Autor Wątek: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce  (Przeczytany 131525 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Piterrini

Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #630 dnia: So, 21 Wrzesień 2019, 09:24:42 »
Czytam ostatnie posty w wątku i muszę coś napisać...

Są zdania, że ceny komiksów są wysokie, są zdania przeciwne. "Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia" - to raz. Dwa - jakie znaczenie w Waszym życiu mają komiksy, mianowicie ich fizyczne wydania?

Jeśli chodzi o samo czytanie, to są przecież biblioteki, ale są też sklepy z wersjami elektronicznymi, w tym sklepy wydawnictw oryginalnych. Jasne - nie są to komiksy w naszym języku, wtedy można skorzystać z, o ile się nie mylę, zabronionych tutaj na forum amatorskich translacji - jeśli komiks mamy kupiony w wersji elektronicznej to nie ma w tym nic sprzecznego z etyką żeby skorzystać z przygotowanego tłumaczenia. Jeszcze jest opcja jaką na pewno pamiętacie z czasów dzieciństwa - pożyczanie od znajomych  :D

Jeśli koniecznie chcecie mieć komiks na półce to nic nie poradzimy, ceny nie są brane z kosmosu, widzę tutaj wypowiadają się głównie osoby zainteresowane Egmontami, ale są też inne wydawnictwa - przykładowo takie Studio Lain z całą pewnością wydawałoby w niższej cenie gdyby miało taką możliwość. Niestety takiej możliwości nie ma i ceny są jakie są. Egmonty są więc w porównaniu (!) tanie. Wracając - chcecie mieć komiks na półce - a ja chcę mieć Ferrari pod domem (tak naprawdę nie chcę, piszę dla zobrazowania tego "chcenia"  ;) ). Życie - narzekać na rząd, gospodarkę, ceny i Bóg wie co jeszcze jest najłatwiej, trzeba dostosowywać swoje "chcenie" do realnych potrzeb i aktywnie dążyć do ich zaspokojenia. Ale nie przez pisanie na forum  :P

Kończąc, bo jak zwykle milion rzeczy piszę zamiast zamknąć "esej" - moim zdaniem komiksy są drogie i
będą jeszcze droższe.


PS. widzę ostatnia wypowiedź odnosi się do oglądania seriali - identyczna sytuacja - możemy "pożyczyć" serial od Netflixa (czy innego usługodawcy), możemy go kupić od jeszcze innego w wersji elektronicznej nieporównywalnie taniej niż w wersji fizycznej. Ale jak chcemy mieć na półce fizyczne wydanie to... Może lepiej sami wejdźcie na stronę Empiku/Ceneo czy innego Amazonu jakie są ceny fizycznych wydań Waszych ulubionych seriali. I tak - są też fora kolekcjonerów takich wydań, jest na świecie masa (może przesadzam trochę) zapaleńców i kolekcjonerów. Ale większości jak widać wystarcza obejrzeć na Netflixie w dzisiejszych czasach, więc ceny fizycznych wydań są tak wysokie. Oczywiście widzę tutaj, że sytuacja nie jest identyczna, ale przecież na zachodzie do tego to dąży [edycja: żeby czytać elektronicznie - Marvel Unlimited itp.]...
« Ostatnia zmiana: So, 21 Wrzesień 2019, 09:26:59 wysłana przez Piterrini »

Kapral

  • Gość
Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #631 dnia: So, 21 Wrzesień 2019, 09:35:28 »
No sorry, ale porównanie jakichś durnych komiksików do ferrari świadczy tylko o tym, że ten wątek osiągnął dno i że ludzie gotowi są posłużyć się dowolną bzdurą, byleby tylko postawić na swoim. Oczywiście, skoro wydawcy dyktują wysokie ceny, to nie kupujmy komiksików (chyba że w USA), czytajmy je w bibliotekach i empikach (albo w necie). To jest najlepsza droga do normalności :)

Doprecyzuję tylko, że Ferrari jest dobrem luksusowym, a komiksik masowym. No chyba, że chcemy zrobić z komiksiarstwa elitarne hobby dla wybranych, wtedy be my guest. Ale to już nawet nie jest śmieszne.
« Ostatnia zmiana: So, 21 Wrzesień 2019, 09:47:29 wysłana przez Kapral »

Offline Bazyliszek

Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #632 dnia: So, 21 Wrzesień 2019, 09:46:03 »
Tak jak czytam ten wątek, to od początku jest ciągle ta sama dyskusja (a wcześniej jeszcze na gildii). Ciągnie się to już ze 2 może 3 lata. A co ciekawe, przez ten czas zasadnicza cena za MARVEL NOW nie zmieniła się, ciągle jest to te 39,99. I co najśmieszniejsze, argumenty wielu dotyczą tylko Egmontu, bardzo rzadko pada info o kolekcjach ( choć swego czasu było dużo o WKKDC bo podnieśli cenę o 2 zł), czy innych wydawcach. Szczerze to bardzo wam zazdroszczę, że takie halo jest o komiksy za 40zł okładkowo, i proszę nie zaczynajcie interesować się poważniej europejskim komiksem, bo jak zaczniecie tam patrzeć na ceny to ten wątek niesamowicie urośnie.

Cena za Marvel Now się nie zmieniła, ale spadła liczba zeszytów w danym Marvel 2.0 (Staruszek Logan 2, Hawkaye itp.), czyli cena jednak wzrosła bo za tą samą wartość dostajemy mniej.

WKKDC podrożało o 2 zł i 40 numerów potem padło - pszypadeg? :)

Spoko - ja nie zamierzam się interesować komiksem europejskim. Np. Studio Lain może sobie dmuchać ceny jak chce, ja ich nie akceptuje i nie kupuje ich pozycji.

Offline Piterrini

Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #633 dnia: So, 21 Wrzesień 2019, 09:46:28 »
Wydawca wydaje (a przede wszystkim - sprzedaje) w takiej cenie, żeby po sprzedaży "wyjść na swoje". Więc wydawca albo w takiej cenie wyda, albo nie wyda w ogóle. Wtedy wchodzi nowy wydawca, wydaje w identycznej cenie i ludzie kupują, jeśli ludzie nie kupują to wydawnictwo upada. Jeśli nowy wydawca wyda taniej to nie zarobi i też upadnie. Proste zależności, które w niedawnym czasie (ostatnie 20 lat) mogliśmy obserwować niemalże bez przerwy w tzw. komiksowie...

"Jak byłem mały" to strasznie narzekałem na ceny, Semici kupowałem z koszy po 1zł w słabym już stanie. Mandragora tylko te po 5zł, 8zł to było za dużo za jeden zeszyt... Kingdom Come tylko w księgarni przejrzałem bo cena wtedy to był kosmos. Ale trochę czasu minęło i widać mniej więcej jakimi prawami rządzi się ta specyficzna branża, resztę w temacie napisałem już wyżej  8)

Offline Moreroms

Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #634 dnia: So, 21 Wrzesień 2019, 09:55:46 »
Kapral, dlaczego Ty od razu, gdy ktoś ma inne zdanie, wyśmiewasz argumenty i porównania?
Poza tym, dysponujesz twardymi danymi, które mogą udowodnić, że Egmont czy NSC (podaję akurat te dwa wydawnictwa jako przykład, ponieważ mają w ofercie pozycje w podobnych cenach i z podobną ilością stron - marvel now i np. revival) na wyrost zawyżają ceny w stosunku do ponoszonych kosztów? Bo ja myślę, że sklepy które sprzedają ich pozycje bez rabatu, np. Empik, mają po prostu wyższą marżę niż takie Bonito.
I wcale nie chodzi mi o obronę któregokolwiek z wydawnictw. Po prostu, o jakiś wartościowy argument w dyskusji. Bo ja takich danych nie posiadam i nie potrafię jednoznacznie stwierdzić, że cena jest zawyżona.
Mogę jedynie powiedzieć, że moim zdaniem owszem, komiksy to kosztowne hobby, ale wszystko zależy od tego ile dana osoba kupuje tytułów miesięcznie. Jak ktoś bierze jedno marvel now na miesiąc, nawet w cenie okładkowej, to nie będzie raczej narzekać, że ceny są wysokie. Z drugiej strony, jeśli ktoś kupuje 8-10 tytułów miesięcznie, musi liczyć się ze znacznym wydatkiem. Ale nadal, ma możliwość redukcji koszu zakupionych komiksów, szukając pośrednika z najmniejszą marżą/ceną.

Kapral

  • Gość
Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #635 dnia: So, 21 Wrzesień 2019, 10:03:39 »
Kapral, dlaczego Ty od razu, gdy ktoś ma inne zdanie, wyśmiewasz argumenty i porównania?

Wyśmiewam argumenty, które warte są wyśmiania, a nie dlatego, że ktoś ma inne zdanie. Lubię inne zdania, ale wolę jak mają ręce i nogi.

Online donT

Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #636 dnia: So, 21 Wrzesień 2019, 10:49:27 »
Kapral, dlaczego Ty od razu, gdy ktoś ma inne zdanie, wyśmiewasz argumenty i porównania?

To jest retoryka wąsatego grubasa na wakacjach (wiadomo - all inclusive) w Turcji, ktory opierlada boja hotelowego (wiadomo - po polsku), ze w kantynie schabowego nie maja.

Roszczeniowo, opryskliwie, niegrzecznie.
You know nothing. Hell is only a word. The reality is much, much worse.

Kapral

  • Gość
Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #637 dnia: So, 21 Wrzesień 2019, 11:12:08 »
To jest retoryka wąsatego grubasa na wakacjach (wiadomo - all inclusive) w Turcji, ktory opierlada boja hotelowego (wiadomo - po polsku), ze w kantynie schabowego nie maja.

Roszczeniowo, opryskliwie, niegrzecznie.

A to jest retoryka pryszczatego onanisty, któremu wydaje się, że jest królem internetów.

Online xanar

Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #638 dnia: So, 21 Wrzesień 2019, 11:51:56 »
OK, sprawdziłem kilka nowości, które mam po angielsku:
  • LXG Century - 90 PLN lub 20 USD (czyli 79 PLN)
  • SU House of Whispers - 70 PLN lub 17 USD (67 PLN)
  • Coda vol.1 - 42 PLN lub 10 USD (40 PLN)
  • Reborn vol.1 - 69 PLN lub 17 USD (67 PLN)
  • God Country - 75 PLN lub 17 USD (67 PLN)
Ceny polskich wydań są niemal identyczne jak oryginałów. Przy czym twarda okładka jest dla mnie tylko zbędnym ekscesem, płacę za treść i najchętniej brałbym same zeszyty albo TPB. Tak więc, żeby przeczytać jakiś komiks, muszę zapłacić tyle samo co mieszkaniec USA albo Europy Zachodniej (z góry uprzedzam, że uwagi o rabatach nie robią na mnie wrażenia - np. na Amazonie też są niezłe zniżki od cen okładkowych). Różnica jest tylko taka, że w stosunku do kolegów komiksiarzy z Zachodu jesteśmy zwykłymi dziadami, co najlepiej widać na załączonej tabelce ze średnim wynagrodzeniem w UE.

Była mowa o Egmoncie, porównaj sobie ceny np. z Marvel Now:

AVENGERS TIME RUNS OUT VOL 01 SC - Egmont - 40,00 / USA - 19,99 $ - po kursie 3,97 - w przybliżeniu - 80,00

To, że Polska jest "słabym" krajem, no jest ale można było gorzej trafić, niestety idziemy drogą Państwa socjalnego i taniej nie będzie, chyba, że zrobią program komiks +.
Twój komiks jest lepszy niż mój

Kapral

  • Gość
Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #639 dnia: So, 21 Wrzesień 2019, 12:07:04 »
Sęk w tym, że ja superhero nie przyswajam, więc to są ceny nie dla mnie. Rozumiem, że w odróżnieniu od fanów Marvela, jestem czytelnikiem luksusowym? Nie powiem, trochę mi to schlebia :)

Online xanar

Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #640 dnia: So, 21 Wrzesień 2019, 12:25:15 »
Nie interesuje mnie to co ty przyswajasz a co nie. Wczoraj była mowa o Egmoncie a ty podałeś przykłady z innych wydawnictw.
Twój komiks jest lepszy niż mój

Offline MarcusSz

Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #641 dnia: So, 21 Wrzesień 2019, 13:00:49 »
Cena za Marvel Now się nie zmieniła, ale spadła liczba zeszytów w danym Marvel 2.0 (Staruszek Logan 2, Hawkaye itp.), czyli cena jednak wzrosła bo za tą samą wartość dostajemy mniej.

WKKDC podrożało o 2 zł i 40 numerów potem padło - pszypadeg? :)

Spoko - ja nie zamierzam się interesować komiksem europejskim. Np. Studio Lain może sobie dmuchać ceny jak chce, ja ich nie akceptuje i nie kupuje ich pozycji.

Ale nadal, to pretensja do Marvela nie Egmontu. Czy Logan lub Hawkaye różnią się od oryginalnych? NIE! Marvel je wydał tak samo, za tą samą cenę. i Jeżeli (moje przypuszczenie) cena licencji jest np. uzależniona od tomu, to jaki wydawca obniży cenę jeżeli zapłacił amerykanom tyle samo co za tom zbierający jeden zeszyt więcej. Wydawnictwo to nie organizacja charytatywna.

Kapral

  • Gość
Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #642 dnia: So, 21 Wrzesień 2019, 13:11:16 »
Nie interesuje mnie to co ty przyswajasz a co nie. Wczoraj była mowa o Egmoncie a ty podałeś przykłady z innych wydawnictw.

Says who? Jak chcesz sobie podyskutować o Egmoncie, masz wątek o Egmoncie :)

PS. LXG to nie jest Egmont? Hm...

Offline Moreroms

Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #643 dnia: So, 21 Wrzesień 2019, 13:25:26 »


Wydawnictwo to nie organizacja charytatywna.

Mam wrażenie, że większość osób wypowiadających się tego nie rozumie.

Kapral

  • Gość
Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #644 dnia: So, 21 Wrzesień 2019, 13:37:04 »
A Ty rozumiesz, że żeby wydawnictwo zarobiło, to klientów musi być stać na jego książki?