Autor Wątek: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce  (Przeczytany 130098 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Online isteklistek

Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #15 dnia: Nd, 17 Luty 2019, 21:09:48 »
Jeżeli te zeszytówki, to ma być przedruk, to się to nie uda. Są wydawane zeszyty od Zenescope i po mimo, że mają okładki z baśniówkami w szpilach i ciasnych kostiumach, to nie sprzedają się. Były szumne zapowiedzi i wyszło 12, nie wiem czy jest więcej. Regularność słaba, a nakład chyba też niewielki - a to dwie najważniejsze sprawy jeżeli chodzi o zeszyty.

Polska inicjatywa z zeszytami to Biały Orzeł, ale nie mam żadnego numeru, więc ciężko mi powiedzieć o treści, ale mogę powiedzieć, że mnie to nie zainteresowało. Może jeszcze Likwidator? Wilq? Trochę tego chyba, ale jak widać na to popytu nie ma. Może dlatego, że od dawna nie można dostać pierwszych numerów, a może dlatego, że twórcy są nieregularni, to i czytelników ubywa.

Offline wonap

Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #16 dnia: Nd, 17 Luty 2019, 21:15:00 »
Polskie zeszytówki za 10-15 zł... kto by to brał? Za tyle masz zagraniczne w jednym z dwóch polskich sklepów i to na premierach, a nie parę lat po. Dodatkowo cena takich zeszytówek może czasami rosnąć jak dobrze wytypujesz ;) Oczywiście nie są to żadne kokosy ale jednak. No i zapomnij o jakichś polskich wariantach. Jedyna wada to język angielski. Nawet podwójne w tej cenie to żart. Naprawdę nie wiem kto by to kupował... a nawet jakby były po te 7 zł... to co to są za oszczędności? 3 zł? 5 zł? 8 zł?
Jeśli 5zł na numerze to zawsze coś;) póki co jednak nie widzę takich serii;)
Co do nakładów i sprzedaży to widzę sporo wypowiedzi jednak chyba wróżenie z fusów bo nikt nie podał rzeczywistych danych aby dało się coś więcej wywnioskować;)

Offline Kalander

Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #17 dnia: Nd, 17 Luty 2019, 21:38:45 »
Wydział 7 to bardzo fajna polska zeszytówka, według mnie cena jak najbardziej adekwatna do tego, co jest w środku. Polecam sprawdzić, chociażby po to, żeby pokazać polskim wydawcom, że takie inicjatywy mają sens :)

Offline turucorp

Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #18 dnia: Pn, 18 Luty 2019, 00:05:12 »
Dzięki @Kalander, "Wydział" rzeczywiście staramy się robić regularnie, docierać z dystrybucją wszędzie, utrzymać cenę w przedziale 10 pln (na sieci) 15 pln (w Empikach itp) i wbrew temu co sugeruje @Antari robimy warianty okładkowe.
Ale każdy widzi co chce, albo woli nie widzieć bo jest mu tak wygodniej :/
I oczywiście istnieje sporo innych krajowych zeszytów, bo oprócz nowych rzeczy od Ongrysa ("Wydział 7" i "Kapitan Szpic") jest Sol Invictus (min. "Zgroza", "Incognito"), jest "Biały Orzeł" od Wizuali, komiksy Kijuca, są też mniejsze inicjatywy typu Sheptooha KRLa czy Celuloza, które też wydają w formacie zeszytówek.


Co do nakładów i sprzedaży to widzę sporo wypowiedzi jednak chyba wróżenie z fusów bo nikt nie podał rzeczywistych danych aby dało się coś więcej wywnioskować;)
NIKT ci nie poda rzeczywistych danych, możesz bazować na tym co ja podaję, albo na wróżeniu z fusów, wybór zależy od Ciebie  8)
« Ostatnia zmiana: Pn, 18 Luty 2019, 00:08:30 wysłana przez turucorp »

Offline Antari

Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #19 dnia: Pn, 18 Luty 2019, 00:27:19 »
Dzięki @Kalander, "Wydział" rzeczywiście staramy się robić regularnie, docierać z dystrybucją wszędzie, utrzymać cenę w przedziale 10 pln (na sieci) 15 pln (w Empikach itp) i wbrew temu co sugeruje @Antari robimy warianty okładkowe.
Ale każdy widzi co chce, albo woli nie widzieć bo jest mu tak wygodniej :/

W tym przypadku oczywiście masz 100% rację i nie będę zabierał głosu bo się nie znam.

Ale mnie chodziło głównie o amerykańce, które wydaje Egmont. Odpowiedź szczerze, czy uważasz, że Egmont zacznie wydawać zeszytówki i do tego z wariantami? Z poprzedniej wypowiedzi mogłeś wyciągnąć błędny wniosek, że pisałem o wariantach do polskich komiksów. Niedoprecyzowanie z mojej strony, przepraszam.
« Ostatnia zmiana: Pn, 18 Luty 2019, 00:29:13 wysłana przez Antari »

Offline turucorp

Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #20 dnia: Pn, 18 Luty 2019, 01:02:51 »
Musisz zacząć wyrażać się precyzyjnie, "polskie zeszytówki" to komiksy robione i wydawane w Polsce, cała reszta to przedruki.
Jest dosyć oczywiste, że po za kilkoma niszami (np. SW) nikt się nie chce bawić w przedruki zeszytówek, nie w obecnej chwili, bo w zderzeniu z dostępnością oryginalnych wydań i w zalewie tanich przedruków trejdów po polsku, to nie ma sensu.

Offline Szysza32

Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #21 dnia: Pn, 18 Luty 2019, 19:54:40 »
Zeszytówki Mandragory w jedynej akceptowalnej dla mnie formie - czyli podwójny (48 stron) zeszyt ze sztywną okładką kosztowały po 14.50zł. Zakładam, że i tak miały większy nakład, niż obecnie wydawane komiksy, więc uwzględniając inflację to nie wierzę w cenę niższą niż ok. 25 zł. Chyba integrale są bardziej opłacalne. :D

Offline Grzmichuj

Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #22 dnia: Wt, 19 Luty 2019, 16:15:11 »
Ja z przyjemnością wszedłbym w polskie zeszytówki, nieważne czy przedruki, czy oryginalne treści, ale pod jednym warunkiem - maksymalnie dwutygodniowego cyklu. Wydział 7 ma 4 miesiące odstępu. 4 miesiące!!! KRL pewnie będzie robił zeszyt na rok.
Tak się nie da, moipaństwomili. Japończycy czy Amerykanie już dawno obliczyli jaki może być delay między zeszytami, żeby zaciekawić, uzależnić i nie pozwolić klientowi przerwać serii. Po 4 miesiącach to ja nie wiem nawet czy Wydział 7 był o policjantach czy o studentach i od razu skreśliłem go jako nieaktywny.
jeżeli nadal będzie opowiadał takie bzdury, to skontaktuję się z odpowiednimi organami odnośnie pomawiania mnie, Egmontu i jeszcze kilku innych polskich wydawnictw. Ciekawe, czy wówczas będziesz takim kozakiem?

Offline misiokles

Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #23 dnia: Wt, 19 Luty 2019, 16:36:34 »
Ciekawe co na to rynek frankofoński, gdzie 48-stronicowe albumy (czyli dwie zeszytówki) wychodzą raz na rok. Tamtejsi czytelnicy muszą być dziwni.

Offline K.Leszcz

Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #24 dnia: Wt, 19 Luty 2019, 16:43:00 »
Ciekawe co na to rynek frankofoński, gdzie 48-stronicowe albumy (czyli dwie zeszytówki) wychodzą raz na rok. Tamtejsi czytelnicy muszą być dziwni.


Być może chodzi o to, że wcześniej te komiksy ukazują się w magazynach.

Offline K.Leszcz

Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #25 dnia: Wt, 19 Luty 2019, 16:48:27 »
Ja z przyjemnością wszedłbym w polskie zeszytówki, nieważne czy przedruki, czy oryginalne treści, ale pod jednym warunkiem - maksymalnie dwutygodniowego cyklu. Wydział 7 ma 4 miesiące odstępu. 4 miesiące!!! KRL pewnie będzie robił zeszyt na rok.
Tak się nie da, moipaństwomili. Japończycy czy Amerykanie już dawno obliczyli jaki może być delay między zeszytami, żeby zaciekawić, uzależnić i nie pozwolić klientowi przerwać serii. Po 4 miesiącach to ja nie wiem nawet czy Wydział 7 był o policjantach czy o studentach i od razu skreśliłem go jako nieaktywny.


W Ameryce to jeden zeszyt przeważnie rysuje kilka osób, co znacznie usprawnia Pracę. A w Polsce to biedny KRL sam wszystko pisze i rysuje (no dobra, "Furkota" pisał z Maxem Atlantą).
Acz dziwi mnie tak długa przerwa w "Wydziale 7", bo oba zeszyty rysowali inni autorzy, więc kiedy pierszy był w trakcie rysowania, drugi mógł już zacząć. Wszak scenariusze pisze się znacznie szybciej, niż wykonuje rysunki.


Oczywiście, jak ktoś jest bardziej obeznany w temacie i wie, że się mylę, niech sprostuje  :)

Offline wonap

Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #26 dnia: Wt, 19 Luty 2019, 16:55:21 »
Ja z przyjemnością wszedłbym w polskie zeszytówki, nieważne czy przedruki, czy oryginalne treści, ale pod jednym warunkiem - maksymalnie dwutygodniowego cyklu. Wydział 7 ma 4 miesiące odstępu. 4 miesiące!!! KRL pewnie będzie robił zeszyt na rok.
Tak się nie da, moipaństwomili. Japończycy czy Amerykanie już dawno obliczyli jaki może być delay między zeszytami, żeby zaciekawić, uzależnić i nie pozwolić klientowi przerwać serii. Po 4 miesiącach to ja nie wiem nawet czy Wydział 7 był o policjantach czy o studentach i od razu skreśliłem go jako nieaktywny.
Nikt danych nie poda więc moje wnioski są takie, że najzwyczajniej w Świecie nie ma zapotrzebowania i rynku na takie rzeczy.

Nawet tygodniki opiniotwórcze już się sprzedają w ilości kilkudziesięciu tysięcy w skali kraju a co dopiero mówić o komiksach. Dla młodzieży nie jest to już atrakcyjne i papier w każdej wersji spada. Mają inne rozrywki. A ograniczony rynek do fanów powoduje, że mamy wydania zbiorcze, droższe dla osób starszych i już pracujących;) Bo nikt dzieciakowi o ile sam nie jest fanem komiksów 100zł na komiks o superbohaterach etc nie da(a i nie musi bo jak wcześniej młodzież nie czuje potrzeby aby takie coś kupić;))

W Polsce zapewne nie da się wyżyć z tworzenia z komiksów stąd i rzadziej wydawane skoro robi się to w ramach czasu wolnego, hobby czy jak to tam zwać;)
« Ostatnia zmiana: Wt, 19 Luty 2019, 16:57:38 wysłana przez wonap »

majkelus81

  • Gość
Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #27 dnia: Wt, 19 Luty 2019, 17:05:25 »
Proponuje zajrzeć do wątku Wydziału 7. Tam jeden z twórców wyjaśnia co niektóre sprawy dotyczące zeszytówek w Polsce.
« Ostatnia zmiana: Wt, 19 Luty 2019, 17:16:15 wysłana przez majkelus81 »

Offline turucorp

Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #28 dnia: Wt, 19 Luty 2019, 17:12:31 »
@Grzmichuj, 3 miesiące a nie 4  :P
W ciągu roku masz cztery zeszyty, możesz odłożyć na "kupkę wstydu" i przeczytać raz w roku, jak "Thorgala" czy wiele innych serii.
Jak będziemy mieli taki poziom czytelnictwa komiksów jak Japonia czy USA, to możemy startować z seriami co miesiąc, albo nawet co dwa tygodnie. A na chwile obecną praktycznie wszystkie rodzime komiksy i serie (prócz tych sponsorowanych) powstają po godzinach w innej robocie, a zyski z ich sprzedaży pozwalają autorom najwyżej na zakup rocznego zapasu wacików.
Realia są takie, że mamy autorów zajmujących się hobbystycznie robieniem komiksów dla garstki czytelników.
Jest Was za mała garstka.  :( 
@Kleszcz, wiesz jak wygląda cykl dystrybucji i skala zwrotów w dużych sieciach księgarskich?
Bo ja niestety już wiem :/
"Wydział" idzie jako kwartalnik, i jak się okazuje, w wielu miejscach to i tak za krótko.
Jasne, mogliśmy zrobić kilka zeszytów na zapas, tyle, że potem trzeba utrzymać tempo, a to nawet w warunkach amerykańskich bywa problemem.
I oczywiście, Ongrys mógłby wydawać "Wydział" częściej, tylko co potem zrobić z niesprzedanymi egz.?
Magazynować? Zmielić?
I ile musiałoby wydawnictwo dokładać do takiej "zabawy w zachodnie standardy" ?
A o tym jak wygląda dokładanie do wydawania zeszytów przekonały się już takie firmy jak Mandragora czy DK.
Kolejne zeszyty nie powstają na zasadzie jeden kończy to drugi zaczyna (cóż za absurdalny pomysł?), robimy najczęściej dwa zeszyty prawie równocześnie (Kirkor kończy trójkę w tuszu, Adler ma 1/4 czwartego) i dłubiemy przy scenariuszu kolejnego. Realia są takie, że niektórzy rysownicy rezygnują w trakcie roboty, inni potrzebują więcej czasu itd. Najczęściej ma to podłoże finansowe, bo z czegoś muszą żyć, a z komiksów się nie da  :-\
« Ostatnia zmiana: Śr, 20 Luty 2019, 16:48:38 wysłana przez admin »

majkelus81

  • Gość
Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #29 dnia: Wt, 19 Luty 2019, 17:18:57 »
"za twórców"? Ciekawe określenie  ::)
zwykła literówka, zresztą już poprawiona  :)
« Ostatnia zmiana: Wt, 19 Luty 2019, 17:21:20 wysłana przez majkelus81 »