Autor Wątek: Kielce 2022 - 4. Kieleckie Prezentacje Komiksowe  (Przeczytany 284 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Mertusor

Kielce 2022 - 4. Kieleckie Prezentacje Komiksowe
« dnia: So, 29 Październik 2022, 18:42:32 »
Wprawdzie wydarzenie już się odbyło, ale pozwolę sobie o nim wspomnieć w ramach ciekawostki. :-)
Oficjalna nazwa: Festiwal Komiksu i Narracji Obraz[k]owych – IV Kieleckie Prezentacje Komiksowe
Impreza miała miejsce 27 sierpnia 2022 w obiekcie „Baza Zbożowa” przy u. Zbożowej 4 w Kielcach.
To przejęty na cele kulturalne stary obiekt przemysłowo - magazynowy, bez szczególnych walorów architektonicznych.
Wstęp darmowy.

Przytaczam oficjalny program z zapowiedzi (z moimi skrótami):

PROGRAM:
WYKŁADY/ SPOTKANIA
08.00 – „Małe filmowe co nieco na początek” (Pokaz filmów komiksowych, m.in.
produkcji Muzeum Historii Polski, Stowarzyszenia Twórczego „Zenit”, autorów zinów)
09.00 – Narracje obrazkowe i komiksowe strony w magazynie kulturalnym „Projektor”
(Prezentacja najnowszego numeru)
09.30 – Nowości wydawnicze magazynu kulturalnego „Projektor” (publikacje o Jerzym
Żuławskim, o Franciszku Kostrzewskim, książka ilustrowana: Paweł Chmielewski & Jerzy
Ozga)
10.00 – Ile średniowiecza znajdziemy w cyklu „Prince Valiant” Hala Fostera? (O klasycznej
serii amerykańskiego komiksu - Zbigniew Brzeziński)
10.45 – Czy Dedal wciąż buduje labirynt? (Adaptacje klasyki literackiej w komiksie i
edukacji – Emmanuella Robak)
11.30 – Jak Norwegowi wytłumaczyć „Księgę Miecza”? (O polskich – i nie tylko –
komiksach na festiwalu w Angouleme’22 – Paweł Chmielewski)
12.15 – Kadry z Italii (O współczesnych komiksach włoskich – Małgorzata i Wacław Kisiel-
Dorohiniccy)
13.00 – Spotkanie z redakcją magazynu „AKT” (Asocjacja Komiksów w Toruniu prezentuje
– Krzysztof Churski, Michał Gasewicz, Jarosław Wojtasiński, Grzegorz Wawrzyńczak)
14.30 – Finał performatywnego malowania komiksu „Kadr 120 x 120” (Wielkoformatowy
komiks w trakcie festiwalu maluje Grzegorz Wawrzyńczak)
14.45 – Marvel kontra DC (Cztery ery komiksu superbohaterskiego – Rafał Kołsut)
15.30 – Od Franka Zappy do Nine Inch Nails (Komiksowe inspiracje w muzyce – Mirosław
Krzysztofek)
16.15 – Jak sfotografować obraz, jak sfotografować komiks (Podsumowanie
fotoreportażu i omówienie technik – Antoni Myśliwiec)
17.00 - Wernisaże wystaw: Rysownicy „Projektora” - ilustracje i komiksy (Piotr Burzyński,
Robert Kolasa, Tomasz Łukaszczyk, Jerzy Ozga, Grzegorz Wawrzyńczak, Magdalena Łysak
i Klaudiusz Stochmal); Tomasz Kozłowski „Malowane podwórka Wrocławia” (fotografia).

WARSZTATY:
10.00 – Rysowanie postaci komiksowych, planowanie kadru/planszy (Zajęcia dla
młodzieży 13+ - prowadzenie Piotr Burzyński)
11.00 – Warsztaty fotografowania obrazu i komiksu (Zajęcia dla osób 13+ - prowadzenie
Antoni Myśliwiec)

WYSTAWY:
Rysownicy „Projektora” - ilustracje i komiksy (Piotr Burzyński, Robert Kolasa, Tomasz
Łukaszczyk, Jerzy Ozga, Grzegorz Wawrzyńczak, Magdalena Łysak i Klaudiusz Stochmal)
Tomasz Kozłowski „Malowane podwórka Wrocławia” (fotografia)

STOISKA:
- Magazyn Kulturalny „Projektor” i Wydawnictwo ST „Zenit”
- Asocjacja Komiksów w Toruniu (Magazyn Komiksowy „AKT”)
- Wydawnictwo „Tore”
- Wydawnictwo „Wilk, który jest”
- Piotr Burzyński – stoisko autorskie
- Grzegorz Wawrzyńczak – stoisko autorskie
- i inni.

Impreza komiksowa była częścią większego, dwudniowego zamierzenia kulturalnego, przy czym w sobotę równolegle odbywało się jakieś malowanie i wypalanie garnków, skanownie twarzy, granie na szklanych miskach no i koncerty metalowe.

----------------------------------------

Dyrektorem artystycznym był Paweł Chmielewski, komiksolog, autor kilku pozycji omawiających tą tematykę, redaktor naczelny czasopisma "Projektor".
W "Projektorze" pojawiają się czasem komiksowe fragmenty w większej ilości.
Jak ktoś lubi dziwne komisy, ;-p to może przejrzeć udostępnione na ich stronie numery:
http://www.zenit-admin.ogicom.pl/download/projektor.htm

----------------------------------------

Moje wrażenia ...
Jak już trafiłem do meritum, wiedziony metalowym bżdęgoleniem, obszedwszy dookoła niepozorną halę, trafiłem wreszcie do krainy komiksowości :-) czyli obszernego hollu, gdzie na ścianach wisiała komiksowa galeria, zdolny pan malował barwne dzieło na sztaludze, no i co najważniejsze, stały stragany z towarem. :-D
Nie było ich zbyt wiele, ale i całe wydarzenie było dość kameralne, bo najwyraźniej wieść o nim nie trafia wystarczająco do okolicznych zainteresowanych.
Ja wyhaczyłem info w necie dzięki wytrwałemu sprawdzaniu co jakiś czas, po tym jak się rok wcześniej przypadkiem z lokalnej prasy dowiedziałem, że już było takie coś.
Na trawiastym, zacisznym podwórku ludkowie coś sobie gryzmolili a w niedużej salce z antersolą odbywały się wykłady.
Ja miałem przyjemność posłuchać miłych państwa z wydawnictwa „Tore”, którzy promieniując pozytywną energią przedstawiali charakterystyki bohaterów, wydawanych przez siebie komiksów.
Później było spotkanie ze świetną ekipą magazynu "AKT", którzy opowiadali o historii swojego czasopisma, tajnikach jego tworzenia oraz poprowadzili rysunkowy "pojedynek" dwu panów (Jarosław Wojtasiński, Grzegorz Wawrzyńczak).
Panowie mieli do narysowania coś do haseł: kowboj, amazonka a na koniec mieli sportretować się nawzajem.
Miałem jeszcze inny sprawy, więc musiałem uciekać, ale naprawdę było warto wpaść choć na chwilę.
« Ostatnia zmiana: So, 29 Październik 2022, 18:52:42 wysłana przez Mertusor »