Autor Wątek: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce  (Przeczytany 130156 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Szekak

Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #240 dnia: Śr, 20 Marzec 2019, 18:01:42 »
Bodycount. Teenage Mutant Ninja Turtles  Okładka  HC, Ilość stron: 112, cena 55 zl
No jak to, to jednak NSC droższy niż Egmont!? :D
Piękno jest w oczach patrzącego.

Offline Marvelek

Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #241 dnia: Śr, 20 Marzec 2019, 18:09:43 »
Tomasz Kołodziejczak, sam twierdzi że niektóre tytuły wydaje wiedząc że kokosów na nich zbije, ale dla tego że chce aby polski czytelnik miał okazje je przeczytać.

W takie peany o własnej wspaniałomyślności i idealizmie, to ja już nie wierzę. Egmont wydaje komiksy, na których nie zarobi, ale nie dlatego, ze tak chce, ale dlatego, że czasem aby wydać coś co chcą, muszą też wziąć licencję na coś innego, co albo w ogóle się nie sprzedaje (nawet w USA), albo nie przyjmie się w Polsce.
Zgadzam się natomiast, że w polskich warunkach omnibus to najlepsze rozwiązanie dla klasyki. O ile fajniej byłoby dostać run Millera DD w dwóch omnibusach czy tak jak piszesz klasycznego Spider-Mana. Niestety to tylko nasze chciejstwo.

Offline keram2

Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #242 dnia: Śr, 20 Marzec 2019, 18:14:04 »
Popyt i cena "ekskluzywnego" Thorgala, exy Scream i inne kolekcjonerskie wydania (pudła z plexi) pokazują, że nasz rynek jest gotowy na cięższe (wagowo i finansowo) wydania. Liczę, że ktoś wreszcie zapoczątkuje ten (omnibusy) trend. Obawiam się jednak, że nie będzie to Egmont. TK jest bardzo zachowawczy i często inni wydawcy go ubiegają z pomysłowością, licencjami itp.

Nie przesadzajmy z tą "zachowawczością", TK próbował bardzo różnych rozwiązań, ostatnio wymyślił "Komiksy są super".

Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #243 dnia: Śr, 20 Marzec 2019, 18:24:14 »
  Wierzysz/nie wierzysz, nie ma gwarancji że mówi prawdę, ale też i nie ma chyba powodu aby zarzucać mu kłamstwo, jakby nie patrzeć Kołodziejczak komiksiarzem też jest. Chciejstwo to dosyć dobre określenie, nie wiadomo nawet czy Egmont byłby w stanie coś takiego wydać, czy polityka firmy pozwala na wydanie czegokolwiek w niskim nakładzie i wysokiej cenie, czy umowy z Marvelem na coś takiego by pozwoliły, czy nie łamało by to umów jakie mają podpisane ze sklepami i z wielu innych powodów, które mi nawet do głowy nie przychodzą. Natomiast wydaje się tak w prostym rozumowaniu, że to zmniejszyłoby ryzyko słabej sprzedaży, dostarczenie na rynek tylu egzemplarzy, aby zaopatrzyć czytelników którzy wiedzą co kupują (nazwijmy ich roboczo "twardym elektoratem") plus trochę sztuk dla przypadkowych kupujących na zachętę. Wróżę, oczywiście z fusów, ale podejrzewam że spokojnie by się taki omnibus w cenie realnego zakupu powiedzmy 150-160 złotych na poziomie 2000/więcej egzemplarzy sprzedał.
« Ostatnia zmiana: Śr, 20 Marzec 2019, 18:29:09 wysłana przez SkandalistaLarryFlynt »

JanT

  • Gość
Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #244 dnia: Śr, 20 Marzec 2019, 18:41:53 »
No jak to, to jednak NSC droższy niż Egmont!? :D
W Egmont tomy po 100 coś stron w HC to 70 zł :)

Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #245 dnia: Śr, 20 Marzec 2019, 18:46:41 »
Jak na mnie to cenowo dosyć podobnie wychodzą.

JanT

  • Gość
Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #246 dnia: Śr, 20 Marzec 2019, 18:48:28 »
To porównaj ceny HC'ków a zwłaszcza Europy  :)

Offline keram2

Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #247 dnia: Śr, 20 Marzec 2019, 18:48:52 »
Co do omnibusów, może masz rację , może nie masz racji - nie wiem.
Wiem natomiast, że określenie "TK jest bardzo zachowawczy" jest wg. mnie nieprawdziwe.

Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #248 dnia: Śr, 20 Marzec 2019, 18:58:09 »
To porównaj ceny HC'ków a zwłaszcza Europy  :)

NSC chyba aż tak dużo ich nie wydało, aby było co porównywać. Chociaż z drugiej strony w zeszłym miesiącu kupiłem "Ghost Money" za 63 złote, nie przypominam sobie, abym coś o podobnej grubości i formacie dostał od Egmontu w takiej cenie. Natomiast miękkokładkowce wychodzą podobnie.
« Ostatnia zmiana: Śr, 20 Marzec 2019, 19:21:55 wysłana przez Mateusz »

Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #249 dnia: Śr, 20 Marzec 2019, 19:02:37 »
Co do omnibusów, może masz rację , może nie masz racji - nie wiem.
Wiem natomiast, że określenie "TK jest bardzo zachowawczy" jest wg. mnie nieprawdziwe.


Jest na tyle zachowawczy na ile wymaga od niego stanowisko szefa wydawnictwa, który ma swoich przełożonych i musi zadbać, aby nie tylko on, ale i jego podwładni za których odpowiada mieli co włożyć do lodówki. Natomiast ciężko mu zarzucić to, że nie próbuje ugryźć sprawy z różnych stron. Ja bym tylko chciał, aby nieco odważniej wszedł w starsze superhero. Ale jak widać i w tym temacie powoli bo powoli, ale coś się zaczyna dziać.
« Ostatnia zmiana: Śr, 20 Marzec 2019, 19:22:10 wysłana przez Mateusz »

Offline Marvelek

Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #250 dnia: Śr, 20 Marzec 2019, 19:21:05 »
Ja bym tylko chciał, aby nieco odważniej wszedł w starsze superhero.

Myślę, że to nie jest takie proste jak na pozór się wydaje. Owszem, tu na forum duża część użytkowników, zwłaszcza z pokolenia TM-Semic oczekuje wydania starszych klasycznych historii, ale forum to nie cały rynek, nie dziwię się więc, że TK w temacie klasyki podejmuje decyzje dość ostrożnie. Zauważ, że nawet kiedy ogłoszono wydanie Spider-Mana McFarlene'a, o którym dużo osób marzyło, zaczęło się sarkanie "a dlaczego to nie Micheline" oraz stwierdzenie, że to ramotka itp. Dochodzi do tego konieczność doboru odpowiedniego wydania - w przypadku Spider-Mana wszystko było jasne, w przypadku DD był to jak widać po recenzjach i opiniach na sklepach błąd. Obawiam się, że takie błędy mogą drogo kosztować - nawet jeśli ktoś kupi tytuł i w kasie wszystko będzie się zgadzać, zrażony czytelnik nie weźmie do ręki tomu następnego a starsze historie zaszufladkuje jako niedające się czytać ramotki,  nie będzie zainteresowany tego typu komiksami.
Ciągle uważam, że te problemy z dostępnością pewnych tytułów, przerywanie serii, brak informacji co dalej a także brak wydawania komiksów w oczekiwanych przez czytelników formach np. w postaci omnibusów wynika ze słabości polskiego rynku. Przydałby się jakiś mocny kop w postaci drugiego tak dużego wydawnictwa jak Egmont i niech się biją o klienta licencjami, formą i jakością wydań, konkretniejszym dzieleniem się planami wydawniczymi.
Również nie nazwałbym TK zachowawczym, choć niektóre decyzje wydawnictwa wydają mi się dziwne, bo z jednej strony jest ostrożność jeśli idzie o wydawanie np. starszych tytułów, ale z drugiej wydaje się jakiś komiks, bo...podoba się on Kamilowi Śmiałkowskiemu. Ot urok polskiego rynku :)
« Ostatnia zmiana: Śr, 20 Marzec 2019, 19:30:53 wysłana przez Marvelek »

Offline Piterrini

Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #251 dnia: Śr, 20 Marzec 2019, 19:30:27 »
Czy możemy obecny rynek komiksowy porównać do rynku w jakimś innym kraju, teraz lub dawniej? Czy i kiedy w tym kraju zaczęto wydawać rzeczy w rodzaju omnibusów (grube wydania z naciskiem na superhero)? Takie studium przypadku mogłoby na pewno nieco światła rzucić na przyszłość naszego rynku  ;)

Przy okazji - mój pierwszy post (hej wszystkim  :) ), na Gildii też tylko czytałem, teraz jestem ciekaw powyższego a na takie informacje 'porównawcze' dotychczas nie natrafiłem...

Offline Szekak

Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #252 dnia: Śr, 20 Marzec 2019, 19:31:09 »
Mogliby uprzedzic Hatchette i wydac omniaka X-Men, by sie okazalo przy okazji jaki jest na to popyt, ale E tego na pewno nie zrobi bo jest bardzo zachowawcze i bedzie sie trzymac z calych sil tego co sprawdzone dopoki hajs sie zgadza.
Piękno jest w oczach patrzącego.

Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #253 dnia: Śr, 20 Marzec 2019, 19:33:09 »
  Oczywiście, dlatego mówiłem o mniejszych nakładach i wielkich zbiorczych wydaniach aby cenę sprowadzić do akceptowalnego poziomu. Ale większy problem byłby chyba ze sprzedażą tytułów z lat 60-70-80 bo czytając takie komiksy trzeba "czaić" i lubić takie klimaty. Natomiast od lat 90-tych (wiadomo mają swoje wady te komiksy) zaczynają się tytuły, które pod względem rysunków jak i sposobów prowadzenia fabuły będą i wiele łatwiejsze do "strawienia" dla dzisiejszego czytelnika. Ja wiem, że w bazylowym stylu (Bazyl bez obrazy, ale jesteś z tego znany) powtórzę się  po raz setny, ale nie chce mi się wierzyć, aby po przeczytaniu Batmana od Alana Granta strasznie dużo osób stwierdziło, że runy Snydera czy tam Kinga są lepsze. Głęboko też wierzę w ciepłe przyjęcie Spidermana od McFarlane.
« Ostatnia zmiana: Śr, 20 Marzec 2019, 19:38:22 wysłana przez SkandalistaLarryFlynt »

Offline Bazyliszek

Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #254 dnia: Śr, 20 Marzec 2019, 19:35:37 »
I dlatego WKKM było tak cenne. Pokazało że ważne w historii eventy ludzie kupią. I szkoda tych ostatnich klasyków z lat 90-tych.Fajnie że teraz będzie DD Millera - tylko niech będą już teraz grube tomy jak Bendis.