Autor Wątek: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce  (Przeczytany 130117 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline K.Leszcz

Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« dnia: So, 16 Luty 2019, 17:46:41 »
Kupowalibyscie zeszytowki za 6-7 zl okladkowej ?  ;)


Myślę, że to by kosztowało ZNACZNIE więcej. 10-15 zet...

Online misiokles

Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #1 dnia: So, 16 Luty 2019, 18:02:17 »
Zeszytówki w 2019 w cenie poniżej 10 zł to pokutujący od wielu lat mit.

Offline turucorp

Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #2 dnia: So, 16 Luty 2019, 19:45:32 »
Zeszytówki w 2019 w cenie poniżej 10 zł to pokutujący od wielu lat mit.
Nie, dlaczego?
Jest kilka możliwości:
Można mieć swoją, prywatną drukarnię i samemu drukować to co się narysowało.
Można mieć dojście do darmowej drukarni, która zrobi wszystko za friko (i da papier), tak robi zdaje się Kijuc, korzystając z oferty jakiegoś stowarzyszenia religijnego czy coś?
Można być korporacją z własnymi drukarniami i systemem dystrybucji i traktować taki zeszyt jako rodzaj reklamy.
Można też trafić na złotą żyłę, czyli wydać komiks, który będzie się sprzedawał w nakładzie hmmm... 20-30K, wtedy można zejść z ceną (obniżając własną marżę, bo marża sprzedawców jest raczej nienegocjowalna)

JanT

  • Gość
Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #3 dnia: Nd, 17 Luty 2019, 09:52:53 »
Można też trafić na złotą żyłę, czyli wydać komiks, który będzie się sprzedawał w nakładzie hmmm... 20-30K
Deadpool :)

Najlepiej to chyb wychodziłoby po 2 zeszyty (48 stron) i tu już na pewno z 10-15 zł.

majkelus81

  • Gość
Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #4 dnia: Nd, 17 Luty 2019, 10:09:47 »
Najlepiej to chyb wychodziłoby po 2 zeszyty (48 stron) i tu już na pewno z 10-15 zł.
Przy 132 stronach Star Wars Komiks za 19,99zł, to pewnie takie zeszyty szły by jak ciepłe bułeczki ;)

Offline turucorp

Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #5 dnia: Nd, 17 Luty 2019, 11:12:37 »
Deadpool :)

Najlepiej to chyb wychodziłoby po 2 zeszyty (48 stron) i tu już na pewno z 10-15 zł.


Meh, chyba nawet Deadpool nie robi POŁOWY nakładu, który zasugerowałem.
Doceniam optymizm, ale obstawiam, że w granicach 10-15K to tylko Thorgal i Asterix (chociaż mogę się mylić, aż tak szczegółowych danych nie mam).
Inna sprawa, że w przypadku zeszytów problemem jest dystrybucja, one idą jako czasopisma a nie komiksy. Są w innym dziale i krócej w sprzedaży (max 3 miesiące). To powoduje, że do wydawcy wraca więcej egz. i szybciej, są też bardziej zniszczone.
Ocenia się, że przy zeszytach i dystrybucji prasowej trzeba wydrukować dwa razy większy nakład niż się sprzedaje.
Czyli chcąc sprzedać 30K trzeba by wydać 60K, miłej zabawy ze zwrotami i ich magazynowaniem :/
« Ostatnia zmiana: Nd, 17 Luty 2019, 11:14:23 wysłana przez turucorp »

JanT

  • Gość
Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #6 dnia: Nd, 17 Luty 2019, 11:19:54 »
To Star Wars Komiks też ma tyle?

Mógłby się Egmont pochwalić ile mu schodzi tego Deadoola  ;D

Offline robbirob

Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #7 dnia: Nd, 17 Luty 2019, 11:20:15 »
Ocenia się, że przy zeszytach i dystrybucji prasowej trzeba wydrukować dwa razy większy nakład niż się sprzedaje.
Czyli chcąc sprzedać 30K trzeba by wydać 60K, miłej zabawy ze zwrotami i ich magazynowaniem :/
I rozliczaniem u księgowej 😁

Offline turucorp

Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #8 dnia: Nd, 17 Luty 2019, 11:40:11 »
To Star Wars Komiks też ma tyle?

Mógłby się Egmont pochwalić ile mu schodzi tego Deadoola  ;D
Egmont nigdy nie podaje nakładów (ja bazuję na danych szacunkowych, kalkulacjach itp)
SW może mieć dużo, ale to inna grupa nabywców.
Ocenia się, że w Polsce regularnie komiksy kupuje około 20K nabywców, ale to różne grupy, mające czasami jakieś wspólne podzbiory. Do tego dochodzą czytelnicy jednego tytułu (SW, Thorgal itp) i dzieci (z rodzicami).
Ogólnie komiks to kilka procent rynku księgarskiego i niecały PROMIL społeczeństwa.
Mało, bardzo mało i w dodatku bardzo nieprzewidywalnie czytelniczo.

Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #9 dnia: Nd, 17 Luty 2019, 12:04:50 »
Cytuj
Ocenia się, że w Polsce regularnie komiksy kupuje około 20K nabywców
Nie bardzo chce mi się w to wierzyć.

Offline turucorp

Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #10 dnia: Nd, 17 Luty 2019, 12:09:56 »
Nie bardzo chce mi się w to wierzyć.
Za mało czy za dużo Twoim zdaniem?  8)

Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #11 dnia: Nd, 17 Luty 2019, 12:10:25 »
Dużo za dużo.

Offline turucorp

Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #12 dnia: Nd, 17 Luty 2019, 12:16:31 »
Dużo za dużo.
Heh, no to jesteś niezłym pesymistą, a ja podaję szacunki całościowe (manga, amerykański mainstream, frankofony itd), to, jak już wspomniałem odrębne zbiory czytelników ze wspólnymi podzbiorami.
Znam poziom sprzedaży w kilku wydawnictwach, z pozostałych jestem w stanie się domyślić, 20K to jak najbardziej (moim zdaniem) trafna ocena.

sum41

  • Gość
Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #13 dnia: Nd, 17 Luty 2019, 20:39:31 »
Mi sie niechce wizyc ze dla tylko 20k jest tyle tytulow i wydawnict..

Offline Antari

Odp: Ceny i nakłady komiksów wydawanych w Polsce
« Odpowiedź #14 dnia: Nd, 17 Luty 2019, 20:47:18 »
Polskie zeszytówki za 10-15 zł... kto by to brał? Za tyle masz zagraniczne w jednym z dwóch polskich sklepów i to na premierach, a nie parę lat po. Dodatkowo cena takich zeszytówek może czasami rosnąć jak dobrze wytypujesz ;) Oczywiście nie są to żadne kokosy ale jednak. No i zapomnij o jakichś polskich wariantach. Jedyna wada to język angielski. Nawet podwójne w tej cenie to żart. Naprawdę nie wiem kto by to kupował... a nawet jakby były po te 7 zł... to co to są za oszczędności? 3 zł? 5 zł? 8 zł?
« Ostatnia zmiana: Nd, 17 Luty 2019, 20:49:04 wysłana przez Antari »