Autor Wątek: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce  (Przeczytany 131195 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline OokamiG

Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #75 dnia: Pt, 01 Marzec 2019, 14:25:12 »
Nie zagląda się innym do portfela.
« Ostatnia zmiana: Pt, 01 Marzec 2019, 14:33:18 wysłana przez admin »

Offline Teli

Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #76 dnia: Pt, 01 Marzec 2019, 14:34:08 »
W tym temacie przemawia przeze mnie zboczenie zawodowe i naleciałość z czasów studenckich. Kończyłem grafikę wydawniczą i to taki konik wywołany łupaniem do łba na wykładach jak powinna według sztuki wyglądać stopka wydawnicza. A że profesor był ze starej szkoły to i naleciałości zostały :P 
Ale nic od wydawnictw nie wymagam bo wiem jak działa ten biznes bo dalej robię w branży pokrewnej. Po prostu zauważam fakt że było by to miłe ze względów statystyczno-kolekcjonerskich.

Offline tomsawyer

  • Wiadomości: 250
  • Polubień: 228
  • Żywych zwołuję, zmarłych opłakuję, gromy kruszę.
    • Zobacz profil
    • Rush Hemispheres
Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #77 dnia: Pt, 01 Marzec 2019, 17:14:29 »
Dla mnie informacja o nakładzie pomogłaby ustawić priorytety zakupowe. Howard Flynn nie jest jakimś wyczekiwanym tytułem, a tymczasem po dwóch miesiącach okazuje sie, że chyba kupiłem ostatnią sztukę na incalu (zobaczymy jeszcze czy tą sztukę mieli faktycznie). Tymczasem Inne tytuły Vance'a wciąż można kupić.
"Nie od razu Rzym zbudowano, oczywiście, z tamtą robotą nie miałem nic wspólnego."

Online Bazyliszek

Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #78 dnia: Pt, 01 Marzec 2019, 17:57:27 »
Teraz wszystko jest tajemnicą handlową. Ciężko jakiekolwiek dane wydębić od wydawców. Poza tym że Tymek i Mistrz miał z 500 egzemplarzy dodruku nakładu, czego się w maju na WTK dowiedziałem. :)
« Ostatnia zmiana: Pt, 01 Marzec 2019, 18:16:09 wysłana przez Bazyliszek »

ramirez82

  • Gość
Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #79 dnia: Pt, 01 Marzec 2019, 18:00:15 »
Poza tym że Tymek i Mistrz miał z 500 egzemplarzy nakładu, czego się w maju na WTK dowiedziałem. :)

Nie pomyliłeś czegoś? Może dodruk 1 tomu?

Online Bazyliszek

Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #80 dnia: Pt, 01 Marzec 2019, 18:15:41 »
Tak, tak - już poprawiam.

Offline misiokles

Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #81 dnia: Pt, 01 Marzec 2019, 18:56:21 »
Dla mnie informacja o nakładzie pomogłaby ustawić priorytety zakupowe. Howard Flynn nie jest jakimś wyczekiwanym tytułem, a tymczasem po dwóch miesiącach okazuje sie, że chyba kupiłem ostatnią sztukę na incalu (zobaczymy jeszcze czy tą sztukę mieli faktycznie). Tymczasem Inne tytuły Vance'a wciąż można kupić.


Ale znajomość wielkości nakładu w niczym nie pomoże ci ustawić priorytetów zakupowych, gdyż nigdy nie wiadomo jaki komiks chwyci rynkowo. Wyobraź sobie, że masz dwa komiksy wydrukowanych w ilości 500 sztuk. Oba niekoniecznie wyczekiwane tytuły, po premierze schodziły tak sobie, a tu nagle ciach! jakiś popularny jutuber zrobił entuzjastyczną recenzję pierwszego w tych tytułów. A ponieważ był popularny, to okazało się, że ten tytuł wyprzedał się w dwa tygodnie po premierze a sprzedaż drugiego ani drgnęła. I jak w takim przypadku znajomość nakładu komiksu, którego nie kupiłeś pomoże ci ustawić priorytety zakupowe? Teraz, bez tej znajomości, masz problemy z takim ustaleniem?

Offline tomsawyer

  • Wiadomości: 250
  • Polubień: 228
  • Żywych zwołuję, zmarłych opłakuję, gromy kruszę.
    • Zobacz profil
    • Rush Hemispheres
Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #82 dnia: Pt, 01 Marzec 2019, 19:54:43 »
Sprawa jest prosta. Znając nakłady kupuję komiksy z mojej listy zakupowej posortowanej od najmniejszego do największego nakładu. Pomijam tzw. pewniaki. W ten sposób zminimalizuję ryzyko, że nie załapię się na jakiś komiks.
Czy wg Ciebie Howard Flynn to fenomen sprzedaży nakręconej przez youtubera, czy raczej niski nakład. Możemy spekulować, ale skłaniałbym się raczej ku bardzo niskiemu nakładowi.
Nie będę sobie rwał włosów z głowy, z tego powodu, że wydawcy zaczęli robić tajemnicę z nakładów. Nie tylko w Polsce.
Szkoda, ale idzie bez tego wytrzymać :-).
"Nie od razu Rzym zbudowano, oczywiście, z tamtą robotą nie miałem nic wspólnego."

Offline misiokles

Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #83 dnia: Pt, 01 Marzec 2019, 19:58:42 »
Czyli wydawnictwom nie będzie zależało na większych nakładach, gdyż nikt w pierwszej kolejności nie kupi komiksu o nakładzie 5 tys., tylko weźmie ten o nakładzie 500 sztuk. A te 5 tysiaków będzie zalegało w magazynach i żadne pieniądze do wydawnictwa nie spłyną :)

Offline tomsawyer

  • Wiadomości: 250
  • Polubień: 228
  • Żywych zwołuję, zmarłych opłakuję, gromy kruszę.
    • Zobacz profil
    • Rush Hemispheres
Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #84 dnia: Pt, 01 Marzec 2019, 20:12:10 »
Miałem na myśli tylko swoją skromną osobę. Poza tym wspomniałem też o tzw. pewniakach. Zbyt pochopnie wyciągnąłeś wnioski ;-).
"Nie od razu Rzym zbudowano, oczywiście, z tamtą robotą nie miałem nic wspólnego."

Offline LordDisneyland

Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #85 dnia: Pt, 01 Marzec 2019, 21:24:18 »
Z "pewniakami" to ja już się obchodzę nader ostrożnie- odkładałem zakup pierwszego tomu nowej edycji Hellboya o jeden dzień za długo, to samo miałem z SuperiorSpiManem... Teraz chucham na zimne, po co mi nerwy, czy będzie dodruk ;)

Chciałbym znać nakłady nie tylko jako kupujący, np. interesuje mnie, jak wyglądają nakłady mang w porównaniu np do komiksów IPNu i chociażby "Deadly Class". Poza tym- porównałbym sobie nakłady np. adaptacji HPL Tanabe Gou i poezji Lovecrafta :D Mnie takie rzeczy po prostu ciekawią. A poza tym faktycznie  jestem jako człek w podeszłym wieku przyzwyczajony do tego sprawdzania nakładu w stopce :)

Przyszli historycy i badacze wywnioskują, że najpopularniejszym i najlepiej sprzedającym się komiksem w Polszcze przełomu wieków było ,,Z Archiwum X " SQNa, bo wszędzie go pełno w wykopaliskach ;) Tymczasem mnie ciekawość zżera, jak duży był to nakład...
,, - Eeeeech.''

ramirez82

  • Gość
Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #86 dnia: Pt, 01 Marzec 2019, 21:34:18 »
W ostatnich latach, chyba tylko (?) Centrala podawała nakład w stopce. Trochę szkoda, że inni tego nie robią, bo mielibyśmy konkretne dane, jak rzeczywiście te komiksy się sprzedają... Z drugiej strony, jakbyśmy widzieli nakład 700 sztuk, które przez kilka lat nie może się sprzedać, to może lepiej nie wiedzieć...  ::)

Offline LordDisneyland

Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #87 dnia: Pt, 01 Marzec 2019, 21:35:36 »
Kiedyś takim złym znakiem była informacja "Nakładem własnym autora" ;)
,, - Eeeeech.''

Offline tomsawyer

  • Wiadomości: 250
  • Polubień: 228
  • Żywych zwołuję, zmarłych opłakuję, gromy kruszę.
    • Zobacz profil
    • Rush Hemispheres
Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #88 dnia: Pt, 01 Marzec 2019, 22:35:22 »
Przejrzałem pobieżnie swoją biblioteczkę. Wygląda na to, że o nakładach informowały tylko wydawnictwa państwowe.
"Nie od razu Rzym zbudowano, oczywiście, z tamtą robotą nie miałem nic wspólnego."

majkelus81

  • Gość
Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #89 dnia: Pt, 01 Marzec 2019, 23:51:54 »
W ostatnich latach, chyba tylko (?) Centrala podawała nakład w stopce. Trochę szkoda, że inni tego nie robią, bo mielibyśmy konkretne dane, jak rzeczywiście te komiksy się sprzedają... Z drugiej strony, jakbyśmy widzieli nakład 700 sztuk, które przez kilka lat nie może się sprzedać, to może lepiej nie wiedzieć...  ::)
To ci podam taki przykład gdzie nakład jest znany i się komiks nie sprzedał Stickleback. I teraz powiedz mi jak znajomość nakładu wpłynęła na jego sprzedaż. Co ci dała ta wiedza dotycząca wydrukowanych sztuk?