Autor Wątek: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce  (Przeczytany 131182 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Midar

  • Gość
Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #375 dnia: Wt, 02 Kwiecień 2019, 12:50:28 »
Myślałem, że w 2019 już nikogo nie dziwi fakt kupowania większej ilości w celu zarobkowym. Od zawsze nie widzę w tym nic złego.
Też tak myślałem, ale jak widać komunizm i gospodarka ręcznie sterowana wiecznie żywe.

Offline Carnage

Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #376 dnia: Wt, 02 Kwiecień 2019, 12:54:35 »
Ciekawe, że Egmont jakoś potrafi robić dodruki i to niekoniecznie tego co wyszło 10 lat temu. Z resztą sam Kołodziejczak jasno powiedział, że nie znosi spekulantów i będzie eliminował te zjawisko właśnie poprzez dodruki.
Czemu mnie drażni - to napisałem w zdaniu które cytujesz. Między innymi dlatego, że utrudnia wejście w środowisko nowym czytelnikom. Nie, nie zazdroszczę tej stówki czy dwóch zysku cwaniakom. Na swoją sytuację materialną nie mogę narzekać.
"W życiu nie ważne jest ile oddechów zaczerpniesz, lecz ile jest chwil, które odbiorą ci oddech"

Midar

  • Gość
Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #377 dnia: Wt, 02 Kwiecień 2019, 12:58:35 »
Pytanie do wydawnictwa - czemu pozwalacie na to, żeby za każdym razem całe nakłady z limtowanymi okładkami były na pieńku wykupywane przez spekulantów odsprzedających je za moment za znacznie wyższą cenę na Allegro lub innych serwisach typu OLX?
Właśnie mnie obraziłeś, bo chociaż zwykle kupuję jeden egzemplarz dla siebie (nigdy nie miałem problemu z zakupem), to pisząc, że „całe nakłady z limitowanymi okładkami....” nazwałeś również mnie spekulantem. Wypraszam sobie. Składam, to na karb Twojej frustracji spowodowanej nieudacznictwem życiowym.

Offline moai

Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #378 dnia: Wt, 02 Kwiecień 2019, 13:03:21 »
Zaden komunizm, zadna gospodarka recznie sterowana. Zwykly bol dupy czy jak to mozna inaczej nazwac itp.
Argumenty, ze psuje to rynek mozna miedzy bajki wlozyc, bo nie ma juz wiekszego problemu z kupnem komiksow, rynek sie rozrosl, sa dodruki. Bardzo ciezko jest teraz kupowac jakis konkretny tytul w celach spekulacyjnych. Moze dotyczyc to tylko wydan specjalnych, limitek itp. Ale zwykly czytelnik komiksu moze spokojnie kupic wersje podstawowa.

Offline Carnage

Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #379 dnia: Wt, 02 Kwiecień 2019, 13:10:43 »
Zaden komunizm, zadna gospodarka recznie sterowana. Zwykly bol dupy czy jak to mozna inaczej nazwac itp.
Argumenty, ze psuje to rynek mozna miedzy bajki wlozyc, bo nie ma juz wiekszego problemu z kupnem komiksow, rynek sie rozrosl, sa dodruki. Bardzo ciezko jest teraz kupowac jakis konkretny tytul w celach spekulacyjnych. Moze dotyczyc to tylko wydan specjalnych, limitek itp. Ale zwykly czytelnik komiksu moze spokojnie kupic wersje podstawowa.

Przed chwilą ktoś pisał, że nie ma dodruków przez 10 lat bo to się nie opłaca.... Rzecz jasna to nieprawda. Dodruki są, ale w większości dotyczy to Egmontu, który może sobie na to pozwolić.
 
To, że nie ma żadnych problemów z kupnem zwykłych wersji komiksu to też nieprawda. W przypadku mniejszych wydawnictw najczęściej po wyczerpaniu nakładu (zwykle bardzo niewielkiego) musimy szukać na rynku wtórnym za znacznie wyższą cenę.
"W życiu nie ważne jest ile oddechów zaczerpniesz, lecz ile jest chwil, które odbiorą ci oddech"

majkelus81

  • Gość
Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #380 dnia: Wt, 02 Kwiecień 2019, 13:11:36 »
Ciekawe, że Egmont jakoś potrafi robić dodruki i to niekoniecznie tego co wyszło 10 lat temu. Z resztą sam Kołodziejczak jasno powiedział, że nie znosi spekulantów i będzie eliminował te zjawisko właśnie poprzez dodruki.
Tak? Jakoś Ery Ultrona nie dodrukowali, Thanos powstaje też nie, Wieczny Batman 1, kiedy zalegają tomy 2 i 3 niesprzedane. Gdzie dodruki brakujących tomów Lucyfer (to ma ponad 10 lat)? Ceny tych komiksów osiągają kosmiczne, gdzie ta walka ze spekulantami.

Czemu mnie drażni - to napisałem w zdaniu które cytujesz. Między innymi dlatego, że utrudnia wejście w środowisko nowym czytelnikom. Nie, nie zazdroszczę tej stówki czy dwóch zysku cwaniakom. Na swoją sytuację materialną nie mogę narzekać.
Zdefiniuj tych czytelników. Jeśli mówisz o super bohaterach to znam dość dużą grupę osób, dla których problem wejście w nich nie wynika z braku dostępności jakieś pozycji. Co ciekawe miałem możliwość porozmawiania na jednym z targów z księgarzem i powiedział wyraźnie, czytelnicy przy obecnym wyborze komiksów sami już się gubią co jest po kolei i jak to czytać, aby ogarnąć. Przykład, proszę bardzo, kiedy Egmont zapowiedział Daredevila Millera, masa osób nie wiedziała czy to kontynuacja już wydawanej serii DD Nieustraszony czy coś innego i wielu było zaskoczonych, że to historia poprzedzająca. Tyle o początkujących czytelnikach. 
« Ostatnia zmiana: Wt, 02 Kwiecień 2019, 13:14:52 wysłana przez majkelus81 »

Offline isteklistek

Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #381 dnia: Wt, 02 Kwiecień 2019, 13:14:54 »
Sprawa z limitkami jest prosta - nie ma na nich dużego zarobku, więc nikt na to nie zwraca uwagi, że kilka sztuk pójdzie za 1,5 czy 2x okładkową. Gdyby się okazało, że spekulanci wykupują sporą część nakładu i sprzedają co najmniej 2x i bardzo dobrze na tym zarabiają, to nagle by się okazało, że istnieje mechanizm, który to może mocno ograniczyć. Na tę chwilę to trochę takie rozpowszechnianie fałszywych wiadomości, że na limitkach kosi się dobre pieniądze, to zazwyczaj kilka złotych, jeżeli się uda. Gdy się kupi kilka tytułów i one zalegają, to na własnej skórze spekulanci przekonują się, że to nie ma sensu. Pewnie jest kilku na forum, którzy z tego w taki sposób się wyleczyli, a i pewnie są też tacy, co dalej w tym trwają. Dzisiejszy rynek, gdzie zalewają warianty 1:25, 1:50 itd itd, szkice, rysunki w komiksie, czy inne bajery, to zwykła limitka nie jest jakimś wielkim skarbem.

Offline Carnage

Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #382 dnia: Wt, 02 Kwiecień 2019, 13:19:17 »
Tak? Jakoś Ery Ultrona nie dodrukowali, Thanos powstaje też nie, Wieczny Batman 1, kiedy zalegają tomy 2 i 3 niesprzedane. Gdzie dodruki brakujących tomów Lucyfer (to ma ponad 10 lat)? Ceny tych komiksów osiągają kosmiczne, gdzie ta walka ze spekulantami.

Spokojnie - jeśli chodzi o Egmont to wierzę, że i wymienione przez Ciebie wyjątki także dodrukują. Zdecydowanie dłużej można wymieniać te tytuły, których nakład się wyczerpał i Egmont szybko zaregował dodrukiem.

Zdefiniuj tych czytelników. Jeśli mówisz o super bohaterach to znam dość dużą grupę osób, dla których problem wejście w nich nie wynika z braku dostępności jakieś pozycji. Co ciekawe miałem możliwość porozmawiania na jednym z targów z księgarzem i powiedział wyraźnie, czytelnicy przy obecnym wyborze komiksów sami już się gubią co jest po kolei i jak to czytać, aby ogarnąć. Przykład, proszę bardzo, kiedy Egmont zapowiedział Daredevila Millera, masa osób nie wiedziała czy to kontynuacja już wydawanej serii DD Nieustraszony czy coś innego i wielu było zaskoczonych, że to historia poprzedzająca. Tyle o początkujących czytelnikach.

Czyli, definiujesz początkujących czytelników jako bezmózgi, którymi nie warto się przejmować bo oni i tak błądzą jak we mgle. Super! Widać, że elyta przemówiła...
"W życiu nie ważne jest ile oddechów zaczerpniesz, lecz ile jest chwil, które odbiorą ci oddech"

Online Teli

Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #383 dnia: Wt, 02 Kwiecień 2019, 13:29:35 »
Z resztą sam Kołodziejczak jasno powiedział, że nie znosi spekulantów i będzie eliminował te zjawisko właśnie poprzez dodruki.

O to, to, to! Dobre! To ja w ramach eliminacji spekulanta przez wielkie E poproszę o dodruk "Kingdom Come", Kryzysu na nieskończonych ziemiach, Wiecznego Batmana, utrzymania na rynku stałego dostępu do wszystkich Baśni, no i czemu Kołodziejczak pozwala spekulantom cały czas zarabiać na Szninkielu czy Skardze ziem utraconych Rosińskiego? SKANDAL! :D
Na targach gada się jedno a robi drugie. Między chęciami wydawnictwa a potencjalnym nabywcą zawsze stoi mur rachunku ekonomicznego strzeżonego przez odział księgowych :) 
Ach te wredne prawa wolnego rynku.
Swoją drogą Carnage daj znać jak będziesz wyprzedawał coś ze swojej kolekcji komiksowej, chętnie kupię jak będzie coś ciekawego. Ale żebyś nie wyszedł na hipokrytę to tylko po cenie jaką masz na paragonie ze sklepu i bez kombinacji na kosztach przesyłki. Wszak komiksowym spekulantom mówimy głośne, zdecydowane nie!
« Ostatnia zmiana: Wt, 02 Kwiecień 2019, 13:31:13 wysłana przez Teli »

majkelus81

  • Gość
Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #384 dnia: Wt, 02 Kwiecień 2019, 13:32:10 »
Czyli, definiujesz początkujących czytelników jako bezmózgi, którymi nie warto się przejmować bo oni i tak błądzą jak we mgle. Super! Widać, że elyta przemówiła...
Nie, mówię, że wiele osób ma z tym problem, a reszta ma na to wywalone bo do nich sh nie przemawia. I tu wracamy do dodruków tych komiksów nie sh, których nakłady się wyprzedały i mało, kto z nowych się nimi  interesuje (bo nie są sh). I dam nawet przykład. Mroczna Wieża od Albatrosa, mało kto się tym tytułem interesował przy premierze do tego stopnia, że wydawca przerwał serię (choć lepiej powiedzieć zakończył w takim miejscu, gdzie mógł najlepiej dla czytelnika) i pierwszy tom osiąga kosmiczne ceny, a jakoś ludzie nie zabijają się o niego. Więc przestań gadać o braku dostępności, jakby się sprzedawało to by dodruki były, a tak sprzedaj się tylko tyle na ile jest popyt. To że jesteś jedną z tych jednostek, która nie nabyła to nie wina sprzedawcy. Po za tym kto ci każe jako nowemu czytelnikowi zaczynać od wyprzedanej serii? Jest tego tyle na rynku, że łatwo znaleźć sobie zastępstwo. A jak się uprzesz to zawsze możesz to przeczytać np. korzystając z biblioteki, albo pożyczyć od znajomego w ostateczności przeczytać w oryginale.

Offline Bogumil

Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #385 dnia: Wt, 02 Kwiecień 2019, 13:35:16 »
Czyli, definiujesz początkujących czytelników jako bezmózgi, którymi nie warto się przejmować bo oni i tak błądzą jak we mgle. Super! Widać, że elyta przemówiła...

Ciekawie dyskutujesz. Przeinaczasz wypowiedź rozmówcy, a potem ją wyszydzasz. Brawo Ty.

Offline vision2001

Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #386 dnia: Wt, 02 Kwiecień 2019, 13:42:03 »
Z resztą sam Kołodziejczak jasno powiedział, że nie znosi spekulantów i będzie eliminował te zjawisko właśnie poprzez dodruki.
Całe szczęście udało mi się wyłapać HUGO - Przewodnik po krainie fantazji, który nie został dodrukowany. A dla niektórych na pewno to wielka strata, bo dodatki to nie tylko wywiady, ale również kilkustronicowe komiksy.
Szkoda tylko, że nie udało mi się kupić artbook z Thorgalem wydany na 40 lecie serii.

Niedługo dojdzie do tego, że komiks z okładka limitowaną będzie na dzień dobry sprzedawany w cenie wyższej niż ten z okładka podstawową (niekoniecznie cena na ich okładkach będzie inna). Wtedy to dopiero będzie lament!

majkelus81

  • Gość
Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #387 dnia: Wt, 02 Kwiecień 2019, 13:43:09 »
Niedługo dojdzie do tego, że komiks z okładka limitowaną będzie na dzień dobry sprzedawany w cenie wyższej niż ten z okładka podstawową (niekoniecznie cena na ich okładkach będzie inna). Wtedy to dopiero będzie lament!
Ale tak już się stało.

Offline vision2001

Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #388 dnia: Wt, 02 Kwiecień 2019, 13:58:09 »
Ale tak już się stało.
No widzisz. Dzięki za info. Jakoś mnie to wcześniej nie interesowało. :)
Ale chyba w przedsprzedaży od SL cena zawsze jest z rabatem?

Offline robbirob

Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #389 dnia: Wt, 02 Kwiecień 2019, 14:01:44 »
@up
majkelus81 miał na myśli zapewne Kruka od Planety.