Autor Wątek: Biblia w formie komiksu  (Przeczytany 5900 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Kadet

Odp: Biblia w formie komiksu
« Odpowiedź #30 dnia: So, 16 Marzec 2024, 19:11:32 »
Cóż, powiedziałbym, że w naszej kulturze jest jednak więcej dzieł inspirowanych Biblią niż Anubisem ;)

Kosidowskiego czytałem, nie przypadł mi do gustu - wydał mi się trochę skrzywiony sceptycyzmem. Bardziej podobały mi się opracowania prof. Anny Świderkówny z cyklu "Rozmowy o Biblii".

No i oczywiście to też kwestia osobistej opinii, ale ja z kolei nie znalazłem piękniejszej opowieści od Ewangelii. Są rozkminy moralne, są dylematy i są przygody :)
Proszę o wsparcie i/lub udostępnienie zbiórki dla dziewczynki z guzem mózgu: https://www.siepomaga.pl/lenka-wojnar - PILNE!

Dzięki!

Online Popiel

Odp: Biblia w formie komiksu
« Odpowiedź #31 dnia: Nd, 17 Marzec 2024, 09:28:09 »
Cóż, powiedziałbym, że w naszej kulturze jest jednak więcej dzieł inspirowanych Biblią niż Anubisem ;)

Kosidowskiego czytałem, nie przypadł mi do gustu - wydał mi się trochę skrzywiony sceptycyzmem. Bardziej podobały mi się opracowania prof. Anny Świderkówny z cyklu "Rozmowy o Biblii".

No i oczywiście to też kwestia osobistej opinii, ale ja z kolei nie znalazłem piękniejszej opowieści od Ewangelii. Są rozkminy moralne, są dylematy i są przygody :)

Rozkminy moralne owszem są, ale zawsze napisane pod tezę. Nad wszystkim czuwa Deus (ex machina, hehehe), więc scenariuszowo nazwałbym to "lazy writing" jednak.

A co do przygód - zebrane zostały one także w takiej książce:
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/96366/pismo-nieswiete-czyli-przygody-boga-i-malego-jezuska

no i jednak pod względem fabularnym znacznie lepiej prezentują się przygody Argonautów, kampania trojańska, tułaczka Odyseusza, mity o Dedalu i Ikarze. Poza tym więcej mówią o ludzkiej kondycji, skupiają się na tym, jak jest, a nie "jak być powinno". Trochę jak zestawienie HBO i Netflixa, gdzie to pierwsze próbuje pokazywać, jak jest (mity greckie), a to drugie (biblia) jak być powinno i czemu ma to służyć.

A chyba mitom greckim nie można odmówić wpływu na kulturę zachodnioeuropejską.

Offline greg0

Odp: Biblia w formie komiksu
« Odpowiedź #32 dnia: Nd, 17 Marzec 2024, 11:41:07 »
Cytuj
A chyba mitom greckim nie można odmówić wpływu na kulturę zachodnioeuropejską.
Przypomnę tylko, że jesteśmy w temacie "Biblia w formie komiksu".
...
O mitach greckich I rzymskich proponuję pisać w odpowiednim temacie:

https://forum.komikspec.pl/dzial-ogolny/grecko-rzymskie-motywy-mitologiczne-w-komiksach/msg12107/#msg12107
Ważne żeby narzekać...

Online Popiel

Odp: Biblia w formie komiksu
« Odpowiedź #33 dnia: Nd, 17 Marzec 2024, 12:16:11 »
Jeśli nie zauważyłeś, to wciąż mowa o biblii, tyle że w komparatystycznym zestawieniu z mitami innych kultur, które nie miały takiego militarnego wsparcia, by przebić się do szerszej świadomości.

Proponuję poszeryfować gdzie indziej.

Offline NuoLab

Odp: Biblia w formie komiksu
« Odpowiedź #34 dnia: Nd, 17 Marzec 2024, 12:44:35 »
Jeśli nie zauważyłeś, to wciąż mowa o biblii, tyle że w komparatystycznym zestawieniu z mitami innych kultur, które nie miały takiego militarnego wsparcia, by przebić się do szerszej świadomości.

A jakież to militarne wsparcie spowodowało, że dla pospólstwa i sporej części elit Imperium Romanum te atrakcyjne fabularnie mity jednak przestały być atrakcyjne?

Online Popiel

Odp: Biblia w formie komiksu
« Odpowiedź #35 dnia: Nd, 17 Marzec 2024, 12:57:33 »
A jakież to militarne wsparcie spowodowało, że dla pospólstwa i sporej części elit Imperium Romanum te atrakcyjne fabularnie mity jednak przestały być atrakcyjne?

Teodozjusz I Wielki. Taki pan cesarz (347 - 395), który powiedział, że no dobra, od dzisiaj wszyscy wierzymy w to i w to i nie ma bata.

Już już, cicho z tym offtopem xD
« Ostatnia zmiana: Nd, 17 Marzec 2024, 13:22:53 wysłana przez Popiel »

Offline NuoLab

Odp: Biblia w formie komiksu
« Odpowiedź #36 dnia: Nd, 17 Marzec 2024, 13:22:00 »
Teodozjusz I Wielki. Taki pan, który powiedział, że no dobra, od dzisiaj wszyscy wierzymy w to i w to i nie ma bata.

Już już, cicho z tym offtopem xD

Offtopem się chcesz wywinąć.
Teodozjusz to był skutek a nie przyczyna.
Chrześcijaństwo przejęło struktury siłowe cesarstwa właśnie wskutek swojej atrakcyjności w porównaniu do istniejących wcześniej wierzeń.

Online Popiel

Odp: Biblia w formie komiksu
« Odpowiedź #37 dnia: Nd, 17 Marzec 2024, 14:21:23 »
Atrakcyjności wyzwoleńczej, oczywiście, ale z pewnością nie mitotwórczej. Konstantyn przyjął tę religię, tym samym stanął na czele rewolucji, która prędzej czy później by go obaliła. Szczwanie.

Wróćmy do komiksów i ich zawartości - przygody Herkulesa nadal uważam za fabularnie atrakcyjniejsze niż przygody Jezusa.

Offline Alexandrus888

Odp: Biblia w formie komiksu
« Odpowiedź #38 dnia: Nd, 17 Marzec 2024, 14:34:55 »
Tyle że "życie" Herkulesa nie ma przełożenia na życie przeciętnego Maximusa. A życie Jezusa (postaci historycznej) ma wpływ nie tylko na Icka tamtych czasów. Bogowie greccy, rzymscy, egipscy raczej mało się przejmowali losem ludzkim. Bóg chrześcijan nie jest zegarmistrzem, on interweniuje w rzeczywistość w celu zbawienia ludzkości.

Online Popiel

Odp: Biblia w formie komiksu
« Odpowiedź #39 dnia: Nd, 17 Marzec 2024, 14:49:23 »
Tyle że "życie" Herkulesa nie ma przełożenia na życie przeciętnego Maximusa. A życie Jezusa (postaci historycznej) ma wpływ nie tylko na Icka tamtych czasów. Bogowie greccy, rzymscy, egipscy raczej mało się przejmowali losem ludzkim. Bóg chrześcijan nie jest zegarmistrzem, on interweniuje w rzeczywistość w celu zbawienia ludzkości.

Herakles był synem Zeusa, więc jednak narodził się na skutek boskiej interwencji. Ale - według przytaczanych mitów - Zeusowi nie zdarzyło się zrobić aż takiego fikołka jak Sodoma i Gomora czy potop.

Więc pozostając w temacie fantastycznych fabuł - jeśli chodzi o armageddon, zagładę, postapo i gore to biblia wygrywa, bo skłania się w stronę posępnego horroru, takie bardziej DC. Ale jako czysta przygodówka to jednak mity greckie i rzymskie przodują. Mają więcej bohaterów, do tego fajniejszych i zabawniejszych, czyli takie raczej MCU.  Jerzy Wróblewski narysował zresztą jedno i drugie, można porównać na płaszczyźnie komiksowej.

Offline turucorp

Odp: Biblia w formie komiksu
« Odpowiedź #40 dnia: Nd, 17 Marzec 2024, 14:59:18 »
Chrześcijaństwo przejęło struktury siłowe cesarstwa właśnie wskutek swojej atrakcyjności w porównaniu do istniejących wcześniej wierzeń.
Przepraszam za dokładanie się do offtopu, ale ciekawe rzeczy tutaj wypisujesz, szczególnie w kontekście "struktur siłowych" i chociażby kultu Mitry  :o

Offline 79ers

Odp: Biblia w formie komiksu
« Odpowiedź #41 dnia: Nd, 17 Marzec 2024, 16:22:16 »
Jak zwykle trochę poza tematem, ale w latach 90tych wychodziła karcianka Redemption(Cactus Games). Gra bazowała na wydarzeniach biblijnych i lokowana była w tamtej przestrzeni i czasie. Przedstawienie części postaci w konwencji superhero i spłycenie wydarzeń istotnych dla naszej wiary, skutecznie odepchnęły mnie od kompletowania tej serii. Nie ukrywam, że część ilustracji była interesująca, ale cóż...

Offline Alexandrus888

Odp: Biblia w formie komiksu
« Odpowiedź #42 dnia: Nd, 17 Marzec 2024, 18:30:02 »
Herakles był synem Zeusa, więc jednak narodził się na skutek boskiej interwencji. Ale - według przytaczanych mitów - Zeusowi nie zdarzyło się zrobić aż takiego fikołka jak Sodoma i Gomora czy potop.

Więc pozostając w temacie fantastycznych fabuł - jeśli chodzi o armageddon, zagładę, postapo i gore to biblia wygrywa, bo skłania się w stronę posępnego horroru, takie bardziej DC. Ale jako czysta przygodówka to jednak mity greckie i rzymskie przodują. Mają więcej bohaterów, do tego fajniejszych i zabawniejszych, czyli takie raczej MCU.  Jerzy Wróblewski narysował zresztą jedno i drugie, można porównać na płaszczyźnie komiksowej.

Co różni mity grecki/rzymskie od Bibli? Nie są spisane i zebrane w spójne, kanoniczne opracowanie (przynajmniej przez ichnich wyznawców). Biblia to nie tylko historyjki z życia różnych postaci - choćby księgi mądrościowe, listy apostolskie. Jest też dziełem filozoficznym. Abstrakcją jest dla mnie patrzenie na Świętą Księgę jako ciekawą/nieciekawą fabułę. To oczywiste, że część perykop nie jest opisem historycznych wydarzeń (stworzenie świata, potop), jednak nie można ich interpretować tylko li jako opowiastki. Mają one sens alegoryczny, dydaktyczny, teologiczny itd.

Bóg nie jest zły, bo niszczy Sodomę i Gomorę, nie jest zły bo spuszcza wody Potopu. Zauważ, że w tych przypadkach wyraźnie jest zaznaczona grzeszność człowieka, której konsekwencją jest zniszczenie. Bo grzech prowadzi do śmierci.
Z innej strony. Zeus nie dokonuje hekatomb? A słyszałeś o Filemonie i Baucis? A no tak. Przecież nie zabił mieszkańców tylko sprowadził powódź a ich tylko pozamieniał w żaby.
Ale czy w jakiś sposób bogowie greccy pomagają ludowi swoich wyznawców na zasadzie boskiej interwencji? Nie, bogowie greccy żyją jak sąsiedzi z potężnego państwa, których trzeba przebłagać by cię nie obdarli ze skóry, przemienili w pająka wcześniej zatłukłszy na śmierć czy wymordowali dzieci na oczach matki a ją samą zaklęli w skałę.

Apokalipsa św. Jana wcale nie jest taka mroczna. Porównaj do Ragnaröku ;) Bogowie się na wzajem wyrżną, wszystko spłonie i zatonie! Anihilacja na pełnej. Ostanie się tylko dwoje ludzi, a wszyscy inni przepadną (łącznie z żyjącymi w Valhalli).






ale wracając do komiksów: @chch, u mnie na tych stronach są dymki :o A wydanie mam z 2014 (zgadza się okładka, data imprimatur i data copyright) Może mam z dodruku?

Offline chch

Odp: Biblia w formie komiksu
« Odpowiedź #43 dnia: Nd, 17 Marzec 2024, 18:58:23 »
ale wracając do komiksów: @chch, u mnie na tych stronach są dymki :o A wydanie mam z 2014 (zgadza się okładka, data imprimatur i data copyright) Może mam z dodruku?
Możliwe, albo to wydanie z biblioteki bylo z bledem drukarskim. To byl dar czytelnika dla biblioteki.

Offline NuoLab

Odp: Biblia w formie komiksu
« Odpowiedź #44 dnia: Nd, 17 Marzec 2024, 20:17:29 »
Przepraszam za dokładanie się do offtopu, ale ciekawe rzeczy tutaj wypisujesz, szczególnie w kontekście "struktur siłowych" i chociażby kultu Mitry  :o

https://pl.wikipedia.org/wiki/Czterdziestu_m%C4%99czennik%C3%B3w_z_Sebasty

To jest w ogóle jakaś niekonsekwencja prezentowana przez niektórych uczestników tego wątku i nie tylko ich. Z jednej strony chrześcijaństwo narzucano siłą, z drugiej chrześcijaństwo nie było atrakcyjne dla żołnierzy. To niby kto je narzucał, cesarz mocą swojego boskiego autorytetu? Wulfila też siłowo narzucił arianizm Germanom? Swoją drogą to jest dla niektórych (nie mówię tu o was) srogi mindfuck jak się dowiadują, że barbarzyńcy, którzy najeżdżali cesarstwo byli gremialnie chrześcijanami (tyle że heretykami).