelił go, wydał w jakiejś kosmicznej ilości, jak przed laty chodziły plotki o Manzoku. I nie mow, że taka wiedza nie daje czytelnikowi jakiegoś poglądu na rynek, jego możliwości. Widzisz, że wychodzi tyle tych komiksow, istne El Dorado, ale gdy wiesz, że taki Jeremiah w nakładzie poniżej 1000, czy wspomniany Sticklebak nie sprzedaje sie, to wiesz, że nie jest tak kolorowo.

Online misiokles

Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #92 dnia: So, 02 Marzec 2019, 07:00:55 »
Ale ja to wiem bez podawania nakładów.

majkelus81

  • Gość
Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #93 dnia: So, 02 Marzec 2019, 07:35:16 »
Widzisz, że wychodzi tyle tych komiksow, istne El Dorado, ale gdy wiesz, że taki Jeremiah w nakładzie poniżej 1000, czy wspomniany Sticklebak nie sprzedaje sie, to wiesz, że nie jest tak kolorowo.
To oznacza tylko tyle, że ludzie kupują w ilościach hurtowych Marvela i może DC (i chyba Mangi, bo ich jest tyle co Marvela i DC razem wziętych), tyle i nic więcej, więc jak piszesz, że nie jest kolorowo to lekkie przekłamanie, bo Egmont raczej nie narzeka.

Offline Bazyliszek

Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #94 dnia: So, 02 Marzec 2019, 07:48:11 »
Jak Egmont nie narzeka? Na własne uszy słyszałem jak TK mówił, że po co tyle komiksów jest wydawane w Polsce [przez inne wydawnictwa] :D


Taka jest rynkowa prawda, że znane tytuły się sprzedają, mniej popularne nie. Mniejszym wydawnictwom ciężej wypromować coś spoza właśnie Marvela i DC, które obstawili więksi gracze. Dochodzi jeszcze efekt skali. Bo co z tego, że Studio Lain wydaje tego Dredda, z którym chciałbym się może zapoznać, skoro nie może zapewnić ceny egmontowej, bo nie ma takiego zaplecza, czy mocy produkcyjnych. Duży może więcej i łatwiej mu sprzedawać nawet mniej znane tytuły. Bo nawet przy ewentualnej słabszej sprzedaży sobie z tym poradzi. Mniejszym jest o wiele ciężej i trudniej im o eksperymenty. Co pokazała np. historia wydawania tych czarno-białych żółwi ninja.

majkelus81

  • Gość
Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #95 dnia: So, 02 Marzec 2019, 08:01:07 »
Tylko wiele razy było wyjaśniane, że cena zależy od nakładu i kosztu licencji. Wielkość nakładu zależy od popytu na dany tytuł. Nie przyrównuj Dredda do Marveli czy DC. Nawet widać to po filmach, gdzie bardzo dobry film z Dreddem się nie sprzedał, a produkowane masowo filmy Marvela (gdzie jest ten sam schemat) walą miliony ludzi. Więc nakład Dredda jest dobrze oszacowany, na tyle na ile jest zapotrzebowanie i na tyle aby wydawca nie poszedł z torbami.
« Ostatnia zmiana: So, 02 Marzec 2019, 08:45:43 wysłana przez majkelus81 »

Offline tomsawyer

  • Wiadomości: 249
  • Polubień: 227
  • Żywych zwołuję, zmarłych opłakuję, gromy kruszę.
    • Zobacz profil
    • Rush Hemispheres
Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #96 dnia: So, 02 Marzec 2019, 08:35:06 »
Racja, nawet Tapatalk skomentował Twojego posta ;-).
"Nie od razu Rzym zbudowano, oczywiście, z tamtą robotą nie miałem nic wspólnego."

Offline wonap

Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #97 dnia: Wt, 05 Marzec 2019, 23:40:30 »
Mój ulubiony argument. Kogoś ciekawi informacja, czysta statystyka a w odpowiedzi na co Ci ta informacja:) Nie chcesz, nie mów ale bez dorabiania filozofii:)

Offline Mateusz

Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #98 dnia: Śr, 06 Marzec 2019, 08:12:01 »
Ostatnie posty dotyczące Hachette wydzieliłem do osobnego wątku: https://forum.komikspec.pl/dzial-ogolny/hachette/
Zapraszamy na https://Filmozercy.com - serwis z najnowszymi newsami ze świata kina oraz ciekawymi filmowymi i komiksowymi artykułami

Offline Bazyliszek

Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #99 dnia: Cz, 07 Marzec 2019, 19:51:12 »
Muszę być debilem, by wejść w te dyskusję, ale...

Możesz podać przykłady, tych komiksów Egmontu, tej objętości i formatu, co Kompletne Akta, a które kosztują połowę mniej?

Przepraszam, zagalopowałem się trochę. Kompletne Akta mają większy format niż DC Deluxe, ale on jest 40 zł tańszy a nie 50%.

https://www.gildia.pl/komiksy/343668-sedzia-dredd-kompletne-akta-14
https://www.gildia.pl/komiksy/368715-nieskonczony-kryzys

America też prawie 40 zł droższa niż Klasyka Marvela np Daredevil. Ale oczywiście ma ten większy format. Tylko w moich oczach on nie rekompensuje tej różnicy w cenach. Wolę już WKKMki.

Offline pokia

Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #100 dnia: Cz, 07 Marzec 2019, 20:06:31 »
Ale oczywiście ma ten większy format. Tylko w moich oczach on nie rekompensuje tej różnicy w cenach.

Jak wyżej - nie powinienem tego tematu ruszać. Trudno.

Odnosząc się do Twojego porównania.
KA 14 jest o 30% większe niż Kryzys.
KA 14 ma o 6% więcej stron niż Kryzys.

KA 14 - 135 zł cena okładkowa
Kryzys - 99,99 zł cena okładkowa

Licząc to wszystko 1:1 wg. najprostszego równania KA 14 jest o 35% droższe niż Kryzys ponieważ ma o 35% więcej zawartości. Gdyby oba komiksy miały dokładnie taką samą zawartość to powinny kosztować dokładnie tyle samo.

Oczywiście o cenie tych komiksów nie decyduje tylko i wyłącznie format papieru i ilość stron. Skoro jednak to jedyny przelicznik, którym oceniasz czy komiks jest wart zakupu, to właśnie biorąc pod uwagę podany przez ciebie przykład, udowadniam, że się mylisz (lub wziąłeś złe przykłady, ale to nie mój problem).

Czekam na adekwatną ripostę. Pewnie nie będę miał ochoty odpowiadać.
« Ostatnia zmiana: Cz, 07 Marzec 2019, 20:34:25 wysłana przez pokia »

Offline Bazyliszek

Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #101 dnia: Cz, 07 Marzec 2019, 20:45:01 »
Przecież powiększony format to nie oznacza, że na tych 280 stronach jest więcej kadrów niż w mniejszym formacie DC Deluxe, tylko to, że są one większe. Więc skąd ci się wzięło więcej treści? Poza tym porównuj ceny realne a nie okładkowe. Dreddy mają góra 20% zniżki, czyli ten to kosztuje 108 zł. DC Deluxe mają zniżki 35-38%, czyli taki Nieskończony Kryzys w dobreksiazki.pl będzie kosztować 64 zł. Dla mnie te 40 zł to jest sporo. To decyduje, czy taki komiks kupię, czy nie.

No i nie odniosłeś się do Ameryki, która ma dokładnie tyle samo stron co standardowe tomy kolekcyjne, a kosztuje dwa razy tyle. Powiększony format nie rekompensuje tej różnicy. Przynajmniej dla mnie.

Offline Kalander

Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #102 dnia: Cz, 07 Marzec 2019, 20:51:12 »
Oho, z liczenia stron przeszliśmy na liczenie kadrów. Ciekawe co następne.

Offline OokamiG

Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #103 dnia: Cz, 07 Marzec 2019, 20:55:19 »
Liczenie dymków dialogowych, w końcu to więcej tekstu.

Offline Bazyliszek

Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #104 dnia: Cz, 07 Marzec 2019, 20:56:32 »
To Pocztar mówi, że jak jest większy format to jest więcej treści, nie ja. Ja cały czas strony liczę. Ostatni Kryzys ma 420 stron i po zniżkach kosztuje 78 zł. Czyli dalej sporo mniej niż 280-stronnicowe Kompletne Akta 14.